Connect with us

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

hrsport.hr

Vaterpolo

KVALIFIKACIJE ZA OI Tricolori se pokazali kao iznimno zahtjevni protivnici: Hrvatska – Francuska 13:10 (5:5)

Odličan otpor Francuza

Montaža: hrsport.hr

„Francuska u vaterpolu?“, upitali smo se prije nekoliko godina s laganom dozom podsmijeha kad smo čuli da se francuska muška vaterpolska reprezentacija plasirala na Olimpijske igre u Rio de Janeiru. Smjestili su ih s nama u skupinu, s jednim od favorita za olimpijsko zlato, branitelja istog tog odličja iz Londona. Krajnji rezultat – 9:8 za Barakude. Očekivali smo +10, +15, +20, no naposljetku samo +1 za kasnije olimpijske doprvake. Slični apetiti bili su uoči večerašnje utakmice, još kad se uzmu u obzir uvjerljive pobjede nad Rumunjima od +10 i Nizozemcima od +17 u prva dva kola.

Prije dvije godine Marseille osvojio Eurokup

No, Francuzi se sve više počinju izdvajati iz mediokriteta vaterpolskog svijeta. Nekad vaterpolski liliputanci, sada reprezentacija koja zna i može ozbiljno priprijetiti i onim najboljima, kao večeras nama. Pobjeda nad Mađarima prije godinu dana u Svjetskoj ligi (15:10) odjeknula je poput bombe. Barakude si takav scenarij nisu dopustile, prelomivši dvoboj trećega kola kvalifikacijskog turnira za odlazak na Olimpijske igre u trećoj četvrtini. Uistinu, sjajno napreduje francuski vaterpolo, a taj napredak okrunili su prvim europskim naslovom u povijesti zemlje osvojenim prije dvije godine (Marseille, Eurokup). Vrhunac očekuju na OI u Parizu 2024. godine…

Brzopleti napadi postali smireni u trećoj četvrtini

Međutim, na prvu pobjedu protiv hrvatske reprezentacije morat će još pričekati. Iako, odlično su se držali u prvoj polovici utakmice, vodili su pri kraju druge četvrtine s 4:5. Takvom razvoju situacije doprinio je i slabiji napadački učinak izabranika Ivice Tucka koji su pokušavali na „istu foru“ razbiti Francuze kao i Rumunje, odnosno Nizozemce u posljednja dva dana. Napadi brzi, ipak brzopleti, previše promašaja pomagali su Francuzima koji su dobro analizirali igru naših vaterpolista na ovom turniru. Kasnije su se ti napadi produljili, a ruka je postala mirna. Bušlje, Miloš, Joković, Garcia i Bukić u trećoj četvrtini odvode Barakude na nedostižnih +4. Susret se lagano mogao početi zatvarati. Još smo u posljednjih osam minuta vidjeli po tri pogotka sa svake strane za konačnih: Hrvatska 13, Francuska 10. Bravo Tricolori na otporu, no morat ćete još napredovati ako želite pobijediti vaterpolsku silu Hrvatsku.

S Rusima za prvo mjesto i povoljniji ždrijeb u nastavku turnira

Ovom pobjedom, trećom u skupini, izboren je prolaz u četvrtfinale, a sutra će Barakude imati šansu potvrditi prvu poziciju u dvoboju protiv vrlo dobrih Rusa, koji su danas „potopili“ Nijemce sa 17:5. I oni su, također, prošli među osam, a kad pribrojimo Crnu Goru, Grčku i Kanadu iz skupine A, ostaje nam za zaključiti kako su još tri mjesta slobodna za prolazak u četvrtfinale izlučnog turnira na putu prema Tokiju. Sutrašnji dvoboj naši će vaterpolisti igrati u nešto ranijem terminu, od 14:30 sati uz prijenos na Drugom programu HRT-a.

HRVATSKA – Francuska 13:10 (3:2, 5:5; 10:7)

HRVATSKA: Bijač (11), Popadić; Macan, Fatović 3 (1), Lončar, Joković 2, Bukić 3 (3), Vukičević, Bušlje 2, Miloš 1, Vrlić 1, Burić, Garcia 1. Izbornik: Ivica Tucak

Francuska: Garsau (7), Doubois (1); Bouet 1, Marion Vernoux, Missy, Khasz, Vernoux 2, Crousillat, Babić 2, Marzouki, Canonne 3 (1), Vanpeperstraete 1, Caumette 1. Izbornik: Nenad Vukanić

3. kolo skupine B

UTAKMICAREZULTATINAJEFIKASNIJI IGRAČI
Rusija – Njemačka17:5Merkulov 6 / Stamm 2
Nizozemska – Rumunjska9:8Koopman 3 / Georgescu 4
Francuska – HRVATSKA10:13Canonne 3 / Bukić, Fatović 3

Poredak skupine B

POZICIJAMOMČADUTAKMICEPOBJEDEREMIJIPORAZIGOL-RAZLIKABODOVI
1.HRVATSKA (Q)3300+306
2.Rusija (Q)3210+135
3.Nizozemska3201-154
4.Francuska3102-32
5.Rumunjska3012-111
6.Njemačka3003-140
Q – prošli dalje

4. kolo skupine B

UTAKMICATERMIN
Rumunjska – Njemačkasutra, 13:00 h
HRVATSKA – Rusijasutra, 14:30 h
Nizozemska – Francuskasutra, 19:00 h
Ostavi komentar

Leave a Reply

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Možda će vas zanimati

Vaterpolo

Iz Rusije u Hrvatsku