Konačno se dogodilo to da su Ivicu tijekom čitave sezone zaobišle te vražje ozljede. Dugo se vremena pričalo kako je kalibar za veliki Kristalni globus, no u 12 sezona nastupanja u Svjetskom skijaškom kupu nije ga uspio dotaknuti. U sezoni 2001./02., onda kada se probio u “orbitu” slavljem u Aspenu sa starnim brojem 64, bio je sedmi skijaš svijeta, gledajući ukupni poredak. Tada je osvojio i svoj prvi mali Kristalni globus, u slalomu. Sedam godina kasnije dospio je i do četvrte pozicije ukupnog poretka, što mu je bio prvi ulaz u Top 5 svjetskog skijanja. Malo više od 100 bodova imao je zaostatka za slavodobitnikom, Akselom Lundom Svindalom. Sve se više približavao tom velikom Globusu. A onda ga je konačno dotaknuo…
Jedan od rijetkih all-roundera
Do svoje 32. godine, Ivica Kostelić u svojoj je kolekciji imao tri olimpijska srebra i svjetsko zlato, ono iz St. Moritza 2003. godine. Ulazio je lagano u veteranske godine znajući da mu neće preostati puno prilika za uloviti željeni veliki Globus. Ivica je sa sezonom 2007./08. počeo redovito voziti utrke svih disciplina u kalendaru Svjetskoga kupa, što mu je donijelo značajan pomak u ukupnom poretku. Time je “bacio” rukavicu u lice onima na vrhu.
Ivica je konačno svima pokazao da je pravi all-rounder, jedan od rijetkih skijaša koji su sposobni osvajati bodove u svim disciplinama, a to je ono što se izrazito cijeni u svijetu skijanja. Štoviše, čak se počeo i penjati na postolja u brzim disciplinama. Na Svjetskom prvenstvu u Garmischu u veljači 2011. osvojio je broncu u superveleslalomu. U utrci spusta u Kitzbuhelu čak je i pobijedio! U onom famoznom siječnju. Zovite ga – “siječanj 999″…
Najglasnija hrvatska himna ikada
U 14 utrka tog siječnja 2011., “Profesor” je slavio u njih sedam! U još dvije utrke plasirao se na drugo mjesto, a u preostalih pet ugrabio je 139 bodova za mjesec iz snova. Redom je pobjeđivao u Munchenu (paralelni slalom), Adelbodenu (slalom), Wengenu (superkombinacija i slalom), Kitzbuhelu (kombinacija i superveleslalom) i Chamonixu (superkombinacija). Naročito dojmljiva bila je potonja pobjedu koju je proslavio s Natkom Zrnčićem-Dimom. Taj 30. siječanj 2011. nikada nećemo zaboraviti – dva Hrvata, jedan do drugoga na najvišim stepenicima pobjedničkog postolja! Bila je to najglasnije otpjevana hrvatska himna u povijesti…
Ivica je stekao takvu prednost da je već uoči odlaska na Svjetsko prvenstvo u Garmisch početkom veljače mogao slaviti veliku titulu. Toliko je bio u komfortu s bodovima da se do kraja sezone više nije niti penjao na postolje. U Kvifjellu nakon spusta, pet utrka prije kraja, bilo je gotovo – Ivica Kostelić osvajač je velikoga Kristalnoga globusa! U tom je trenutku imao prednost veću od 500 bodova, a ona je na kraju iznosila okruglih 400 bodova ispred Didiera Cuchea i 563 ispred Carla Janke, branitelja naslova. Drugi put u karijeri, Ivica je ponio i Globus u slalomu, kao i prvi put u kombinaciji.
I iduće sezone najbolji hrvatski skijaš mogao je do novoga velikoga Globusa, no na putu do ponavljanja grandioznog uspjeha stale su toliko dosadne ozljede. Strah nas je i zamisliti koliko bi toga Ivica još postigao da nisu koljena toliko patila…
Ivica ispred svih…
- 1. Ivica Kostelić (Hrv) 1.356
- 2. Didier Cuche (Švi) 956
- 3. Carlo Janka (Švi) 793
- 4. Aksel Lund Svindal (Nor) 789
- 5. Michael Walchhofer (Aut) 727
- 6. Silvan Zurbriggen (Švi) 723
- 7. Romed Baumann (Aut) 703
- 8. Christof Innerhofer (Ita) 644
- 9. Ted Ligety (SAD) 610
- 10. Klaus Kroell (Aut) 579
…
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 2011.)
1. Veliki Kristalni globus Ivice Kostelića – 88%
2. Svjetska bronca muške vaterpolske reprezentacije – 4%
2. Svjetska bronca veslačkog četverca – 4%
4. Pobjeda muške nogometne reprezentacije nad Turskom u doigravanju za EP (3:0) – 2%
4. Svjetsko srebro Blanke Vlašić u atletici – 2%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
2011. veliki Kristalni globus Ivice Kostelića