Netball je ekipni sport koji se igra na pravokutnom terenu s podignutim obručima na svakom kraju. Igra se između dva tima od po sedam igrača, a cilj igre je postići što više poena ubacujući loptu kroz protivnički obruč. Ovaj sport je posebno popularan među ženama, iako ga igraju i muškarci i mješovite ekipe. U nastavku saznajte detaljnije o tome koja su pravila netballa, o povijesti ovog sporta, taktikama i mnogočemu…
Povijest netballa
Netball je nastao krajem 19. stoljeća kao varijacija košarke. Utemeljen je 1891. godine u Sjedinjenim Američkim Državama kada je dr. James Naismith stvorio igru košarke. Međutim, žene su ubrzo prilagodile pravila kako bi igra bila prikladnija za njih. Prva zvanična netball pravila objavljena su 1901. godine u Engleskoj. Igra se brzo proširila po britanskim kolonijama, postavši posebno popularna u Australiji, Novom Zelandu, Južnoj Africi i na Karibima.
Osnovna pravila netballa
- Timovi i pozicije: Svaki tim se sastoji od sedam igrača koji imaju specifične pozicije sa strogo definiranim područjima na terenu gdje smiju igrati. Pozicije su: Goal Shooter (GS), Goal Attack (GA), Wing Attack (WA), Centre (C), Wing Defence (WD), Goal Defence (GD) i Goal Keeper (GK).
- Teren i oprema: Teren za netball je pravokutan, dimenzija 30.5 x 15.25 metara, podijeljen u tri trećine s polukružnim gol područjima na svakom kraju. Obruč je postavljen na visini od 3.05 metara.
- Vrijeme igre: Standardna netball utakmica traje 60 minuta, podijeljena na četiri četvrtine od po 15 minuta.
- Pokretanje igre: Igra počinje početnim udarcem iz centra terena. Svaka četvrtina počinje izmjeničnim posjedima.
- Pomeranje lopte: Lopta se dodaje rukama, a igrači ne smiju trčati s loptom. Igrač smije napraviti najviše jedan korak s loptom u rukama.
- Vrijeme držanja lopte: Igrač mora dodati loptu unutar tri sekunde nakon što je primi.
- Kontakt: Netball je sport s minimalnim kontaktom. Igrači ne smiju fizički ometati protivnike. Prekršaji za kontakt rezultiraju slobodnim udarcima.
- Potezi za gol: Samo GS i GA smiju pucati na gol, i to samo iz gol područja.
- Obrambena igra: Obrambeni igrači moraju biti udaljeni najmanje 0.9 metara (3 stope) od napadača koji drži loptu.
- Slobodni i kazneni udarci: Prekršaji rezultiraju slobodnim ili kaznenim udarcima, ovisno o vrsti prekršaja.
Gdje se igra netball?
Netball se igra u preko 80 zemalja diljem svijeta, ali je najpopularniji u zemljama Commonwealtha. Najviše je raširen u:
- Australiji: Netball je najpopularniji ženski sport u Australiji, a australska netball reprezentacija, poznata kao “Diamonds”, vrlo je uspješna na međunarodnoj razini.
- Novom Zelandu: Netball je najpopularniji sport među ženama u Novom Zelandu. Njihova reprezentacija, “Silver Ferns”, također je iznimno uspješna.
- Engleskoj: Netball je jedan od najpopularnijih sportova za djevojke u školama diljem Engleske.
- Južnoj Africi: Netball je jedan od najpopularnijih sportova među ženama.
- Karibima: Posebno popularan u zemljama kao što su Jamajka, Trinidad i Tobago i Barbados.
Uspješne reprezentacije
- Australija (“Diamonds”): Australija ima dugu povijest dominacije u netballu, osvojivši mnoge Svjetske kupove i Igre Commonwealtha. Njihova taktička igra i fizička priprema čine ih jednim od najjačih timova na svijetu.
- Novi Zeland (“Silver Ferns”): Novi Zeland je stalan rival Australiji i često su u borbi za zlato na velikim međunarodnim natjecanjima. Njihova precizna igra i timska koordinacija donijele su im mnoge naslove.
- Engleska (“Roses”): Engleska je posljednjih godina značajno poboljšala svoju igru, osvojivši zlato na Igrama Commonwealtha 2018. godine. Njihova snaga leži u kombinaciji iskustva i mladih talenata.
- Jamajka (“Sunshine Girls”): Jamajka je poznata po svojoj atletskoj snazi i brzini. Uvijek su konkurentni na međunarodnim natjecanjima, često zauzimajući visoke pozicije.
- Južna Afrika (“Proteas”): Južna Afrika se postepeno uspinje na međunarodnoj sceni, s jakim fokusom na razvoj mladih igrača i taktike.
Taktike i strategije
Netball zahtijeva visoku razinu timske koordinacije, brzine i preciznosti. Ključne taktike uključuju:
- Napadačka igra: Brze dodavanja i precizna dodavanja su ključne za probijanje obrane protivnika. Timovi često koriste formacije poput “diamond” ili “triangle” kako bi stvorili prostor i prilike za gol.
- Obrambena igra: Dobro organizirana obrana je presudna. Obrambeni igrači moraju biti u stanju brzo se prilagoditi pokretima protivnika i učinkovito blokirati šutove.
- Prijelaz iz obrane u napad: Brzi prijelaz iz obrane u napad može iznenaditi protivnika i stvoriti prilike za brze poene. Timovi rade na fluidnom pokretanju lopte i korištenju prostora.
- Strategije pozicioniranja: Svaka pozicija na terenu ima specifičnu ulogu i igrači moraju biti svjesni svoje pozicije i uloge unutar timske strategije.
Netball i društvo
Netball ima značajan društveni i kulturni utjecaj, posebno u zemljama gdje je popularan. On igra ključnu ulogu u:
- Razvoju mladih: Netball je često dio školskih programa, potičući tjelesnu aktivnost, timski rad i sportski duh među mladima.
- Ženskom sportu: Kao jedan od najpopularnijih ženskih sportova, netball pruža prilike za žene da se natječu na visokoj razini i postanu sportski uzori.
- Zdravlju i kondiciji: Igra netballa zahtijeva visoku razinu kondicije, promičući zdrav način života.
- Zajednici: Klubovi i lige netballa često okupljaju zajednice, pružajući prostor za socijalizaciju i zajedničke aktivnosti.
Netball pravila – zaključak
Netball je sport bogate povijesti i globalnog utjecaja, s jasnim pravilima koja osiguravaju dinamičnost i timsku suradnju. Igra se diljem svijeta, najviše u zemljama Commonwealtha, a neke od najuspješnijih reprezentacija dolaze iz Australije, Novog Zelanda, Engleske, Jamajke i Južne Afrike. Osim sportskih uspjeha, netball igra značajnu ulogu u promicanju ženskog sporta, zdravog načina života i jačanju zajednice.