UEFA Liga prvaka najpoznatije je meฤunarodno klupsko nogometno natjecanje i jedno od najgledanijih sportskih natjecanja na svijetu. Prema statistikama, Liga prvaka ima 450 milijuna gledatelja diljem planeta, a mnogi od njih su navijaฤi koji na najviลกoj pozornici prate i bodre svoje klubove. I dok je moderna Liga prvaka naลกiroko poznata, postavlja se pitanje kako su izgledali njeni poฤeci, odnosno kako je nastala UEFA Liga prvaka?
Kako je nastala UEFA Liga prvaka?
Kako je nastala UEFA Liga prvaka? UEFA Liga prvaka, prije poznata kao Kup europskih prvaka ili jednostavno Europski kup, osnovana je 1955. Osnovala ju je Unija europskih nogometnih asocijacija (UEFA), upravno tijelo za nogomet u Europi, kako bi se stvorila prestiลพno natjecanje za najbolje nogometne klubove diljem Europe.
Ideju za turnir dao je Gabriel Hanot, urednik francuskih sportskih novina Lโรquipe, a podrลพali su je francuski sportski list Lโรquipe i Francuski nogometni savez. Hanotov prijedlog dobio je na snazi โโi poฤele su rasprave meฤu europskim nogometnim savezima i duลพnosnicima UEFA-e o izvedivosti i formatu takvog natjecanja. Na inauguracijskom turniru sudjelovalo je 16 momฤadi, a Real Madrid je postao prvi prvak nakon ลกto je u finalu svladao Stade de Reims.
Tijekom godina natjecanje se ลกirilo i razvijalo, da bi na kraju postalo UEFA Liga prvaka 1992. s grupnom fazom dodanom tradicionalnom nokaut formatu. Od tada je preraslo u jedno od najprestiลพnijih i najgledanijih klupskih nogometnih natjecanja na svijetu, privlaฤeฤi vrhunske klubove i igraฤe iz cijele Europe.
Format kroz povijest
Nakon ลกto smo odgovorili na pitanje kako je nastala UEFA Liga prvaka, prouฤimo format natjecanja. Iako je najavljeno kako ฤe od iduฤe sezone u njoj sudjelovati 36 momฤadi, UEFA Liga prvaka dosad je ukljuฤivala 32 momฤadi u grupnoj fazi. To su momฤadi iz najboljih domaฤih liga diljem Europe, a broj kvalificiranih momฤadi iz svake lige odreฤen je UEFA-inim koeficijentima.
32 momฤadi podijeljene su u osam skupina po ฤetiri momฤadi. Svaka momฤad igra ลกest utakmica grupne faze (tri kod kuฤe i tri u gostima), a dvije najbolje momฤadi iz svake skupine prolaze u nokaut fazu.
UEFA Liga prvaka proลกla je kroz nekoliko promjena formata od svog poฤetka 1955. godine. Evo pregleda kljuฤnih formata koji su koriลกteni kroz njezinu povijest:
- 1955 โ 1991.: Nokaut turnir
Izvorni format sadrลพavao je izravni nokaut turnir. Klubovi bi ulazili u razliฤite faze ovisno o poretku svoje zemlje u koeficijentu. U prvim godinama turnir se sastojao samo od nokaut rundi, a broj timova postupno se poveฤavao s vremenom.
- 1991./1992.: Uvoฤenje grupne faze
Turnir je po prvi put proลกiren na grupnu fazu. Ekipe su bile podijeljene u skupine, a igrale su meฤusobno kod kuฤe iu gostima. Pobjednici skupina i drugoplasirani plasirali bi se u nokaut fazu.
- 1992./1993. do 1996./1997.: Prva grupna faza
Format je ukljuฤivao dvije grupne faze. Prva grupna faza sadrลพavala je osam skupina po ฤetiri momฤadi. Pobjednici skupina i drugoplasirani plasirali su se u drugu fazu skupine. Druga faza grupne faze sastojala se od dvije skupine po ฤetiri momฤadi. Pobjednici svake skupine tada bi napredovali u finale.
- 1997./1998. do 1999./2000.: Druga grupna faza eliminirana
Druga grupna faza je uklonjena, vraฤajuฤi se ravnom formatu nokauta nakon poฤetne grupne faze. Turnir se vratio na tradicionalniji nokaut format, s pobjednicima skupina i drugoplasiranima koji su se izravno plasirali u ฤetvrtfinale.
- 2000./2001. do 2002./2003.: Ponovno uvedena druga grupna faza
Turnir se vratio na format dvije skupine nakon poฤetne grupne faze. Format je bio sliฤan prethodnoj iteraciji s dvije grupne faze koje vode u nokaut runde.
- 2003./2004. do 2007./2008.: obnovljena nokaut faza
Format je doลพivio znaฤajne promjene, uvodeฤi kruลพni format u nokaut fazi. Nakon grupne faze, momฤadi su uลกle u nokaut fazu, ali umjesto tradicionalnih dvomeฤa, meฤusobno su igrale domaฤe i gostujuฤe utakmice u osmini finala i ฤetvrtfinalu. Tim s najveฤim ukupnim rezultatom ide dalje. Ovaj je format dizajniran da poveฤa uzbuฤenje i potakne napadaฤki nogomet.
- 2009./2010. do danas: trenutni format
Turnir je zadrลพao kruลพni format u nokaut fazi. Osmina finala, ฤetvrtfinale i polufinale igraju se kao dvomeฤi, pri ฤemu dalje prolazi momฤad s veฤim ukupnim rezultatom. Finale je jedna utakmica koja se odrลพava na neutralnom terenu.
Kroz svoju povijest, UEFA Liga prvaka razvijala se kako bi se prilagodila promjenama u nogometnoj dinamici, prijenosu i angaลพmanu navijaฤa, zadrลพavajuฤi svoj status jednog od najprestiลพnijih klupskih natjecanja na svijetu.
Najuspjeลกniji klubovi UEFA Lige prvaka
Najuspjeลกniji klubovi u povijesti UEFA Lige prvaka odreฤuju se prema broju naslova koje su osvojili. Zakljuฤno sa sezonom 2022./23., ovo su najbolje ekipe:
- Real Madrid โ S rekordnim brojem od 14 naslova, Real Madrid je najuspjeลกniji klub u povijesti Lige prvaka. Njihove pobjede seลพu od prve sezone 1955./1956. do posljednje 2021./2022.
- AC Milan โ AC Milan je osvojio Ligu prvaka 7 puta, a pobjede su ostvarili 1963., 1969., 1989., 1990., 1994., 2003. i 2007. godine.
- Liverpool โ Liverpool je osvojio Ligu prvaka 6 puta. Pobjede su im dolazile 1977., 1978., 1981., 1984., 2005. i 2019. godine.
- FC Bayern Mรผnchen โ Bayern Mรผnchen je osvojio Ligu prvaka 6 puta, i to 1974., 1975., 1976., 2001., 2013. i 2020. godine.
- FC Barcelona โ Barcelona je osvojila Ligu prvaka 5 puta. Slavili su redom 1992., 2006., 2009., 2011. i 2015. godine.
- Ajax โ Ajax je osvojio Ligu prvaka 4 puta. Pobjede su ostvarivali 1971., 1972., 1973. i 1995. godine.
- Manchester United โ Manchester United je osvojio Ligu prvaka 3 puta. Na tronu su bili 1968., 1999. i 2008. godine.
- Inter Milan, Juventus, Benfica, Nottingham Forest i Porto โ Svaki od ovih klubova osvojio je Ligu prvaka (ili njezinog prethodnika, Europski kup) po 2 puta.
Superliga kao konkurencija
Odnos izmeฤu UEFA Lige prvaka i predloลพene Europske Superlige bila je tema znaฤajnih rasprava i debata u svijetu nogometa.
UEFA Liga prvaka je godiลกnje klupsko nogometno natjecanje koje organizira Unija europskih nogometnih asocijacija (UEFA). Predstavlja vrhunske nogometne klubove iz cijele Europe koji se bore za naslov europskog prvaka. Liga prvaka ima dugu povijest i naลกiroko se smatra jednim od najprestiลพnijih klupskih natjecanja na svijetu.
S druge strane, Europska Superliga (ESL) bila je predloลพena liga koja bi se sastojala od nekih od najbogatijih i najuspjeลกnijih europskih nogometnih klubova. ESL je imao za cilj stvoriti zatvoreno natjecanje odvojeno od domaฤih liga i natjecanja koje vodi UEFA poput Lige prvaka. ESL je izazvao kontroverzu i reakciju navijaฤa, nogometnih vlasti, pa ฤak i vlada zbog zabrinutosti oko njegovog utjecaja na natjecateljsku ravnoteลพu, meritokraciju i postojeฤu nogometnu piramidu.
U travnju 2021. planovi za Europsku Superligu propali su nakon ลกiroke osude i protivljenja. Klubovi osnivaฤi povukli su se iz projekta, a ideja je barem privremeno odloลพena. No, u prosincu 2023. sud u Luksemburgu je odluฤio kako UEFA nema monopol na nogometna natjecanja i Superligi dala zeleno svjetlo. No, natjecanje (joลก) nije zaลพivjeloโฆ
Buduฤnost UEFA Lige prvaka
UEFA je najavila kako ฤe, poฤevลกi od sezone 2024./25., Liga prvaka brojati 36 klubova. Viลกe neฤe biti skupina, veฤ ฤe 36 momฤadi ฤiniti jednu ligu. Svaki klub ฤe igrati osam utakmica protiv osam razliฤitih suparnika, ฤetiri kod kuฤe i ฤetiri u gostima. Iz svake ฤe jakosne skupine klub dobiti po dva suparnika.
ล est kola igra se od sredine rujna do sredine prosinca, a posljednja dva kola u sijeฤnju. Prvih osam kola plasirat ฤe se u osminu finala, dok ฤe oni rangirani od 9. do 24. pozicije igrati dvije utakmice play-offa za osminu finala.
Eto, sada znate kako je nastala Liga prvaka, ali i kakva je njega buduฤnost.