Uvod u drugi dio sezone, umjesto plodove rada na zimskim pripremama, gurnuo je gorku pilulu niz grlo Sergeja Jakirovića. Došao je na strahovito tanak led, u jednom je trenutku postao “bivši”, no taj potez nije dopustila Vlatka Peras, njegova spasiteljica. Sada se ispostavilo da se predsjednica Uprave s razlogom založila za 47-godišnjeg Mostarca. Nakon teškog poraza od Lokomotive na Maksimiru (0-3), uslijedio je niz od šest pobjeda i dva remija, odnosno, osam utakmica bez poraza. Niz koji traje mjesec dana.
✅ Četvrtfinale 🔜 polufinale
📸 Marko Lukunić i Igor Kralj/Pixsell pic.twitter.com/c9dcDiRqnm
— GNK Dinamo (@gnkdinamo) February 28, 2024
Nedostižno proljeće 1963.
Večerašnjom uvjerljivom pobjedom protiv Gorice (4-0), Dinamo je osigurao prolazak u polufinale Hrvatskoga kupa i tako i dalje ostao “živ” na sva tri fronta – u Europi, Kupu i, naravno, HNL-u u kojem ionako igra do kraja sezone. Ako ćemo jedno oko baciti na ovogodišnji kalendar, a drugo na povijest, onda dolazimo do zanimljive činjenice – Dinamo je samo pet puta u svojoj povijesti ovako dugo u sezoni ostao “živ” na tri navedena kolosijeka…
Zagrebački je klub samo dvaput dočekao kalendarsko proljeće u Europi, Kupu i prvenstvu. Prvi put je to bilo u sezoni 1962./63. koja je bila jedinstvena u Dinamovoj povijesti. Naime, Dinamo je zaključno s 26. svibnjom lovio tri titule! Tog je dana u finalu Jugoslavenskoga kupa nadigrao splitski Hajduk (4-1) zahvaljujući trima pogocima Slavena Zambate. Bila je to lijepa beogradska nedjelja za “Plave”, za razliku od iduće kada je Partizan pobjegao na nedostižnu prednost u prvenstvu. U lipnju je uslijedio dvomeč finala Kupa velesajamskih gradova protiv Valencije koji je otišao na stranu Španjolaca.
Drugi slučaj buđenja u proljeće i saznanja da je Dinamo u Europi i Kupu istovremeno dogodio se nedavno, prije tri sezone. Osvajanje prvenstvene titule i Kupa (pobjeda u finalu nad Istrom 1961) začinjeno je četvrtfinalom Europa lige, što je uslijedilo nakon nezaboravnog izbacivanja Tottenhama iz istog natjecanja.
Što se tiče ove sezone, “Modri” će najmanje do 14. ožujka ostati dio europske konkurencije. Tada je na rasporedu uzvrat protiv PAOK-a u Solunu, u sklopu osmine finala Konferencijske lige. U slučaju prolaska protiv Grka, Dinamo ulazi u svoje treće kalendarsko europsko proljeće u povijesti (nakon proljeća 1963. i 2021.), dok bi pobjedom u polufinalu Kupa početkom travnja ostao “živ” u prvenstvu, Kupu i Europi barem do 18. travnja.
U mjesec dana – iz sezone paćenja u moguću sezonu za pamćenje…
‘Proljeća’ u kojima je Dinamo bio aktivan u prvenstvu, Kupu i Europi
- 1963. – do 26.05. (pobjeda protiv Hajduka u finalu Jugoslavenskoga kupa)
- 1965. – do 17.03. (ispadanje od Torina u 1/4 finalu Kupa pobjednika kupova)
- 1967. – do 26.02. (ispadanje od Sarajeva u 1/8 finala Jugoslavenskoga kupa)
- 1970. – do 18.03. (ispadanje od Schalkea u 1/4 finalu Kupa pobjednika kupova)
- 2019. – do 14.03. (ispadanje od Benfice u 1/8 finala Europa lige)
- 2021. – do 15.04. (ispadanje od Villarreala u 1/4 finalu Europa lige)
- 2024. – najmanje do 14.03. (1/8 finala Konferencijske lige), najdulje do 25.05. (posljednje kolo HNL-a)