Luka Vušković prelazi u Brighton
Hrvatski nogometni stoper Luka Vušković (19) napušta Tottenham i prelazi u Brighton, potvrdio je nogometni insajder Fabrizio Romano. Brighton će Tottenhamu isplatiti 53 milijuna eura fiksnog iznosa, uz klauzulu o sljedećoj prodaji, čime ukupan iznos transfera može dosegnuti gotovo 60 milijuna eura.
Vušković nije odigrao nijednu natjecateljsku utakmicu za Tottenham. Nakon što ga je klub doveo iz Hajduka prošlog ljeta za 11 milijuna eura, proslijeđen je na posudbe u HSV, belgijski Westerlo i poljski Radomiak. Jedini nastup za Spurse upisao je u pripremnoj utakmici protiv Readinga, u kojoj je u osam minuta postigao gol i upisao asistenciju.
Brighton je duže vrijeme pokazivao interes za Vuškovića. Tottenham je tijekom ovog ljeta tri puta odbio ponude za hrvatskog reprezentativca, no Brighton nije odustajao i realizirao je dovođenje svoje glavne mete. Vušković je prošlu sezonu na posudbi u HSV-u odigrao 30 utakmica u svim natjecanjima i postigao šest golova, a uvršten je i u idealnu postavu Bundeslige. Prema Transfermarktu, njegova tržišna vrijednost narasla je na 60 milijuna eura.
Brighton je prošlu sezonu završio na osmom mjestu Premier lige i izborio nastup u Konferencijskoj ligi. Klub se smatra razvojnom sredinom na elitnoj razini iz koje mladi igrači redovito odlaze u vodeće klubove. Trener Fabian Hürzeler ima 33 godine i sklon je pružanju prilika mladim igračima.
Vušković se trenutačno nalazi s hrvatskom reprezentacijom na Svjetskom prvenstvu, gdje je dosad upisao jedan nastup. Bio je starter protiv Engleske, što mu je bila peta utakmica za Hrvatsku. U utakmicama protiv Paname i Gane nije ulazio u igru.