Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 20. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2011. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do ponedjeljka, 3. listopada, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Pobjeda muške nogometne reprezentacije nad Turskom u doigravanju za EP (3:0)
Jednu od najboljih partija u svojoj povijesti “Vatreni” su odigrali 11.11.2011. u Istanbulu (vjerojatno u Top 5 svih naših utakmica). U tursku prijestolnicu “Bilić Boysi” otišli su potpuno otpisani od strane hrvatske javnosti. Rijetko tko je očekivao da Hrvatska može do povoljnog rezultata u prvoj utakmici doigravanja za odlazak na Europsko prvenstvo. Ne samo da su Bilićevi dečki došli do povoljnog rezultata – razbili su Turke! U 51 minuti hrvatske rapsodije osiguran je prolaz na europsku smotru.
Turska – HRVATSKA 0:3 (2′ Olić, 32′ Mandžukić, 51′ Ćorluka)
Igrali su: Pletikosa, Schildenfeld, Šimunić, Vida, Ćorluka, Dujmović, Modrić, Rakitić (od 83. Pranjić), Srna, Mandžukić (od 90. Eduardo), Olić (od 85. Jelavić). Izbornik: Slaven Bilić
Svjetska bronca muške vaterpolske reprezentacije
Uoči odlaska na Svjetsko prvenstvo u Šangaj, “Barakudama” (aktualnim europskim prvacima) je glavni cilj bio ulazak u polufinale i dobivanje “vize” za Olimpijske igre u Londonu gdje ćemo ovu ekipu gledati na njezinom vrhuncu. Taj je cilj ispunjen pobjedom nad Crnom Gorom u četvrtfinalu, no Talijani su nam potom uzvratili za težak poraz u finalu zagrebačkog EP-a godinu ranije. Preko Mađara izabranici Ratka Rudića osvojili su broncu, treću uzastopnu medalju na svjetskim prvenstvima.
Igrali su: Samir Barać, Miho Bošković, Ivan Buljubašić, Damir Burić, Andro Bušlje, Nikša Dobud, Maro Joković, Frano Karač, Petar Muslim, Paulo Obradović, Josip Pavić, Sandro Sukno, Fran Paškvalin. Izbornik: Ratko Rudić
Prvi krug
1. kolo: Brazil 14:5
2. kolo: Kanada 11:4
3. kolo: Japan 18:7
Nokaut faza
Četvrtfinale: Crna Gora 9:6
Polufinale: Italija 8:9
Za broncu: Mađarska 12:11
Svjetska bronca veslačkog četverca
Godinu ranije u Cambridgeu započelo je novo zlatno razdoblje hrvatskog veslanja osvajanjem svjetskog naslova četverca u sastavu David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković. Isti momci na SP-u na Bledu 2011. spustili su se za dvije stepenice, ali ponovno su uzeli sjajno odličje. Bila je to tek priprema za ono što će slijediti u razdoblju nakon Olimpijskih igara u Londonu…
1. Australija (Chris Morgan, James McRae, Karsten Forsterling, Daniel Noonan) 5:39.31
2. Njemačka (Karl Schulze, Philipp Wende, Lauritz Schoof, Tim Grohmann) +0.25
3. Hrvatska (David Šain, Martin Sinković, Damir Martin i Valent Sinković) +3.51
Svjetsko srebro Blanke Vlašić u atletici
Istog dana kada su veslači doveslali do svjetske bronce u Sloveniji, 3. rujna, Blanka Vlašić na drugom je kraju svijeta u korejskom Daeguu doskočila do svjetskog srebra. Nije uspjela u naumu da postane prva visašica u povijesti koja je osvojila tri uzastopna svjetska zlata. U tome ju je zaustavila Ana Čičerova, odradivši savršeno natjecanje, bez ijednog rušenja letvice na putu do zlatne medalje. Bilo je to treće od četiri svjetska odličja naše fenomenalne atletičarke.
1. Ana Čičerova (Rus) 2.03 m
2. Blanka Vlašić (Hrv) 2.03 m
3. Antonietta Di Martino (Ita) 2.00 m
Veliki Kristalni globus Ivice Kostelića
Ukupno 11 postolja i sedam pobjeda učinak je Ivice Kostelića u njegovoj najboljoj sezoni u Svjetskom skijaškom kupu. Nevjerojatan zbir od 999 bodova osvojenih samo u siječnju 2011. dovelo ga je na svjetski tron. Za usporedbu, niti jedan drugi skijaš tijekom čitave te sezone nije skupio više bodova od Ivice u “njegovom” bajnom siječnju! Najljepše trenutke gledali smo nakon superkombinacije u Chamonixu gdje su se prvi put u povijesti vijorile dvije hrvatske zastave. Na dvije najviše stepenice pobjedničkog postolja!
1. Ivica Kostelić (Hrv) 1.356
2. Didier Cuche (Švi) 956
3. Carlo Janka (Švi) 793
4. Aksel Lund Svindal (Nor) 789
5. Michael Walchhofer (Aut) 727
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
2011. ?