Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu osma anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 1999. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do nedjelje, 21. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Europski naslov vaterpolista POŠK-a
Posljednji splitski klub koji je osvojio naslov europskog prvaka u bilo kojem sportu je POŠK, nekadašnja Slobodna Dalmacija, a potom i Splitska Banka, ime pod kojim su osvojili taj trofej Lige prvaka. Veliki Dragan Matutinović poveo je nadasve kvalitetnu i talentiranu ekipu k najvećem uspjehu u povijesti POŠK-a (danas 85-godišnjaka). Prva dva kruga riješena su bez problema, a onda su uslijedile u završnici dvije neizvjesne utakmice. Najprije je svladan talijanski Posillipo sa 7:6, a potom i srpski Bečej, klub koji će nekoliko godina kasnije u stečaj. Splitska ekipa pobijedila ga je s 8:7 golom Alena Boškovića s četverca.
Igrali su: Dragan Rebić, Teo Đogaš, Petar Trumbić, Nikša Jaić, David Burburan, Roman Polačik, Višeslav Sarić, Aleksandar Nagy, Samir Barać, Aljoša Kunac, Alen Bošković, Mario Oreb, Ivan Katura. Trener: Dragan Matutinović
Prvi krug
1. kolo: Novaky 9:10
2. kolo: Vasutas 11:7
3. kolo: Amersfoort 8:6
Drugi krug
Nice 14:6, 10:8
Catalunya 12:9, 9:5
Dinamo Moskva 9:8, 4:10
Završnica
Polufinale: Posillipo 7:6
Finale: Bečej 8:7
Europsko srebro ženske odbojkaške reprezentacije
Najveća promjena koja se dogodila u svjetskoj odbojci između našeg drugog i trećeg europskog srebra je promjena bodovanja. Naime, više se nije igralo do 15 u jednom setu, nego do 25 poena. Isto je vrijedilo za oba spola. Bilo je zanimljivo vidjeti kako će se naša nadarena generacija odbojkašica snaći u tome. I drugi put zaredom braneći europsko srebro, u turnir su ušle uvjerljivom pobjedom nad Bugarskom 3:0, da bi identičan rezultat ponovile i protiv Poljske, ali kudikamo težim putem. Njemice su bile jače u posljednjem kolu, no zbog bolje set-razlike, Hrvatice su zauzele prvo mjesto u skupini. U polufinalu je priušten jedan od najepskijih mečeva u povijesti naše reprezentacije, preokret nad domaćinom Italijom za treće uzastopno europsko finale. No, ondje je, kao i dvije godine ranije, jača bila Rusija s magom na klupi, Nikolajem Karpoljom. Fenomenalna Barbara Jelić bila je najbolji strijelac turnira, a kasnije je proglašena za svjetsku igračicu 1999. godine.
Igrale su: Barbara Jelić, Mia Jerkov, Ana Kaštelan, Slavica Kuzmanić, Nataša Leto, Marija Lihtenštajn, Beti Rimac, Ivana Troha, Maja Poljak, Marijana Ribičić, Ingrid Šišković, Tihana Stipanović. Izbornik: Ivica Jelić
Prvi krug
1. kolo: Bugarska 3:0
2. kolo: Poljska 3:0
3. kolo: Njemačka 0:3
Završnica
Polufinale: Italija 3:2
Finale: Rusija 0:3
Europsko srebro muške vaterpolske reprezentacije
Godinu ranije, na Svjetskom prvenstvu u Australiji, došlo je do debakla naše izabrane vaterpolske vrste. Osvojeno je tek deveto mjesto, a na izborničkoj funkciji Brunu Silića zamijenio je Neven Kovačević. Bez velikih očekivanja otišlo se na EP u Firencu, iako su naši vaterpolisti još uvijek bili aktualni olimpijski viceprvaci. Kad je u drugom kolu “pala” Italija, domaćin turnira, znalo se da se može daleko dogurati. Do finala je upisan samo poraz od Mađara (pamti se pobjeda nad SR Jugoslavijom u četvrtfinalu nakon produžetaka), a u samom finalu ponovno su čekali naši sjeverni susjedi. Opet su nas “potopili” na krilima sjajnog Tamasa Kasasa, najboljeg braniča svoje ere, a znao je često i zabiti.
Igrali su: Samir Barać, Alen Bošković, Teo Đogaš, Igor Hinić, Ivo Ivaniš, Vedran Jerković, Vjekoslav Kobešćak, Slavko Letica, Vitomir Padovan, Višeslav Sarić, Siniša Školneković, Dubravko Šimenc, Mile Smodlaka, Ratko Štritof, Frano Vićan. Izbornik: Neven Kovačević
Prvi krug
1. kolo: Slovačka 9:7
2. kolo: Italija 7:6
3. kolo: Mađarska 6:7
4. kolo: Slovenija 9:4
5. kolo: Grčka 9:6
Drugi krug
Četvrtfinale: SR Jugoslavija 9:7 (nakon produžetka)
Polufinale: Grčka 10:7
Finale: Mađarska 12:15
Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
Iako je još kao tinejdžerka počela “vući” reprezentaciju k europskim medaljama, tek je na samom kraju 90-ih počela dobivati priznanja za svoju kvalitetu, trud i rad koji je bio nenadmašan. Bez dvojbe, jedna od najvećih hrvatskih sportašica ikada (najveća u ekipnim sportovima, sigurno), godine 1999. dobila je prvo od tri uzastopna priznanja najbolje odbojkašice svijeta. Uz silne Ruskinje, naša Barbara Jelić bila je ta. Najbolja. Tko zna što bi još postigla da se nije odlučila na odlazak u mirovinu u 28. godini…
Drugi uzastopni ulazak Dinama u skupine Lige prvaka
U sjajnom se svjetlu Dinamo pokazao u svom debiju u grupnoj fazi Lige prvaka ujesen 1998. godine. Skupinu je okončao na drugoj poziciji, no zbog drugačijeg sustava natjecanja (dalje je prošlo šest prvoplasiranih ekipa i dvije najbolje drugoplasirane iz šest skupina), prolazak dalje nije bio moguć. Zbog jako dobroga državnoga koeficijenta, Hrvatska je u sezoni 1999./00. imala dva kluba u kvalifikacijama za LP. Rijeka je ispala od Partizana u drugom pretkolu, dok je Dinamo prošao mađarski MTK u trećem, posljednjem. Nakon domaćih 0:0, u uzvratu se ukazao Josip Šimić dvama pogocima. Iz pustolovine “grupne faze”, pamti se remi na Old Traffordu protiv aktualnog prvaka Europe, Manchester Uniteda. Također, domaća pobjeda nad Sturmom od 3:0 bila je krasna, a malo je nedostajalo da se izbori treće mjesto i nastavak natjecanja u Kupu UEFA-e. Marseilleov Kaba Diawara zabio je u 89. minuti posljednjega kola za remi na Velodromeu…
Igrali su: Tomislav Butina, Dražen Ladić, Vladimir Vasilj, Mario Cvitanović, Goce Sedloski, Mario Tokić, Stjepan Tomas, Igor Bišćan, Joško Jeličić, Damir Krznar, Mihael Mikić, Edin Mujčin, Miljenko Mumlek, Zoran Pavlovič, Renato Pilipović, Robert Prosinečki, Nermin Šabić, Daniel Šarić, Domagoj Abramović, Mario Bazina, Saša Bjelanović, Igor Cvitanović, Mario Jurić, Ardian Kozniku, Josip Šimić, Tomo Šokota. Trener: Marijan Vlak
Kvalifikacije
3. pretkolo: MTK 0:0, 2:0
Grupna faza
Manchester United 0:0, 1:2
Marseille 1:2, 2:2
Sturm Graz 3:0, 0:1
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
1999. ?