Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu deseta anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2001. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do nedjelje, 28. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Europski naslov vaterpolista Juga
“Jug, Jug, Jug je prvak Europeee”, zagrmilo je skoro šest tisuća sjajnih navijača na legendarnom Gružu nakon što je Mile Smodlaka pogodio sedam sekundi prije kraja drugog produžetka u finalu Lige prvaka protiv Olympiacosa. Bila je to najljepša sezona dubrovačkog velikana, sezona u kojoj su prvi put osvojili trostruku krunu te se domogli europskog naslova, prvi put nakon dva desetljeća. Ne zna se koja je pobjeda bila veća, ona u polufinalu nad moćnim Bečejom (Elvis Fatović poentirao za slavlje tri sekunde prije kraja) ili u finalu nad Olympiacosom. Bez prve ne bi bilo druge. Bilo kako bilo, obje su ušle u anale.
Igrali su: Goran Volarević, Tihomil Vranješ, Đani Pecotić, Igor Računica, Ognjen Kržić, Mile Smodlaka, Dragan Medan, Ivo Ivaniš, Alen Bošković, Andrej Belofastov, Maro Balić, Elvis Fatović, Frano Karač. Trener: Veselin Đuho
Prvi krug
Posillipo (Ita) 9:7, 7:10
Dinamo Moskva (Rus) 11:4, 6:6
Spandau (Nje) 11:6, 15:6
Završnica
Polufinale: Bečej (SiCG) 10:9
Finale: Olympiacos (Grč) 8:7 (nakon produžetaka)
Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
Gdje ste bili 9. srpnja 2001.? Dobro, nećemo Vas gnjaviti, no mali podsjetnik koje je najpoznatije pitanje u hrvatskom sportskom svijetu. Iako još nije navršio niti 30 godina, mnogi su otpisivali Gorana prognoziravši mu skorašnji kraj karijere. Ruku na srce, taj kraj došao je relativno brzo, no Goran je prije toga morao napraviti nešto grandiozno, veličanstveno, nedoživljeno u svijetu tenisa, ono što je samo on znao. S pozicije 125. tenisača svijeta pokorio je Wimbledon osvojivši najveći turnir na svijetu, i to u svom četvrtom finalu. Kako je “Zec” uvijek bio drugačiji od drugih, za njega je vrijedila – “četvrta sreća”.
1. kolo: (Q) F. Jonsson (Šve) 6:4, 6:4, 6:4
2. kolo: (21) C. Moya (Šve) 6:7 (6), 6:3, 6:3, 6:3
3. kolo: A. Roddick (SAD) 7:6 (5), 7:5, 3:6, 6:3
Osmina finala: G. Rusedski (UK) 7:6 (5), 6:4, 6:4
Četvrtfinale: (4) M. Safin (Rus) 7:6 (2), 7:5, 3:6, 7:6 (3)
Polufinale: (6) T. Henman (UK) 7:5, 6:7 (6), 0:6, 7:6 (5), 6:3
Finale: (3) P. Rafter (Aus) 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7
Janica Kostelić osvojila prvi veliki Kristalni globus
Najveća sportašica koju smo ikada imali i najbolja skijašica u povijesti te 2001. godine osvojila je svoj prvi od tri velika Kristalna globusa. Zemlja koje je samo nekoliko godina ranije bila apsolutna nepoznanica skijanja, u kratkom vremenskom razdoblju dobila je majstoricu koja će u samo šest sezona triput biti najbolja na svijetu. A da o olimpijskim medaljama i ne pričamo (ubrzo će doći vrijeme i za to)… Veliki Kristalni globus 19-godišnjoj Janici donijela je nepobjedivost u slalomu, gdje je nanizala osam uzastopnih pobjeda (od devet utrka!). Naposljetku je slavila sa 67 bodova ispred Renate Goetschl, braniteljice naslova. Sam po sebi bio je to fantastičan podvig, a stostruko je jači kad se pogleda da je Janica gotovo čitavu 2000. godinu propustila zbog teške ozljede ligamenata koljena…
1. Janica Kostelić (Hrv) 1.256
2. Renate Goetschl (Aut) 1.189
3. Regine Cavagnoud (Fra) 1.105
Pobjeda Ivice Kostelića u Svjetskom kupu sa startnim brojem 64
Tri godine mlađa sestra već je bila faca u svijetu skijanja, a na istom putu bio je i Ivica. No, trebalo je krenuti s dna. Kostelić je do vrha stigao – “Western Expressom”! U američkom Aspenu vozio se slalom, tek druga utrka sezone 2001./02., a našeg Ivicu zadesio je startni broj 64 od 75 skijaša. Sretni broj 64. Nakon prvog laufa zauzeo je briljantnu sedmu poziciju (dijelio ju je s Kentarom Minagawom). Zaostatak je bio 85 stotinki za prvoplasiranim Marijem Mattom. Čudo je bilo na pomolu, čudo se i dogodilo. U konačnici je “Profesor” slavio s 12 stotinki bržim vremenom od Giorgija Rocce i 19 stotinki od Matta. Da ta pobjeda nije bila slučajnost, pokazali su i kasniji rezultati – slavlje u Wengenu i Altenmarktu, drugo mjesto u Adelbodenu, treća mjesta u Kranjskoj Gori i Schladmingu. Uzeo je slalomski Kristalni globus s 51 bodom više od Bodeja Millera.
1. Ivica Kostelić (Hrv) 1:38.81
2. Giorgio Rocca (Ita) +0.12
3. Mario Matt (Aut) +0.19
Svjetsko srebro veslačkog osmerca
Simbol hrvatskog veslanja nastavio je nizati sjajne rezultate. Nakon olimpijske bronce u Sydneyju, malo izmijenjeni osmerac doplovio je i do srebra na Svjetskom prvenstvu u švicarskom Luzernu. Iako su Igora Francetića i Tihomira Frankovića zamijenili Oliver Martinov i Damir Vučičić, ponovno je postignut fenomenalan rezultat. Ispred su se smjestili samo Rumunji. Šteta što je ubrzo uslijedio pad našeg tima koji je briljirao u kraljevskoj veslačkoj disciplini. No, najviše su se izdvojila braća Skelin koja će u narednim godinama biti među najboljim veslačima u dvojcu bez kormilara.
Nastupili su: Oliver Martinov, Damir Vučičić, Tomislav Smoljanovićm, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska, Branimir Vujević, Silvijo Petriško (kormilar)
1. Rumunjska 5:27.48
2. Hrvatska +0.99
3. Njemačka +1.93
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
2001. ?