Ljeto je u Hrvatskoj doba kada s velikim interesom pratimo nastupe naših nogometnih klubova u europskim natjecanjima. Obično su to Dinamo, Hajduk, Rijeka i Osijek, a cilj svih njih je plasman u grupnu fazu Lige prvaka, Europske lige ili Europske konferencijske lige.
Ove godine naši su počeli s nekoliko uzastopnih pobjeda, zbog čega je odmah svaki portal počeo revno izračunavati koeficijent HNL-a u Europi, u nadi da će naši skočiti na ljestvici i dobiti još jednog predstavnika u međunarodnim natjecanjima.
No, po tko za koji put ta su izračunavanja došla prerano, jer Osijek i Hajduk su ispali i prije završne runde kvalifikacija, a ovaj put u probleme je upao i Dinamo. Rijeku pak čeka teški obračun s Lilleom, u kojem neće biti lako izboriti jesen u Europi.
Drugim riječima, počeli smo se baviti koeficijentom HNL-a u Europi prije nego što su moćni klubovi uopće krenuli sa svojim nastupima. Sada kada je jasno da neće biti nekog velikog skoka HNL-a na ljestvici liga, možda bismo mogli biti pametniji sljedeće godine i krenuti s izračunima negdje na europsko proljeće…
Zašto je koeficijent važan za HNL?
Za one koji svih ovih godina još nisu pali u euforiju izračunavanja koeficijenta HNL-a u Europi, možda je dobro da objasnimo o čemu se uopće radi.
Naime, Uefa ima ljestvicu najboljih liga u Europi, na temelju uspjeha klubova u prethodnih pet godina u međunarodnim natjecanjima. Tu su na vrhu očekivano Engleska, Španjolska, Italija i Njemačka, nakon kojih slijede Nizozemska, Francuska, Portugal i Belgija, lige koje si mogu priuštiti kupovanje skupocjenih igrača.
Nakon njih slijede ostali, a Hrvatska se trenutno nalazi na 20. mjestu, odmah iza Grčke koja će našima iz očitih razloga pobjeći na ljestvici od sljedećeg tjedna. Koeficijent naše lige trenutno je na 22.025, s tim da će malo još narasti kad se pribroje pobjede Rijeke i Osijeka u četvrtak.
Pravila kažu da koeficijent raste sa svakom pobjedom, a remi donosi polovične bodove. Plasman u grupnu fazu nekog kluba donosi dodatne bodove, a isto vrijedi i za nastup u nokaut utakmicama na proljeće.
Taj koeficijent o kojem se toliko uvijek piše važan je zato što liga koja se nađe na 15. mjestu dobiva dodatni klub u Ligi prvaka. To bi značilo da bi iz HNL-a pola lige išlo u Europu, a od toga bi dva naša predstavnika imali velike izglede dokopati se grupne faze Uefinih natjecanja…
Teško se zadržati u TOP 15
Hrvatska se već našla među 15 najboljih liga u Europi 2021. godine, što joj je donijelo dodatnog predstavnika u Ligi prvaka. Zanimljivo, to je bila zagrebačka Lokomotiva koja je tada ispala od Rapida iz Beča, da bi izgubila i od švedskog Malmöa u Europskoj ligi i oprostila se od Europe.
Odmah sljedeće sezone HNL više nije bio među TOP 15 i teško se ponovo vratiti među odabrane. Šteta, jer sada drugi iz prvenstva praktički ima garantiranu europsku jesen, jer se uključuje u natjecanje dovoljno kasno da čak i u slučaju dva poraza na kraju odlazi u Europsku konferencijsku ligu.
No, vidimo po primjeru srpske Bačke Topole da se teško drugoplasiranom u ligi srednje klase nositi s europskim moćnicima pa je taj nastup u kvalifikacijama za Ligu prvaka ipak više revijalan.
Kako god, ima smisla boriti se za mjesto među najboljih 15 liga Europe, no važno je naglasiti da jednom kad upadneš u probrano društvo, tvoji klubovi neće automatski dobiti dodatno mjesto u međunarodnim natjecanjima, već moraju čekati punu sezonu da bi se to pretvorilo u realnost…
Nije sve gotovo za HNL u Europi
Iako su rezultati ovog tjedna bili prilično razočaravajući, pred hrvatskim klubovima je još mnogo uzbuđenja u Europi. Čak i ako Dinamo ispadne od AEK-a, a onda i iz Europske lige od Sparte Prag, svejedno ga čeka još šest međunarodnih utakmica ove jeseni, s vrlo dobrim izgledima “prezimljavanja”.
Što se pak Rijeke tiče, francuski klubovi su u prošlosti znali posrnuti u ovoj fazi natjecanja pa svakako ne treba prerano otpisivati klub s Rujevice, jedini od naših uz Dinamo koji je u zadnjih 10 godina igrao grupnu fazu europskih natjecanja.
Sve u svemu, iako prepolovljeni, hrvatski klubovi nastavljaju svoju europsku avanturu. Na nama je pak bez stresa uživati u utakmicama koje su pred njima, protiv nogometnih kolektiva koji najčešće ipak imaju puno veći budžet za slaganje svojih momčadi…