Koliko puta vam se dogodilo da ste gledali utakmicu hrvatske rukometne reprezentacije ili neku drugu rukometnu utakmicu na TV-u i niste skuลพili neke detalje koji se odnose na pravila rukometa veฤ ste uzimali izjave komentatora zdravo za gotovo. ฤinjenica je da ฤak i komentatori popriliฤno ฤesto grijeลกe oko toga ลกto je toฤno sudac svirao i neke situacije se pokuลกavaju prikazati kao da su dosuฤene na neฤiju ลกtetu, a zapravo nisu. Kako bi ubuduฤe sami znali procijeniti ลกto se toฤno dogaฤa i ลกto je sudac dosudio, pokuลกat ฤemo vam objasniti neka od pravila pa ฤete moฤi sami iznijeti svoje miลกljenje o situaciji.
Osnovna pravila rukometa
Pod osnovna pravila rukometa svrstat ฤemo neka od pravila koje sasvim sigurno zna velika veฤina ljudi koji prate ovaj sport i s kojima se moลพete upoznati gledajuฤi jednu ili dvije utakmice.
- Trajanje utakmice โ Rukometna utakmica igra se u dva poluvremena, a svako poluvrijeme traje po 30 minuta. Nakon isteka 60 minuta utakmica je gotova, osim u sluฤajevima kada se igra, primjerice, neki turnir i nakon te utakmice mora se dobiti jedna ekipa koja prolazi dalje. Tada se igraju produลพeci kojih je takoฤer dva i svaki traje po 5 minuta. Ako i nakon prvog seta od dva produลพetka opet nema pobjednika, igraju se joลก dva produลพetka po 5 minuta. Ukoliko i nakon njih nismo dobili pobjednika pristupa se izvoฤenju sedmeraca dok ne dobijemo uspjeลกniju ekipu.
- Broj igraฤa โ Jedna normalno posloลพena ekipa na terenu ima 7 igraฤa, a oni su podijeljeni po pozicijama: golman, lijevo i desno krilo, lijevi i desni vanjski igraฤ, srednji vanjski igraฤ te pivot. U fazi napada, promjenom pravila rukometa od 2016. godine, ako se ekipa odluฤi na to, umjesto golmana moลพe uฤi joลก jedan igraฤ (on najฤeลกฤe zauzme poziciju drugog pivota).
- Rukometni teren โ Rukometni teren pravokutnog je oblika, a dug je 40 metara i ลกirok 20 metara. Na svakoj strani nalazi se gol koji je ลกirok 3 metra i visok 2 metra. Oko svakog gola na prosjeฤnoj udaljenosti 6 metara od centra gola, nalazi se punom crtom oznaฤeni prostor koji joลก nazivamo ลกesterac ili golmanski prostor. To je prostor koji je rezerviran samo za golmana ekipe i igraฤi niti jedne ekipe ne mogu u njemu dirati loptu. Na prosjeฤnoj udaljenosti 9 metara od srediลกta gola nalazi se isprekidana crta. S linije od 9 metara izvodi se lopta ukoliko je sudac dosudio prekrลกaj u korist napadaฤke ekipe koji nije okarakteriziran kao sedmerac. Sedmerac je kazneni udarac u rukometu i izvodi se s linije koja je 7 metara udaljena od gola.
- Prekrลกaji i iskljuฤenja โ Igraฤi ekipe koja je u fazi obrane imaju pravo ometati protivniฤke igraฤe u pokuลกajima dodavanja i/ili udaraca prema golu. Obrambenim igraฤima dozvoljeno je i napraviti prekrลกaj, odnosno zaustaviti protivnika i natjerati prekid napada te izvoฤenje prekrลกaja s 9 metara kako bi morali napad zapoฤeti iznova. Ukoliko je prekrลกaj obrambenog igraฤa pregrub, on moลพe dobiti ลพuti karton kao upozorenje, 2 minute iskljuฤenja koje mora provesti na klupi bez prava zamjene ili crveni karton koji ฤe ga takoฤer iskljuฤiti na dvije minuta, ali se on viลกe ne moลพe vratiti u igru nakon isteka te 2 minute. Pod pregrubi prekrลกaj uvrลกtavamo prejaki fiziฤki nasrtaj na protivnika, udarce u predjelu vrata ili glave te prekrลกaje na igraฤu koji je uspio proฤi pored obrambenog igraฤa i veฤ si izboriti izglednu situaciju za gol. Takoฤer, sudac moลพe na jedan od ova tri naฤina kazniti svako ponaลกanje igraฤa koje smatra nesportskim.
- Igranje nogom โ Pod igranje nogom u rukometu spada svaki kontakt lopte s igraฤevom nogom, ali samo ispod razine koljena. Igranje nogom moลพe se okarakterizirati kao sluฤajno ili namjerno. Za sluฤajno igranje nogom igraฤ ne treba biti kaลพnjen iskljuฤenjem dok se za namjerno igranje nogom dodjeljuju 2 minute iskljuฤenja.
- Voฤenje lopte i koraci โ Pravilno voฤenje lopte u rukometu znaฤi da igraฤ nakon maksimalno tri koraka mora udariti loptom u pod kako bi dobio pravo napraviti joลก maksimalno tri. Pritom mora paziti koliko puta je uhvatio loptu u ruke jer ima pravo uฤiniti to samo dvaput. Prvi puta je kada dobije loptu od svog suigraฤa, a drugi je nakon ลกto je loptu poveo na naฤin koji je upravo opisan. Nakon ลกto je drugi put uhvatio loptu, igraฤ se iste mora rijeลกiti nakon maksimalno tri koraka. To moลพe uฤiniti dodavanjem drugom suigraฤu ili ลกutiranjem na gol protivniฤke ekipe.
- Pasivni napad โ Za razliku od koลกarke, u rukometu ne postoji toฤno odreฤeno vrijeme koliko smije trajati napad jedne ekipe veฤ suci sami moraju procijeniti radi li se o prestatiฤnom napadu u kojem se ne prijeti na gol ekipe koja se brani. Ako je to sluฤaj, sudac diลพe ruku i ekipa koja ima loptu u posjedu ima priliku za joลก samo ลกest dodavanja. Ako lopta ostane u posjedu napadaฤke ekipe i nakon ลกestog dodavanja, sudac joj oduzima loptu i dodjeljuje ju obrambenoj ekipi kako bi organizirala svoj napad.
- Probijanje โ Ekipi koja je obrambenoj fazi dodjeljuje se posjed lopte ukoliko se napadaฤki igraฤ zabije u obrambenog u trenutku kada je obrambeni mirno stajao i nije se kretao po parketu.
- Obrana iz prostora โ Obrana iz prostora najฤeลกฤi je naฤin iznuฤivanja sedmerca. Ukoliko je obrambeni igraฤ pokuลกao zaustaviti napadaฤkog, a da je pritom barem jednim dijelom tijela bio u golmanskom prostoru, napadaฤkoj ekipi dodjeljuje se sedmerac.
Novija pravila
Rukomet kao igra napreduje iz godine u godinu i stoga se i neka pravila nadopunjuju i pokuลกavaju se ukloniti neki propusti i igra uฤiniti ลกto atraktivnijom za gledatelje. Neke od najveฤih promjena u posljednjim godinama desile su se 2016. kada je doneseno par novih pravila rukometa i od tada do danas tako imamo neka nova rjeลกenja za situacije koje dugo nisu bile dodirnute.
- Igraฤ umjesto golmana โ Kao ลกto smo ranije spomenuli, novo pravilo kaลพe da igraฤ smije uฤi u igru u zamjenu za golmana pa tako ekipa koja je u fazi napada moลพe koristiti igraฤa viลกe i poveฤati si ลกanse za zabijanjem gola. Ova taktika koristi se ipak najฤeลกฤe u svrhu nadoknaฤivanja iskljuฤenog igraฤa u fazi napada. Prije ovog pravila to se takoฤer moglo izvesti, ali igraฤ je morao nositi marker koji bi oznaฤavao kako je on zapravo taj koji mijenja golmana i samo umjesto njega je golman mogao uฤi nazad na svoj gol.
- Ozlijeฤeni igraฤ โ Igraฤ koji je zadobio ozljedu zbog koje je lijeฤniฤka sluลพba morala uฤi na teren, u igru se smije vratiti tek nakon ลกto njegova ekipa odradi tri napada.
- Plavi karton โ Plavi karton dodjeljuje se igraฤu koji je uฤinio neki prekrลกaj, a oznaฤava da ฤe ta situacija dodatno biti pregledana nakon utakmice i da bi igraฤ moga biti dodatno kaลพnjen nakon pregleda.
- Crveni kartoni i iskljuฤenja za razne situacije โ Crveni karton, osim za grube prekrลกaje dodjeljuje se i za neke situacije kao ลกto je pogaฤanje golmana u glavu prilikom izvoฤenja sedmerca. Takoฤer, crveni karton ili dvije minute dodjeljuju se igraฤima koji su na nesportski naฤin zaustavili protivniฤku ekipu ili igraฤa da iskoriste izglednu situaciju za postizanje gola. Primjerice, kada igraฤ nesportski ometa protivnika koji ima priliku ลกutirati na prazan gol. U toj situaciji dodatno se ekipi dodjeljuje i sedmerac.