Uvoฤenje VAR-a jedna je od najveฤih โrevolucijaโ u povijesti modernog nogometa. Najvaลพnija sporedna stvar na svijetu bez njega je danas nezamisliva, a navijaฤi hrvatske reprezentacije joลก se sjeฤaju kako je u finalu Svjetskog prvenstva 2018., nedugo nakon ลกto je uveden, utjecao na ishod utakmice s Francuskom. I dok se tumaฤenja oko sudaฤkih odluka i dalje razlikuju, mi se bavimo pitanjem โ kada je uveden VAR u nogometu?
VAR
VAR je kratica za Video Assistant Referee. To je sustav temeljen na tehnologiji koji se koristi u nogometu (nogometu) za pomoฤ sucima na terenu u donoลกenju vaลพnih odluka tijekom utakmica. VAR sustav ukljuฤuje video reprize i komunikacijsku tehnologiju za pregled i potencijalno poniลกtavanje odluka koje je sudac donio na terenu.
Evo kako VAR opฤenito funkcionira:
- Sluลพbene osobe utakmice: Sudac i njihov tim pomoฤnih sudaca sude utakmicu na terenu kao i obiฤno.
- VAR tim: Tim video pomoฤnih sudaca i pomoฤnog osoblja prati utakmicu sa srediลกnje lokacije opremljene tehnologijom za video pregled.
- Incidenti koji se mogu pregledati: VAR se moลพe koristiti za pregled ฤetiri vrste situacija koje mijenjaju utakmicu: golovi, odluke o jedanaestercima, izravni incidenti crvenih kartona i sluฤajevi pogreลกnog identiteta (gdje je krivi igraฤ kaลพnjen).
- Postupak pregleda: Ako VAR tim identificira potencijalnu pogreลกku u jednom od ovih incidenata, komunicira sa sucem na terenu kako bi preporuฤio pregled. Sudac tada ima opciju pregledati incident gledajuฤi video reprize na monitoru uz rub terena (ili oslanjajuฤi se na preporuku VAR tima bez gledanja monitora na nekim natjecanjima).
- Ishod odluke: Na temelju pregleda, sudac na terenu moลพe potvrditi svoju prvotnu odluku, izmijeniti je ili poniลกtiti, ovisno o dokazima pruลพenim ponovljenim videozapisima.
VAR ima za cilj smanjiti pogreลกke u kljuฤnim odluฤujuฤim situacijama, poveฤati toฤnost sudaฤkih odluka i osigurati poลกtenje u igri. Meฤutim, njegova implementacija je pokrenula debate i rasprave o njegovoj uฤinkovitosti, utjecaju na tijek igre i tumaฤenju odreฤenih incidenata.
Kada je uveden VAR u nogometu?
Dakle kada je uveden VAR u pravila nogometa? Sustav Video Assistant Referee (VAR) sluลพbeno je implementiran u nogomet na raznim natjecanjima u razliฤito vrijeme, a prva sluลพbena uporaba dogodila se 2016. godine.
Evo nekih kljuฤnih prekretnica u implementaciji VAR-a:
- FIFA Svjetsko klupsko prvenstvo (prosinac 2016.): VAR sustav koriลกten je po prvi put u sluลพbenom FIFA natjecanju tijekom FIFA Svjetskog klupskog prvenstva 2016. odrลพanog u Japanu. Ovo je oznaฤilo poฤetno ispitivanje VAR-a na velikom meฤunarodnom turniru.
- Bundesliga (sezona 2017. โ 2018.): Njemaฤka Bundesliga postala je prva domaฤa liga najviลกeg ranga koja je u potpunosti implementirala VAR za cijelo vrijeme trajanja svojih utakmica poฤevลกi od sezone 2017. โ 2018. Uvoฤenje VAR-a u Bundesligu oznaฤilo je znaฤajnu prekretnicu u integraciji tehnologije u nogometno suฤenje.
- Velike europske lige (sezona 2017. โ 2018.): Nakon uspjeลกne implementacije VAR-a u Bundesligi, druge velike europske lige poฤele su usvajati sustav. Lige poput Serie A u Italiji, La Lige u ล panjolskoj i Ligue 1 u Francuskoj uvele su VAR za sezonu 2017. โ 2018.
- FIFA Svjetsko prvenstvo (2018.): VAR je debitirao na FIFA Svjetskom prvenstvu tijekom turnira 2018. odrลพanog u Rusiji. Ovo je bio prvi put da je VAR koriลกten u najprestiลพnijem meฤunarodnom nogometnom natjecanju. Uvoฤenje VAR-a u Svjetsko prvenstvo imalo je za cilj poveฤati pravednost i toฤnost sudaฤkih odluka na globalnoj sceni.
- Ostala natjecanja: Od svog poฤetnog uvoฤenja, VAR je postupno implementiran u raznim domaฤim i meฤunarodnim natjecanjima diljem svijeta, ukljuฤujuฤi kontinentalne turnire kao ลกto su UEFA Liga prvaka i UEFA Europska liga.
Opฤenito, implementacija VAR-a bila je postupan proces, s razliฤitim ligama i natjecanjima koja su usvajala sustav u razliฤito vrijeme na temelju svoje spremnosti i ลพelje da prihvate tehnoloลกke inovacije u nogometnom suฤenju. Nakon ลกto smo odgovorili na pitanje kada je uveden VAR u nogometu, prelazimo na โteลพeโ temeโฆ
Izazovi i kontroverze
Implementacija sustava Video Assistant Referee (VAR) u nogometu popraฤena je raznim kontroverzama i raspravama, odraลพavajuฤi izazove i sloลพenosti povezane s uvoฤenjem tehnologije u sportski proces suฤenja. Neke od kljuฤnih kontroverzi oko VAR-a ukljuฤuju:
- Subjektivnost u donoลกenju odluka: Usprkos koriลกtenju videorepriza, mnoge odluke koje pregledava VAR ostaju subjektivne i otvorene za tumaฤenje. Ova subjektivnost moลพe dovesti do neslaganja meฤu navijaฤima, igraฤima, trenerima i struฤnjacima u pogledu pravednosti i toฤnosti VAR intervencija.
- Duga kaลกnjenja: VAR pregledi ฤesto mogu rezultirati dugim prekidima u igri, ometajuฤi tijek i ritam igre. Produljena odgoda za odluke VAR-a kritizirana su zbog potkopavanja vrijednosti spektakla i zabave nogometnih utakmica, kao i zbog utjecaja na momentum timova.
- Dosljednost i ujednaฤenost: Kritiฤari tvrde da VAR odlukama nedostaje dosljednost i ujednaฤenost u razliฤitim natjecanjima i ligama. Razlike u tumaฤenju i primjeni VAR protokola od strane sluลพbenih osoba utakmice mogu dovesti do zbunjenosti i frustracije meฤu dionicima, kao i potkopati vjerodostojnost sustava.
- Utjecaj na proslave i emocije: Neizvjesnost oko odluka VAR-a, posebno u vezi s golovima, penalima i incidentima s crvenim kartonom, moลพe umanjiti spontana slavlja i emocije igraฤa i navijaฤa. Nedopuลกteni golovi ili poniลกtene odluke ฤesto izazivaju pomijeลกane reakcije i kontroverze, oduzimajuฤi uลพitak postizanja pogodaka ili pobjede.
- Odluke o zaleฤu: Odluke o ofsajdu koje je analizirao VAR bile su posebno sporne zbog upotrebe kalibriranih linija i tehnologije zamrznutog okvira za odreฤivanje marginalnih poziva za zaleฤu. Preciznost VAR-a u mjerenju ofsajd pozicija dovela je do rasprava o pravednosti odluka i duhu igre.
- Tumaฤenje igranja rukomet: VAR pregledi incidenata igranja rkkom, posebno onih koji ukljuฤuju nenamjerni kontakt ili kontakt s loptom u ruku, izazvali su kontroverze oko dosljednosti i primjene rukometnih zakona. Subjektivnost u odreฤivanju namjernih prekrลกaja rukom dovela je do spornih odluka i rasprava.
- Utjecaj na sudaฤki autoritet: Neki kritiฤari tvrde da VAR potkopava autoritet i autonomiju sudaca na terenu podvrgavajuฤi njihove odluke stalnom pregledu i ispitivanju. Oslanjanje na tehnologiju za donoลกenje kljuฤnih odluka postavlja pitanja o ulozi i prosudbi sudaca u eri VAR-a.
Sveukupno, iako je VAR uveden s ciljem poveฤanja pravednosti i toฤnosti sudaฤkih odluka, njegovu su implementaciju pratili razliฤiti izazovi i kontroverze. Rjeลกavanje ovih problema zahtijeva kontinuirano usavrลกavanje VAR protokola, poboljลกanu komunikaciju i veฤu transparentnost u procesima donoลกenja odluka.
VAR u finalu Svjetskog prvenstva 2018. (Francuska โ Hrvatska)
Tijekom finala Svjetskog prvenstva u nogometu 2018. izmeฤu Hrvatske i Francuske, VAR (Video Assistant Referee) doista je koriลกten, kao i tijekom cijelog turnira. Nekoliko kljuฤnih incidenata tijekom utakmice bilo je podvrgnuto VAR pregledu:
- Kazneni udarac za Francusku: U 38. minuti za Francusku je dosuฤen kazneni udarac nakon ลกto je pregledom VAR-a utvrฤeno da je Ivan Periลกiฤ poฤinio prekrลกaj igranja rukom u kaznenom prostoru. Antoine Griezmann uspjeลกno je realizirao jedanaesterac za vodstvo Francuske od 2-1.
- Drugi gol za Francusku: Francuska je u 59. minuti poveฤala vodstvo na 3-1 golom Paula Pogbe. Pogodak je prvotno oznaฤen kao zaleฤe, ali nakon pregleda VAR-a, odluka je poniลกtena, a golu je dopuลกteno da stoji.
Dok upotreba VAR-a u finalu Svjetskog prvenstva nije bila bez kontroverzi, posebno u vezi s odlukom o kaznenom udarcu, njegova implementacija tijekom turnira u cjelini imala je za cilj poboljลกati toฤnost sudaฤkih odluka i minimizirati pogreลกke koje bi mogle utjecati na ishod utakmica. Francuska je na kraju pobijedila u finalu s 4-2, osiguravลกi svoj drugi naslov Svjetskog prvenstva u nogometu.