Posljednje sate odbrojavamo do početka 22. Svjetskog nogometnog prvenstva. Također, odbrojavamo i posljednje sate do početka posljednjeg nogometnog Mundijala koji će se održati u formatu dobro poznatom, onom koji je u optjecaju od nama nezaboravne 1998. godine – s 32 reprezentacije podijeljene u osam skupina. Ovakav sustav za mjesec dana odlazi u povijest. Za četiri godine kreće nova era svjetskih nogometnih prvenstava na kojima će nastupati 48 reprezentacija…
Šesnaestina finala na SP-u?!
Za one koji nisu upoznati s formatom natjecanja koji nas čeka 2026. u Kanadi, SAD-u i Meksiku i koji je objavljen još prije gotovo šest godina, 48 momčadi bit će podijeljeno u 16 skupina, što znači da će svaka grupa sadržavati po tri ekipe?! Ako se pitate tko je predložio ideju proširenja formata – riječ je o Michelu Platiniju, još 2013. godine, no ovaj bivši predsjednik UEFA-e razmišljao je o natjecanju s 40 reprezentacija, da bi sadašnji čelni čovjek FIFA-e, Gianni Infantino, dodatno proširio već dovoljno prošireni format, i to na 48 selekcija.
Kako će to sve zajedno izgledati? Dakle, iz svake od 16 skupina u nokaut fazu, to jest, šesnaestinu finala koje do sada nismo imali, proći će po dvije najbolje ekipe. Takav format ostavlja prostora za dogovaranje ishoda između reprezentacija, budući da neće biti klasičnih kola s po dvije utakmice, nego će u svakom “kolu” samo dvije reprezentacije odmjeriti snage. Dakle, ona selekcija kojoj ždrijeb dodijeli odmor u posljednjem “kolu”, moći će mirno gledati kako preostale dvije momčadi u skupini kalkuliraju i stvaraju rezultat koji ih oboje gura u iduću fazu natjecanja. Plodno tlo za “cirkus”, možda nenamjerno stvoreno, ali teško da možemo biti tako naivni.
Umjesto da koračamo u budućnost, vraćamo se četiri desetljeća u prošlost
Sve ovo dobro podsjeća na SP 1982. i utakmicu Zapadne Njemačke i Austrije u Gijonu kada su Nijemci postigli pogodak u desetoj minuti, da bi u preostalih 80 minuta obje momčadi napucavale loptu bez želje za promjenom rezultata. Naime, pobjeda Nijemaca od 1:0 gurnula je i jedne i druge u nokaut fazu. Tada je doneseno pravilo da se susreti posljednjega kola na svjetskim prvenstvima moraju igrati u isto vrijeme unutar skupine. Po svemu sudeći, umjesto da “plovimo” u toliko propagiranu budućnost, mi se vraćamo dobra četiri desetljeća u prošlost…
Format koji nas čeka 2026. nudit će čak 80 utakmica, no reprezentacije neće biti zakinute što se tiče napora i velikog broja dvoboja, budući da će one dvije selekcije koje dođu do finala odigrati sedam susreta, kao i dosada. Međutim, bit će to golemi teret za organizatore kojima će za toliki broj utakmica, jasno, trebati i više stadiona, što dovodi do zaključka da se lagano možemo pozdraviti i sa samostalnim domaćinstvima. Možda Svjetsko prvenstvo u Kataru bude posljednje koje je organizirala jedna zemlja.
Teatar apsurda u režiji FIFA-e započeo je davnih dana, a na nama je da prihvatimo novopostavljena pravila i da se nadamo kako naše “Vatrene” neće dopasti spomenuti “odmor” u posljednjem kolu SP-a 2026. godine, naravno, ako se ondje plasiramo. Moramo shvatiti da smo, unatoč svjetskom srebru i broncu unatrag četvrt stoljeća, još uvijek male ribe naspram moćnih sila…
Primjer mogućeg namještanja rezultata
Fiktivna skupina: SAD, Italija, Gana
- SAD – Gana 0:0
- Italija – Gana 1:1
1. Gana 2 (1:1), 2. Italija 1 (1:1), 3. SAD 1 (0:0)
SAD – Italija 2:2
1. Italija 2 (3:3), 2. SAD 2 (2:2), 3. Gana 2 (1:1)
*Rezultat koji bi vodio i SAD i Italiju dalje je remi s barem četiri postignuta gola. Time bi Amerikanci prestigli Ganu po broju postignutih golova i zasjeli na drugo mjesto, a Italija bi imala osiguranu prvu poziciju. Ovakvi i slični primjeri mogu nas očekivati za četiri godine…