Pravilo o tie-breaku dalo je ljubiteljima tenisa neke od najzanimljivijih, nezaboravnih trenutaka u povijesti bijelog sporta, ali i rijeลกilo veliki problem s kojim su se profesionalni tenisaฤi svojevremeno muฤili. Iako su se prvi teniski turniri poฤeli igrati krajem 19. i poฤetkom 20. stoljeฤa, takozvana 13. igra uvedena je tek tijekom โ70-ih. U ovom tekstu odgovaramo na pitanje kada je uveden tie-break u tenisu, kao i sve ลกto o njemu morate znati.
Tie-break u tenisu
U tenisu se tie-break obiฤno igra kada set dosegne odreฤeni rezultatski prag te je izjednaฤeno. Specifiฤne okolnosti malo variraju ovisno o turniru ili razini igre, ali tie-break se obiฤno koristi u sljedeฤim situacijama:
- Standardni setovi: U veฤini profesionalnih i amaterskih teniskih meฤeva, tie-break se igra kada rezultat u setu dosegne ukupno 6 gemova (6-6). To znaฤi da ako oba igraฤa ili momฤadi osvoje po ลกest gemova u setu, tie-break se koristi za odreฤivanje pobjednika tog seta.
- Finalni set: Na mnogim turnirima, ukljuฤujuฤi Grand Slam turnire kao ลกto su Wimbledon, French Open, US Open i Australian Open, finalni set (peti set za muลกke pojedinaฤne i treฤi set za ลพenske pojedinaฤne i sve meฤeve parova) nastavlja se dok jedan igraฤ ili tim ne postigne prednost od dva gema. Meฤutim, u nekim sluฤajevima, tie-break se moลพe koristiti ฤak i u posljednjem setu kako bi se izbjeglo produลพenje utakmica na neodreฤeno vrijeme. Na primjer, na US Openu, finalni set i za muลกkarce i za ลพene u singlu ukljuฤuje tie-break ako rezultat dosegne svih 6 gemova.
- Tijekom tie-breaka, igraฤi ili timovi se natjeฤu kako bi postigli odreฤeni broj poena, obiฤno sedam ili deset, s minimalno dva poena prednosti. Format bodovanja u tie-breaku obiฤno ukljuฤuje izmjeniฤne servise svaka dva poena, poฤevลกi od jednog igraฤa ili momฤadi, sve dok se ne osvoji tie-break. Ishod tie-breaka odreฤuje pobjednika seta, a rezultat seta zatim se aลพurira u skladu s tim.
- Onaj tenisaฤ ฤiji je red da servira zapoฤinje tie-break jednim servisom s desne strane svog terena, a njegov protivnik potom ima dva servisa, prvi od njih s lijeve strane svog terena. Prvi tenisaฤ zatim ponovno ima dva servisa i tako svaki ima dva dok se tie-breakom ne odluฤi pobjednik.
Kada je uveden tie-break u tenisu?
Dolazimo do srediลกnjeg pitanja โ kada je uveden tie-break u tenisu? Prije uvoฤenja pravila tie-breaka, setovi su se mogli nastaviti neograniฤeno dok jedan igraฤ ne postigne dva gema prednosti, ลกto je dovelo do meฤeva koji su trajali satima ili ฤak danima. Pravilo je osmiลกljeno kako bi se rijeลกio problem dugih i potencijalno beskonaฤnih setova, osobito u profesionalnim teniskim meฤevima.
Ideju o tie-breaku u tenisu skovao je James Van Alen, ameriฤki teniski entuzijast i izumitelj. Van Alen je predloลพio tie-break sustav kasnih 1960-ih kao rjeลกenje za problem nepredvidivih setova, koji su ฤesto produljivali meฤeve i remetili raspored turnira. Njegova inovativna ideja imala je za cilj uvesti strukturiraniju i uฤinkovitiju metodu za rjeลกavanje izjednaฤenih setova, osiguravajuฤi da utakmice ostanu privlaฤne i podjednako upravljive za igraฤe, gledatelje i organizatore.
Van Alen je 1965. organizirao pozivni profesionalni dogaฤaj na travi u Newport Casinu, domu Prvenstva SAD-a u ranim godinama. Sjedio bi pokraj terena i kad bi set dosegao ukupno ลกest gemova, mahao bi crvenom zastavom da oznaฤi poฤetak tie-breaka.
Prvi tie-break u tenisu
US Open uveo je pravilo o tie-breaku pet godina kasnije, kada je direktor turnira bio bivลกi ameriฤki struฤnjak za parove Billy Talbert.
Prvi tie-break u tenisu odigran je 20. svibnja 1970. Odigrao se tijekom muลกkog pojedinaฤnog meฤa u West Side Tennis Clubu u Forest Hillsu, New York, SAD, koji je tada bio mjesto odrลพavanja ameriฤkog drลพavnog prvenstva (sada poznatog kao US Open). Meฤ je bio izmeฤu Eddieja Dibbsa i Harolda Solomona tijekom prvog kola turnira. Solomon je izaลกao kao pobjednik u tie-breaku protiv Dibbsa, ฤime je osvojio set i na kraju meฤ.
Od 1975. do danas tie-break od 13 poena (prvi do sedam ili prvi koji vodi s dva poena nakon 6-6) bio je usvojen za sve setove na US Openu.
Od svog poฤetka, pravilo tie-breaka postalo je standardna znaฤajka teniskih meฤeva na svim razinama natjecanja, ukljuฤujuฤi Grand Slam turnire, profesionalne turneje i rekreacijsku igru. Njegovo uvoฤenje pojednostavnilo je format teniskih meฤeva, osiguravajuฤi da ostanu zanimljivi i dostupni igraฤima i gledateljima.
Primjeri kao razlozi uvoฤenja pravila o tie-breaku
Prije uvoฤenja pravila tie-breaka u tenisu, meฤevi su, dakle, mogli trajati nevjerojatno dugo, posebno kada su igraฤi bili izjednaฤeni i setovi su ostali izjednaฤeni. Nekoliko povijesnih susreta istiฤe se svojom izuzetnom duลพinom i izdrลพljivoลกฤu. Evo par znaฤajnih primjera najduลพih teniskih meฤeva prije primjene pravila tie-breaka:
- Wimbledon 1969.: Pancho Gonzales protiv Charlieja Pasarella: Ovaj legendarni susret dogodio se u prvom kolu Wimbledona 1969. Meฤ izmeฤu Pancha Gonzalesa i Charlieja Pasarella trajao je nevjerojatnih 5 sati i 12 minuta. Gonzales je dobio meฤ u pet setova: 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9.
- Wimbledon 1953.: Rex Hartwig protiv Franka Sedgmana: Joลก jedna epska bitka u Wimbledonu dogodila se 1953. izmeฤu Australaca Rexa Hartwiga i Franka Sedgmana. Meฤ je trajao 4 sata i 12 minuta, ลกto ga ฤini jednim od najduลพih meฤeva tog vremena. Sedgman je slavio u pet setova: 6-4, 3-6, 2-6, 6-2, 11-9.
- French Open 1956.: Jaroslav Drobnรฝ protiv Budgea Pattyja: Na French Openu 1956. Jaroslav Drobnรฝ i Budge Patty sudjelovali su u iscrpljujuฤem natjecanju koje je trajalo 4 sata i 18 minuta. Drobnรฝ je na kraju pobijedio Patty u pet setova: 2-6, 6-2, 8-10, 8-6, 10-8.
- US Open 1969.: Richard Gonzales protiv Charlieja Pasarella: Prije njihovog maratonskog okrลกaja u Wimbledonu 1969., Pancho Gonzales i Charlie Pasarell suฤelili su se u joลก jednoj epskoj borbi na US Openu. Ovaj meฤ trajao je nevjerojatnih 5 sati i 12 minuta, a Gonzales je slavio u pet setova: 22-24, 1-6, 16-14, 6-3, 11-9.
- Davis Cup 1933.: Henri Cochet protiv Bunnyja Austina: U Davis Cupu 1933. Francuz Henri Cochet i britanski igraฤ Bunny Austin sudjelovali su u maratonskom meฤu koji je trajao nevjerojatnih 6 sati i 12 minuta. Cochet je na kraju slavio u pet setova: 4-6, 6-4, 6-3, 4-6, 11-9.
Kada je uveden tie-break u tenisu postalo je lakลกe, a upravo zato ovi meฤevi slavljeni su zbog svoje izdrลพljivosti, vjeลกtine i odluฤnosti, istiฤuฤi izvanredne pothvate atletizma i sportskog duha koji su karakterizirali tenis prije pojave pravila tie-breaka.
Nezaboravni tie-breakovi
Nezaboravne pobjede u tie-breaku u tenisu ฤesto karakteriziraju visoki ulozi, dramatiฤni trenuci i iznimni prikazi vjeลกtine i otpornosti. Evo nekih od najupeฤatljivijih pobjeda u tie-breaku u povijesti tenisa:
- Finale Wimbledona 1980.: Bjรถrn Borg protiv Johna McEnroea: Tie-break u ฤetvrtom setu finala Wimbledona 1980. izmeฤu Bjรถrna Borga i Johna McEnroea je legendaran. McEnroe je spasio sedam meฤ-lopti u tie-breaku ฤetvrtog seta, koji je trajao 22 minute i zavrลกio tako da je McEnroe slavio rezultatom 18-16. Iako je Borg na kraju dobio meฤ u petom setu, McEnroeova izvedba u tie-breaku ostaje ikona.
- ฤetvrtfinale US Opena 2001.: Pete Sampras protiv Andrea Agassija: U dugo oฤekivanom ฤetvrtfinalnom okrลกaju na US Openu 2001. Pete Sampras i Andre Agassi suฤelili su se u nezaboravnom tie-breaku. Nakon razmjene udaraca tijekom cijelog meฤa, Sampras je zapeฤatio tie-break 7-5, na kraju pobijedivลกi u meฤu u ฤetiri seta na putu do svog petog naslova na US Openu.
- Finale Wimbledona 2008.: Rafael Nadal protiv Rogera Federera: Tie-break u ฤetvrtom setu finala Wimbledona 2008. izmeฤu Rafaela Nadala i Rogera Federera bio je kljuฤni trenutak u jednom od najveฤih meฤeva u povijesti tenisa. Nakon tri izjednaฤena seta, Nadal je dobio tie-break 9-7, iznudivลกi peti set. Nadal je pobijedio u meฤu, osvojivลกi svoj prvi Wimbledonski naslov i prekinuvลกi Federerov niz od pet uzastopnih Wimbledonskih naslova.
- Finale Australian Opena 2012.: Novak ฤokoviฤ protiv Rafaela Nadala: U najduลพem Grand Slam finalu u povijesti, Novak ฤokoviฤ i Rafael Nadal borili su se gotovo ลกest sati u finalu Australian Opena 2012. U meฤu je bilo nekoliko nezaboravnih tie-breaka, ukljuฤujuฤi i kljuฤni tie-break u petom setu. ฤokoviฤ je na kraju pobijedio 7-5 u finalnom tie-breaku, osiguravลกi svoj treฤi naslov Australian Opena u epskom susretu.
- Finale US Opena 2017.: Sloane Stephens protiv Madison Keys: U sveameriฤkom okrลกaju u finalu US Opena 2017., Sloane Stephens i Madison Keys borile su se u napetom tie-breaku u prvom setu. Stephens je pobijedila Keys 7-5 u tie-breaku, iskoristila momentum i na kraju dobila meฤ u dva seta kako bi osvojila svoj prvi Grand Slam naslov.
Ove nezaboravne pobjede u tie-breaku prikazuju dramu, intenzitet i vjeลกtinu koja definira tenis na njegovoj najviลกoj razini, ostavljajuฤi neizbrisiv trag u povijesti sporta i osvajajuฤi oboลพavatelje diljem svijeta. Eto, sada znate kada je uveden tie-break u tenisu, ali i mnogo viลกe od toga.