Kickboxing je borilački sport koji kombinira tehnike udaraca nogama i rukama, preuzetih iz različitih borilačkih vještina poput karatea, muay thaija, boksa i taekwondoa. Razvio se sredinom 20. stoljeća kao moderan sport i danas je popularan diljem svijeta, poznat po svojim uzbudljivim borbama i tehničkoj složenosti, a u ovom članku ćemo pisati o 10 osnovnih pravila kickboxinga.
Početci kickboxinga
Počeci kickboxinga sežu u 1950-e i 1960-e godine u Japanu, gdje su karate majstori, želeći stvoriti novi oblik natjecateljskog borilačkog sporta, počeli u svoje treninge uključivati tehnike udaraca nogama i rukama. Osnivačem modernog kickboxa smatra se Tatsuo Yamada, koji je u suradnji s Osamu Noguchijem 1960-ih godina definirao pravila i osnovne tehnike ovog sporta. Prvo službeno natjecanje u kickboxu održano je u Japanu 1966. godine.
Širenje na zapad
Kickbox se ubrzo proširio izvan Japana, ponajviše zahvaljujući borilačkim filmovima i popularnosti borilačkih vještina u Sjedinjenim Američkim Državama tijekom 1970-ih godina, nakon čega su nastali mnogi borilački sportovi, poput MMA. U Americi su se razvijale različite verzije kickboxa, uključujući američki kickbox, koji se više fokusira na boksačke tehnike kombinirane s udarcima nogama.
Globalna ekspanzija
Tijekom 1980-ih i 1990-ih godina, kickboxing je postao popularan diljem svijeta, uz osnivanje različitih organizacija i federacija koje su regulirale natjecanja i promicale sport. Jedna od najpoznatijih organizacija je International Kickboxing Federation (IKF), osnovana 1992. godine, koja je standardizirala pravila i promovirala kickboxing kao profesionalni sport.
10 osnovnih pravila kickboxinga
- Dozvoljeni udarci: U kickboxu su dozvoljeni udarci rukama i nogama prema tijelu i glavi protivnika. Udarci nogama uključuju visoke, srednje i niske udarce, dok udarci rukama uključuju različite tehnike boksačkih udaraca poput krošea, direkta i aperkata.
- Zabranjeni udarci: Zabranjeni su udarci laktovima, koljenima, udarci u leđa, vrat, prepone i ispod pojasa. Također, zabranjeni su udarci u glavu kada je protivnik na tlu.
- Vrijeme borbe: Borba u kickboxu obično traje tri runde po tri minute, s jednom minutom pauze između rundi. Trajanje i broj rundi mogu varirati ovisno o organizaciji i tipu natjecanja.
- Zaštitna oprema: Borci moraju nositi zaštitnu opremu koja uključuje štitnike za zube, rukavice, suspenzor (zaštita za genitalije), štitnike za potkoljenice i stopala, te kacigu (u amaterskim natjecanjima).
- Ring i prostor za borbu: Borbe se održavaju u ringu sličnom boksačkom ringu ili u kavezu (za određena natjecanja). Ring je obično kvadratnog oblika, dimenzija između 5×5 i 6×6 metara.
- Sustav bodovanja: Bodovanje se provodi od strane trojice sudaca koji ocjenjuju tehničke udarce, agresivnost, obranu i kontrolu borbe. Bodovanje je subjektivno, a pobjednik runde dobiva 10 bodova, dok poraženi dobiva 9 ili manje bodova, ovisno o izvedbi.
- Prebrojavanje i knockdown: Kada borac padne na tlo nakon udarca, sudac počinje brojati do deset. Ako borac ne ustane prije nego što sudac izbroji do deset, borba je gotova i protivnik je proglašen pobjednikom nokautom.
- Pobjeda i poraz: Pobjeda se može ostvariti nokautom (KO), tehničkim nokautom (TKO), diskvalifikacijom protivnika, predajom ili odlukom sudaca. Poraz može uslijediti nakon isteka vremena, diskvalifikacije, predaje ili gubitka svijesti nakon udarca.
- Prekršaji i kazne: Prekršaji uključuju zabranjene udarce, držanje protivnika, guranje, i udarce nakon signala za kraj runde. Borci mogu biti kažnjeni oduzimanjem bodova, opomenom ili diskvalifikacijom ako prekrše pravila.
- Liječnički pregledi: Prije i nakon borbe, borci moraju proći liječnički pregled kako bi se osiguralo da su u dobrom zdravstvenom stanju i sposobni sudjelovati u borbi. Liječnik može prekinuti borbu ako smatra da je borac previše ozlijeđen da bi nastavio.
Najuspješniji kickboksači u povijesti
Kickboxing, kao borilački sport, ima bogatu povijest s mnogim izvanrednim borcima koji su ostavili dubok trag na ovom području. Ovdje su neki od najuspješnijih kickboksača u povijesti, čija su postignuća i vještine definirali sport i inspirirali brojne generacije:
1. Giorgio Petrosyan
Giorgio Petrosyan, poznat kao “The Doctor” zbog svoje preciznosti i tehničke izvrsnosti, smatra se jednim od najboljih kickboksača svih vremena. Armenac po rođenju, a naturalizirani Talijan, Petrosyan je dominirao u K-1 MAX i GLORY borbama. Osvojio je brojne titule i turnire, uključujući K-1 World MAX Championship 2009. i 2010., te GLORY 2012 Lightweight Slam.
2. Buakaw Banchamek
Buakaw Banchamek, tajlandski kickboksač i bivši Muay Thai borac, također je legenda u svijetu kickboxinga. Dvaput je osvojio K-1 World MAX Championship (2004. i 2006.). Buakaw je poznat po svojoj izvanrednoj kondiciji, brzini i nevjerojatnim tehnikama udaranja.
3. Rico Verhoeven
Nizozemski kickboksač Rico Verhoeven drži titulu GLORY Heavyweight Champion od 2013. godine i uspješno je obranio titulu više puta. Njegova fizička snaga, izdržljivost i tehnička sposobnost čine ga jednim od najdominantnijih boraca u teškoj kategoriji.
4. Andy Hug
Andy Hug, švicarski kickboksač, bio je jedan od najpopularnijih boraca u K-1. Hug je poznat po svojim nevjerojatnim udarcima nogom i borbenom duhu. Osvojio je K-1 Grand Prix 1996. godine, a njegova karizma i borbeni stil ostavili su dubok utisak na fanove širom svijeta.
5. Peter Aerts
Peter Aerts, poznat kao “The Dutch Lumberjack,” bio je jedan od najdominantnijih boraca u povijesti K-1. Osvojio je K-1 World Grand Prix tri puta (1994., 1995., i 1998.). Njegova snaga, moćni udarci i borbeni instinkt učinili su ga legendom ovog sporta.
6. Semmy Schilt
Semmy Schilt, također iz Nizozemske, drži rekord za najviše osvojenih K-1 World Grand Prix naslova (četiri puta: 2005., 2006., 2007., i 2009.). Schilt je poznat po svojoj visini (212 cm) i izvanrednoj tehničkoj sposobnosti koja mu je omogućila dominaciju u ringu.
7. Ernesto Hoost
Ernesto Hoost, poznat kao “Mr. Perfect,” osvojio je K-1 World Grand Prix četiri puta (1997., 1999., 2000., i 2002.). Njegova tehnika, strategija i raznovrsnost udaraca učinili su ga jednim od najrespektabilnijih boraca u povijesti kickboxinga.
Ovi borci su postigli izvanredne uspjehe i svojim su borilačkim sposobnostima oblikovali povijest kickboxinga. Njihova predanost, vještine i uspjesi inspirirali su brojne mlade sportaše i podigli popularnost kickboxinga na globalnoj razini.
Zaključak
Kickbox je sport bogate povijesti i dinamičnog razvoja, koji je evoluirao iz kombinacije različitih borilačkih vještina u moderan, globalno priznat sport. Osnovna pravila kickboxa osiguravaju sigurnost boraca i fer natjecanje, dok istovremeno omogućuju uzbudljive i tehnički zahtjevne borbe koje privlače gledatelje širom svijeta. Borci moraju biti fizički spremni, tehnički vješti i mentalno jaki kako bi se natjecali na najvišoj razini, a njihovi uspjesi doprinose daljnjoj popularizaciji i razvoju ovog uzbudljivog sporta.