Na svakom svjetskom nogometnom prvenstvu inače se dogodi barem jedno veće iznenađenje, a na tekućem Mundijalu u Kataru u prvom kolu svjedočili smo već dvama takvim iznenađenjima (Argentina – Saudijska Arabija 1:2, Njemačka – Japan 1:2). Povodom iznenađujućih rezultata na početku Svjetskog prvenstva 2022. godine, odlučili smo napraviti popis deset najvećih iznenađenja u povijesti svjetskih nogometnih prvenstava. Umjesto da smo ih rangirali, naveli i opisali smo ih kronološkim redom…
SP 1950. Sjedinjene Američke Države – Engleska 1:0 (skupina)
Nogometna reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država, koja je porazila svoje engleske protivnike na Svjetskom prvenstvu 1950., sadržavala je u to vrijeme, među ostalima, osam domaćih igrača i jednog igrača iz Ujedinjenoga Kraljevstva. Kladioničari tog vremena nisu davali nimalo šanse reprezentaciji SAD-a za pobjedu budući da su izgubili sedam uzastopnih međunarodnih utakmica pritom primivši čak 45 golova.
Joe Gaetjens postigao je pobjednički pogodak za svoju momčad. Po povratku u SAD iz Brazila gdje je igran Mundijal, novinari su ovu pobjedu nazvali “Čudom na travi”. Engleska je eliminirana sa Svjetskog prvenstva dva dana kasnije kada ju je porazila Španjolska. Reprezentacija SAD-a također je ispala u grupnoj fazi jer su izgubili svoja druga dva meča.
Poznata je ona priča kako su britanski novinari, koji su za vrijeme SP-a ostali u svojoj zemlji, u nevjerici kada su primili vijest o rezultatu iz dalekog Brazila, donijeli zaključak da se radi o pogrešci i da je konačan rezultat bio, ustvari, 10:0 za Englesku!? Tako se idućeg dana u gotovo svim novinskim listovima na “Otoku” moglo čitati o super uvjerljivom slavlju “Tri lava” nad Amerikancima. Vrlo brzo stiglo je bolno “otriježnjenje”.
SP 1954. Zapadna Njemačka – Mađarska 3:2 (finale)
Nezaustavljiva Mađarska nije uspjela osvojiti svoj prvi trofej SP-a 1954. u Švicarskoj. Nije bilo sumnje da je “Laka konjica” bila daleko najjača momčad na Svjetskom prvenstvu te godine. U samo pet utakmica postigli su rekord turnira od 27 golova. Zapadni Nijemci tada još nisu osvojili naslov svjetskog prvaka, a FIFA ih je nakon 1950. godine vratila na svjetsku scenu zbog sankcija koje su pretrpili nakon Drugog svjetskog rata.
U međusobnom susretu u grupnoj fazi, Nijemci su izveli momčad sastavljenu uglavnom od rezervi i izgubili 3:8. U finalu, Mađarska je u prvih osam minuta dvaput zabila povevši 2:0. Činilo se da će uslijediti sličan ishod. Zapadnoj Njemačkoj nadu je vratio Max Morlock golom u desetoj minuti. Helmut Rahn je u 84. minuti zabio pobjednički pogodak za 3:2 nakon što je izjednačio u 18. minuti postavši miljenik nacije. Do današnjeg dana, ova finalna utakmica ostala je zapamćena kao “Čudo u Bernu”.
SP 1966. Sjeverna Koreja – Italija 1:0 (skupina)
Ideja da momčad poput Sjeverne Koreje danas pobijedi momčad poput Italije je nevjerojatna, pa čak i nezamisliva. I dok su obje ove momčadi izgledale znatno drugačije 1966., jaz između njih bio je jednako značajan.
Očekivalo se da će Sjeverna Koreja završiti bez bodova u svom prvom od dva nastupa na SP-ima (drugi put igrala 2010.) i da će njome dominirati svaka ekipa u grupi. To je bio slučaj samo u prvom kolu protiv Sovjetskog Saveza (0:3), ali potom su uzeli prvi bod reprezentaciji Čilea. U trećem kolu uspjeli su šokirati svijet pobijedivši Italiju 1:0.
U četvrtfinalu su sjeverni Korejci umalo kreirali još šokantniji rezultat kada su poveli s 3:0 protiv Eusebijevog Portugala, ali je onda ovaj legendarni napadač postigao četiri od portugalskih pet golova za konačnih 5:3.
SP 1974. Zapadna Njemačka – Istočna Njemačka 0:1 (skupina)
Jedina utakmica FIFA-inog SP-a između Istočne Njemačke i Zapadne Njemačke odigrana je 1974., a Istočna Njemačka je pobijedila 1:0 u jednom od najvećih iznenađenja u povijesti svjetskih prvenstava.
Hamburški Volksparkstadion posjetilo je više od 60.000 navijača, uključujući 1.500 istočnih Nijemaca, koji su gledali natjecanje svojih momčadi na Svjetskom prvenstvu koje se te godine održalo u Zapadnoj Njemačkoj. Činilo se da su obje zemlje zadovoljne remijem bez golova. Međutim, sve se promijenilo u 77. minuti.
Unatoč tome što je bio na terenu samo deset minuta, Erich Hamann, kojeg je njegov vratar, Jurgen Croy, lijepo uposlio, trčao je prema golu favoriziranih protivnika po desnoj strani. Obrana Zapadne Njemačke dala mu je priliku za centaršut. Pronašao je Jurgena Sparwassera koji je lijepo kontrolirao loptu i pogodio za senzacionalnu pobjedu od 1:0. Bio je to meč začinjen politikom, a kasnije se govorilo da je Sparwasser za ovaj gol od političkog vrha Istočne Njemačke dobio automobil, kuću i dodatan novac. Ova ikona Magdeburga ipak je demantirala glasine.
SP 1978. Škotska – Nizozemska 3:2 (skupina)
Johan Cryuff odveo je Nizozemsku u finale Svjetskog prvenstva 1974., osvojivši pritom titulu za najboljeg igrača turnira. Nažalost po Nizozemce, taj put nisu mogli prijeći posljednju prepreku. I nakon što se njihov “čarobni” veznjak oprostio 1977. godine od reprezentativnog nogometa, očekivalo se da će projuriti kroz grupnu fazu.
Bila je to era “totalnog nogometa”. Međutim, ta se era suočila s velikim poteškoćama na putu do finala u obliku Škotske, momčadi za koju se očekivalo da će ju Nizozemska deklasirati. Škoti su odnijeli pobjedu s 3:2.
Nogometna reprezentacija Škotske bila je bolja momčad tog dana, ali nije uspjela proći u drugi krug, dok je Nizozemska stigla do svog drugog finala na dva uzastopna SP-a.
SP 1982. Alžir – Zapadna Njemačka 2:1 (skupina)
Tijekom Svjetskog prvenstva 1982. u Španjolskoj, Alžir je itekako šokirao Zapadnu Njemačku u Gijonu pobjedničkim golom koji je postigao Lakhdar Belloumi i tako napravio jedno od najvećih iznenađenja u povijesti svjetskih prvenstava. U najboljoj utakmici u povijesti Alžira, Beloumi je jednom asistirao te postigao pobjednički pogodak nakon što je Nijemac Karl-Heinz Rummenigge izjednačio na 1:1.
Godine 1966., Alžir je u prijateljskoj utakmici pobijedio Zapadnu Njemačku s 1:0. Dakle, nije to bilo prvi put da je Zapadna Njemačka izgubila od Alžira. Zahvaljujući domišljatosti Djamela Zidanea i pobjedničkom golu Lakhdara Belloumija, alžirski narod slavio je trijumfalnu pobjedu nad velesilom koja će kasnije otići do finala.
Trijumf Alžira nažalost je zasjenjen tzv. “Sramotom u Gijonu”, u kojoj su Zapadna Njemačka i Austrija odigrale dogovorenu utakmicu. Nijemci su pobijedili s 1:0 poslavši i sebe i susjede Austrijance u sljedeći krug. Alžir se morao zadovoljiti nastupom u skupini. Nakon tog SP-a, doneseno je pravilo da se utakmice posljednjega kola unutar jedne grupe moraju igrati u istom terminu, što od 2026. više neće biti slučaj.
SP 1990. Kamerun – Argentina 1:0 (skupina)
Argentina je 1986. godine uzela svoj drugi naslov svjetskog prvaka. Tada je to bilo Svjetsko prvenstvo Diega Maradone, ono na kojem je zabio najbolji gol ikada na svjetskim prvenstvima i najkontroverzniji ikada. I to u istoj utakmici, protiv Engleza! Četiri godine kasnije, Argentina je bila aktualni svjetski prvak i očekivalo se da će proći skupinu bez problema, pa je pošteno tvrditi da nitko nije predvidio njihov poraz od Kameruna na otvaranju turnira.
Kamerun je u trenutku postizanja pobjedničkog pogotka imao igrača manje, da bi utakmicu završio bez dvojice, što ovaj rezultat čini još iznenađujućim. No, Argentina je kasnije ipak stigla do finala.
Kamerunska momčad na pogon Rogera Mille otišla je sve do četvrtfinala, čime je postala prva afrička nacija koja je ikada došla do te faze natjecanja. Ondje je poražena 2:3 od Engleske nakon produžetaka.
SP 2002. Senegal – Francuska 1:0 (skupina)
Suočiti se s braniteljima naslova na otvaranju Svjetskog prvenstva 2002. bez sumnje je bilo pomalo zastrašujuće za Senegal. I to u njihovom debiju na svjetskoj smotri.
Papa Bouba Diop postigao je jedini pogodak na utakmici u 30. minuti. “Lavovi terange” svladali su “Tricolore” rezultatom 1:0. Bila je to vrlo jadna obrana naslova Francuza, budući da su ispali već u grupnoj fazi, mimo svih očekivanja na posljednjoj poziciji iza Danske, Senegala i Urugvaja. Senegal je kasnije izgubio od Turske u četvrtfinalu na svom debitantskom turniru.
SP 2014. Kostarika – Italija 1:0 (skupina)
Ovaj popis načinjen je gotovo u potpunosti od pojedinačnih utakmica na svjetskim prvenstvima. Tako će biti i ovom segmentu, no moramo istaknuti kompletan nastup Kostarike na Svjetskom prvenstvu 2014. u Brazilu.
Kostarika je bila apsolutni autsajder u svojoj skupini, koja je dobila nadimak “skupina smrti” jer je sadržavala tri sjajne momčadi: Italiju, Englesku i Urugvaj. Prije turnira nitko o njima nije razmišljao. Mnogi su smatrali da će navedeni trojac nabijati gol-razliku protiv inferiornih Kostarikanaca…
Međutim, Kostarika je osvojila skupinu, pobijedivši Urugvaj, pa zatim i Italiju. Pobjednički pogodak postigao je kapetan, Bryan Ruiz, u 44. minuti čime je pogurnuo svoju ekipu u drugi krug, i to preko aktualnih europskih doprvaka koji su nastup okončali u skupini. U posljednjem kolu, Kostarika je remizirala s Engleskom koja također nije prošla dalje. Zatim su Kostarikanci pobijedili Grčku na jedanaesterce, a senzacionalni nastup okončali su porazom od Nizozemske nakon novog “ruleta jedanaesteraca” u četvrtfinalu.
SP 2022. Saudijska Arabija – Argentina 2:1 (skupina)
Posljednje SP Lionela Messija započelo je na najgori mogući način jer je njegova Argentina izgubila 1:2 od Saudijske Arabije. Južnoamerički prvaci došli su u Katar puni samopouzdanja i vjere s oznakom jednog od favorita od strane kladionica. Međutim, zabijeni jedanaesterac Lionela Messija u prvom poluvremenu Argentincima ništa nije značio s obzirom na to da su Saudijci u drugom dijelu postigli dva, od kojih je onaj drugi, Salema Al-Dawsarija, njihove desetke, bio za apsolutnu – desetku.
Vratar Saudijske Arabije, Mohammed Al-Owais, imao je pet ključnih obrana i tako osigurao povijesnu pobjedu svojoj momčadi. Njihovo slavlje time je veće jer je Argentina do te utakmice bila na 36 uzastopnih susreta bez poraza. I dalje je svjetski rekorder Italija s – 37 utakmica.