Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

hrsport.hr

Nogomet

Dva hrvatska kluba među 100 najuspješnijih ikada u Ligi / Kupu prvaka; Modrić na jedan nastup do stotke!

65 godina najjačeg nogometnog klupskog natjecanja na svijetu smješteno u knjižicu…

Foto: Pixabay / Montaža: hrsport.hr

Ovih je dana Europska nogometna federacija (UEFA) na svojim internetskim stranicama objavila knjižicu koja obuhvaća statističke podatke još od 1955. godine kada je održan prvi Kup prvaka, preteča današnje planetarno popularne Lige prvake. Knjižica se sastoji od tri ljestvice, od kojih se jedna bavi uspješnosti klubova u Ligi, odnosno Kupu prvaka, druga svim igračima koji su ostvarili barem 50 nastupa, a treća svim strijelcima koji su postigli barem deset pogodaka.

Real uvjerljivo prvi, Dinamo se ugurao u top 30

UEFA je na vrhu liste najuspješnijih klubova, vodeći se statističkim podacima, postavila, logično, madridski Real, rekordera s čak 13 „uhata“ trofeja. Čak 51 put sudjelovali su u najprestižnijem europskom klupskom natjecanju, a u 445 utakmica, upisali su 265 pobjeda, 77 remija i 103 poraza, uz gol-razliku 984:489. Od hrvatskih predstavnika najbolje je pozicioniran zagrebački Dinamo, na odličnom 30. mjestu (136  55  28  53  203:193  138). Osim Modrih, na ljestvici se još nalaze i Hajduk (79.), Rijeka (270.), Zagreb (366.) i Lokomotiva (459.), koja je debitirala ove sezone u Ligi prvaka.

POZICIJAKLUBUTAKMICEPOBJEDEREMIJIPORAZIGOL-RAZLIKABODOVI
1.Real Madrid (Špa)44526577103+495607
2.Bayern Munchen (Nje)3582117374+387495
3.Barcelona (Špa)3251937359+334459
4.Manchester United (Eng)2851576662+247380
5.Juventus (Ita)2851466970+181361
6.Milan (Ita)2491256460+185314
7.Liverpool (Eng)2231254850+219298
8.Benfica (Por)2591145986+116287
9.Porto (Por)2511145879+95286
10.Ajax (Niz)2331046366+105271
—–————————–—–—–—–—–—–
30.Dinamo Zagreb (Hrv)136552853+10138
79.Hajduk (Hrv)40181012+1146
270.Rijeka (Hrv)8224-16
366.Zagreb (Hrv)210102
459.Lokomotiva (Hrv)1001-10
* svakoj pobjedi je UEFA zbrajala dva boda, remiju jedan

Casillas možda već na proljeće silazi s prvog mjesta, Luka u top 50

Aktualni rekorder po broju nastupa u Ligi / Kupu prvaka je još uvijek Iker Casillas sa 181 nastupom, no vrlo brzo će ga prestići njegov bivši suigrač iz Reala, Cristiano Ronaldo, koji zaostaje samo tri utakmice. Xavi Hernandez je na trećoj poziciji sa 157 ostvarenih nastupa. Od hrvatskih nogometaša, najviše puta je na travnjake Lige prvaka istrčao kapetan Vatrenih, Luka Modrić, kojemu nedostaje jedan nastup da dođe do okruglih 100 utakmica (48. pozicija). Na 68. mjestu pozicioniran je bivši kapetan Vatrenih, Darijo Srna s 89 nastupa. Njega će u dogledno vrijeme pokušati prestići u dresu Seville, Ivan Rakitić, koji je izvan top 100, na 106. poziciji i 80 nastupa. Na listi su još Mario Mandžukić (143., 74 nastupa), Mateo Kovačić (332., 55 nastupa), Robert Kovač (380., 51 nastup) i Dejan Lovren (400., 50 nastupa).

POZICIJAIGRAČBROJ NASTUPA
1.Iker Casillas (Špa)181
2.Cristiano Ronaldo (Por)178
3.Xavi Hernandez (Špa)157
4.Ryan Giggs (Wal)151
5.Lionel Messi (Arg)147
6.Raul Gonzalez (Špa)144
7.Paolo Maldini (Ita)139
8.Gianluigi Buffon (Ita)132
8.Andres Iniesta (Špa)132
10.Clarence Seedorf (Niz)131
—————————————–
48.Luka Modrić (Hrv)99
68.Darijo Srna (Hrv)89
106.Ivan Rakitić (Hrv)80
143.Mario Mandžukić (Hrv)74
332.Mateo Kovačić (Hrv)55
380.Robert Kovač (Hrv)51
400.Dejan Lovren (Hrv)50

Ronaldo nedodirljiv golgeter, Super Mario jedini među 100

Na vrhu liste igrača koji postigli barem deset pogodaka u Ligi, odnosno Kupu prvaka je, a tko drugi nego „stroj za golove“, Cristiano Ronaldo, koji se zaustavio na brojci od 135 pogotka. Jedini uz njega koji je na troznamenkastoj brojci je Leo Messi sa 118 golova, a treću poziciju dijele najbolji nogometaš u 2020. godini, Robert Lewandowski i legenda Reala, Raul Gonzalez, sa 71 pogotkom. Najbolji hrvatski strijelac je Mario Mandžukić, jedan od rijetkih koji se može pohvaliti da je postigao gol u dva finala Lige prvaka. Super Mario nalazi se na 37. poziciji s 28 pogodaka te je jedini Hrvat u top 100. Na 176. mjestu smješten je Eduardo da Silva s 13 golova, a pogodak manje postigao je Ivica Olić na 199. poziciji. Od Hrvata tu su još Alen Bokšić na 235. mjestu (11 golova) te Dado Pršo i Boško Balaban na diobi 288. mjesta s deset pogodaka.

POZICIJAIGRAČBROJ GOLOVA
1.Cristiano Ronaldo (Por)135
2.Lionel Messi (Arg)118
3.Robert Lewandowski (Polj)71
3.Raul Gonzalez (Špa)71
5.Karim Benzema (Fra)69
6.Ruud van Nistelrooy (Niz)60
7.Andrej Ševčenko (Ukr)59
8.Theirry Henry (Fra)51
9.Filippo Inzaghi (Ita)50
10.Alfredo Di Stefano (Špa)49
10.Zlatan Ibrahimović (Šve)49
————————————–—–
37.Mario Mandžukić (Hrv)28
176.Eduardo da Silva (Hrv)13
199.Ivica Olić (Hrv)12
235.Alen Bokšić (Hrv)11
288.Dado Pršo (Hrv)10
288.Boško Balaban (Hrv)10
Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Možda će vas zanimati

Nogomet

Bivši dinamovac vraća se u Celtic nakon dvije godine

Nogomet

Unatoč velikim problemima s ozljedama, drže vrh Premiershipa

Nogomet

Odličan dan za hrvatske nogometaše u Primeri