Kada većinu ljudi pitate što je ragbi (rugby), u glavi im se prvo pojavi slika ogromnih muškaraca s kacigama na glavi, kako trče terenom i zabijaju se jedan u drugoga rušeći se međusobno. No, ragbi i američki nogomet uopće nisu isti sportovi. Američki se sport razvio iz ragbija, ali ragbi je olimpijski sport dok je američki nogomet djelomično i show.
Ragbi svoje ime duguje istoimenom gradu u Engleskoj, u kojem se nalazila istoimena škola u kojoj su se početkom 19. stoljeća formirala prva pravila igranja nogometa pomoću ruke. Ragbi je vrlo brzo postao popularan, a već 1900. godine ragbi postaje olimpijski sport. Nakon 24 godine ragbi prestaje biti olimpijski sport, a vraća se na olimpijsku scenu tek 2016. godine.
Ragbi igrači, navijači i svi koji se bave nečime vezanim uz ovaj sport moraju se pridržavati pravila koje je propisala World Rugby organizacija, a riječ je o poštivanju temeljnih vrijednosti kao što su integritet, srčanost, disciplina i timski rad.
Ragbi je kontaktni sport koji je vrlo popularan u Engleskoj i Francuskoj, a u velikoj mjeri ga tamo igraju i djevojke. Najvažnije pravilo ragbija je to da se ovalna lopta kojom se igra dodaje među igračima na način da se dodaje suigraču iza sebe, ne ispred sebe. Za postizanje gola, koji se postiže polaganjem lopte iza „gol“ linije, potrebno je da se igrači kreću prema naprijed u formaciji i dodaju jedan drugome loptu kako bi postigli gol.
Polaganje lopte izvan gol linije ekipi donosi pet bodova, a donosi i mogućnost pucanja kroz gol što može donijeti još dva boda.
Ragbi vs američki nogomet
Ragbi nije isto što i američki nogomet. Igre jesu slične, ali pravila su drugačija. Obje se igre igraju na poljima veličine oko 100 metara i igraju se sličnom loptom, no većina ostalih stvari je drugačija. Također, američki nogomet je najpopularniji u Americi, dok je ragbi popularan svugdje u svijetu i olimpijski je sport. Klasični ragbi se igra čak i u Rusiji, a i Hrvatska ima svoju ragbi ekipu. Ragbi je jako popularan i na Novom Zelandu, a njihova je ragbi momčad vrlo često svjetski prvak u tom sportu.
U ragbi utakmici sudjeluju dvije momčadi po 15 igrača, a igraju se dva poluvremena od 40 minuta s pauzom od deset minuta. Kod američkog nogometa igraju dva tima od 11 igrača (što je jedna od rijetkih sličnosti koje ovaj sport ima s klasičnim nogometom) i igraju se čak četiri četvrtine (15 minuta), a duži prekid dolazi nakon druge četvrtine.
Postoji razlika i kod zaustavljanja sata kod ozljeda igrača: dok se u ragbiju sat zaustavlja samo kad je riječ o težoj ozljedi, u američkom se nogometu vrlo često zaustavlja.
Iako su obje igre fizički zahtjevne i naporne, kod američkog nogometa je stupanja agresije i eksplozivnosti veći pa su igrači dužni nositi kacige i podmetače tj. štitnike za ramena, prsa, nadlaktice i usta kako bi se smanjile ozljede. Igrači ragbija imaju štitnike za usta, te laganu zaštitu za glavu i ramena.
Ragbi u Hrvatskoj
Kao što smo rekli u uvodu, ragbi definitivno nije popularan u Hrvatskoj kao što su neki drugi sportovi kao nogomet, rukomet, košarka, tenis itd. Međutim, postoji dovoljan broja zaljubljenika u ovu igru da bi se odigravalo domaće natjecanje te kako bi se formirala i reprezentacija.
U najvišem rangu, odnosno 1. ligi trenutno nastupa samo četiri ekipe, a u drugoj ih je pet. Također, postoje i ženska kategorija te mlađe dobne skupine u muškoj konkurenciji kroz koje oni koji su se zaljubili u ovaj sport mogu natjecanjem i treninzima razvijati svoju vještinu.
Reprezentacija igra nešto rjeđe od klubova pa tako nekad utakmicu ne odigraju više od jedne i pol godine što je zaista dug period. Ona definitivno ne spada u najkvalitetniji rang svjetskog ragbija, ali reprezentativcima je to svakako cilj postići jednoga dana.
Jeste li znali…
- da je lopta za ragbi ovalna kako bi bila aerodinamična i brže se kretala kroz zrak te zbog toga brže stiže do drugog kraja terena
- da se čak i čepovi na kopačkama razlikuju kod ragbija i američkog nogometa
- da su prve lopte za ragbi rađene od prirodnih materijala, kao što je napuhani svinjski mjehur