Hrvatska reprezentacija u rukometu najuspješniji je hrvatski sportski kolektiv po broju osvojenih odličja na Svjetskim i Europskim prvenstvima te Olimpijskim igrama. Trenutno brojimo tri zlatna odličja: 1996. na Olimpijskim igrama u Atlanti, 2003. na Svjetskom prvenstvu u Portugalu i 2004. na Olimpijskim igrama u Ateni. Iako je već to samo po sebi impresivan broj postignuća, Hrvatska ima i pet brončanih te čak šest srebrnih odličja. Svako osvojeno srebro znači da je Hrvatska zapravo dogurala do finala, ali nije uspjela pobijediti u borbi za zlato. Našu reprezentaciju pratilo je puno pehova kroz povijest i riznica medalja mogla je biti puno veća. Najbolniji porazi u finalima ipak su bili oni s Europskim prvenstava jer Hrvatska još uvijek nije uspjela postati europski prvak niti jednom. Prisjetimo se stoga nekih od finala gdje smo za samo jedan koračić ostali prekratki na putu do zlata.
Svjetsko prvenstvo 1995. u Islandu
Svjetsko prvenstvo u Islandu bilo je prvo Svjetsko prvenstvo na kojem je Hrvatska nastupala kao samostalna reprezentacija i država. U grupi je bila smještena sa Slovenijom, Rusijom, Češkom, Kubom i Marokom. Naši reprezentativci uspješni su bili protiv svih ekipa osim Češke koja je slavila rezultatom 27:25. Unatoč tom jednom porazu, Hrvatska je uspjela zasjesti na prvo mjesto skupine i u osmini finala izboriti lakšeg protivnika. Taj protivnik bio je Tunis koji je ipak teškom mukom, nakon izvođenja sedmeraca ipak savladan. Nakon Tunisa prolazimo četvrtinu finala razbijanjem Egipta 30:16, a u polufinalu pobjeđujemo velesilu Švedsku. U finalu nas očekuje jaka Francuska i slavi rezultatom 23:19 u jako tvrdoj utakmici s malo golova. Ispostavit će se da će Francuzi postati veliki hrvatski rivali i prepreka u još nekim od finala.
Svjetsko prvenstvo 2005. u Tunisu
U Tunisu je Hrvatska bila aktualni Olimpijski prvak te je ujedno branila i titulu svjetskog prvaka. Sve to je Hrvatsku gurnulo na prvo mjesto favorita, a tako je i krenula u natjecanje. Grupnu fazu završava s maksimalnih 10 bodova iz 5 utakmica, a protivnici koji su padali bili su Španjolska, Švedska, Japan, Argentina i Australija. U drugom krugu Hrvatska pobjeđuje tadašnju Srbiju i Crnu Goru te Njemačku, a gubi od Norveške, no to je dovoljno za plasman u polufinale gdje nadigrava Francusku. U finalu igra protiv Španjolske koju je pobijedila ranije na natjecanju, ali iz nekog razloga, dopušta Španjolcima da zabiju čak 40 golova i gubi utakmicu uvjerljivo 40:34. Ovo je bio poprilično bolan poraz jer očekivanja cijelog svijeta bila su kako će se Hrvatska okititi drugim svjetskim zlatom. Nažalost, do danas nismo uspjeli ponoviti taj uspjeh.
Europsko prvenstvo u 2008. u Norveškoj
U Norveškoj, Hrvatska je bila smještena u grupu s reprezentacijama Poljske, Slovenije i Češke. Sve utakmice pobijedila je poprilično ugodnim rezultatima i s prvog mjesta skupine izborila drugi krug. Tamo za protivnike ima Dansku, Crnu Goru i domaću Norvešku. U ovoj skupini, Hrvatska je odigrala sa sva tri moguća ishoda. Pobijedila je Crnu Goru, igrala neriješeno s Norveškom, a izgubila od Danske i to poprilično uvjerljivo, s čak deset golova razlike. Na kraju ipak Hrvatska završava na drugom mjestu u skupini i prolazi u polufinale gdje ju čeka Francuska. U tijesnoj utakmici Hrvatska uspijeva nadigrati Francuze i odlazi u finale. U finalu Hrvatska ima još jedan susret s Danskom koja ju je ranije razbila i ovaj put igra puno bolje, ali opet nedovoljno dobro jer Danska, u domaćinskoj atmosferi dolazi do pobjede 24:20 i ostavlja Hrvatsku bez zlata na Europskom prvenstvu.
Svjetsko prvenstvo 2009. u Hrvatskoj
Kada je Hrvatska dobila domaćinstvo Svjetskog prvenstva svi smo pomislili “to je to”. Konačno je došlo vrijeme da osvojimo neko zlato i nošeni našim navijačima to ćemo i učiniti. Prvi krug odigran je sjajno, pet utakmica i isto toliko pobjeda. Padale su reprezentacije Švedske, Španjolske, Kuvajta, Kube i Južne Koreje. U drugi krug došlo se u sjajnoj atmosferi i na krilima svojih navijača Hrvatska nastavlja mljeti sve pred sobom. Pobjede su upisane i protiv Francuske, Mađarske i Slovačke te se s maksimalnim učinkom prošlo u polufinale. Tamo je Hrvatsku čekala Poljska. Još jedna uvjerljiva pobjeda Hrvatske rezultatom 29:23 i vjerovali smo kako nas ništa ovaj put neće zaustaviti. U finalu drugi put imamo ogled protiv Francuske i poraz… U finalu, kada je tako malo dijelilo Hrvatsku i zlato, nismo uspjeli zabiti niti 20 golova te gubimo vrlo lako 24:19.
Europsko prvenstvo 2010. u Austriji
Na Europskom prvenstvu prvi krug se igra po skupinama u kojoj su četiri ekipe, za razliku od Svjetskog prvenstva gdje je u skupini šest ekipa. Ovaj put protivnici Hrvatske u prvom krugu bili su Norveška, Rusija i Ukrajina. Tradicionalno, Hrvatska je u prvom krugu odlična i sa sve tri pobjede prolazi u drugi krug. U drugom krugu bolja je od Danske i Austrije, a remizira s Islandom te prolazi u polufinale. Tamo ju čeka snažna ekipa Poljske koja je u to doba bila na svom vrhuncu i igrala je fantastično u obrani. Tako je i izgledala utakmica koju Hrvatska na koncu ipak dobiva s tri gola prednosti, rezultatom 24:21. U finalu nas je čekala Francuska koja je tada također bila na svom vrhuncu i na krilima igrača kao Nikola Karabatić, Luc Abalo i Thierry Omeyer slavi protiv Hrvatske s ugodnih 25:21. Ovo je bio treći put da nas u finalu nekog natjecanja Francuska zaustavlja nadomak zlata.
Europsko prvenstvo 2020. u Austriji, Norveškoj i Švedskoj
Najsvježije srebro Hrvatske ono je s početka 2020. godine gdje još jednom nismo uspjeli doći do tog jedinog zlata koje nam fali – zlata s Europskog prvenstva. Nisu bila baš neka velika očekivanja, igralo se utakmicu po utakmicu i prvi krug prolazimo s tri pobjede. Protivnici su bili Srbija, Crna Gora i Bjelorusija. U drugom krugu Hrvatska pobjeđuje Austriju, Češku i Njemačku u jednom trileru, a remizira sa Španjolskom. Za finale morala se boriti s jakom Norveškom i u vjerojatno najneizvjesnijoj utakmici u kojoj smo mogli gledati Hrvatsku prolazi u finale. U finalu protivnik je Španjolska s kojom smo već remizirali tjedan dana ranije, ali ovaj put, nažalost, Španjolska pruža više i možemo reći da je na iskustvo slomila Hrvatsku i uskratila nam još jednom tako željeno europsko zlato.
Hrvatska u svojoj povijesti ima neke od senzacionalnih pobjeda, ali i velik broj odličnih prilika koje su ostale propuštene. Najveća želja reprezentacije i dalje ostaje osvojiti zlato na Europskom prvenstvu. Iako ga još nemamo, iz godine u godinu pokazujemo potencijal kako bi vrlo brzo mogli ostvariti i taj uspjeh. Hoće li potencijal biti iskorišten, ostaje je nam za vidjeti.