Na posljednjih šest svjetskih prvenstava, hrvatska košarkaška reprezentacija upisala je samo dva nastupa, 2010. i 2014. godine, a na najvećoj svjetskoj smotri neće nas biti niti iduće godine u Filipinima, Japanu i Indoneziji. Tužna je to slika hrvatske košarke koja je žarila i palila svijetom na samome početku 1990-ih. Na prva četiri natjecanja osvojene su četiri medalje, a onda se nakon famoznog prijevremenog silaska s postolja u Ateni 2. srpnja 1995. godine, nikada kasnije nismo vratili natrag. A tako bismo žarko željeli… Danas ćemo se dotaknuti najvećeg hrvatskog sportskog uspjeha iz 1994. godine, uspjeha kojeg ste Vi odabrali za najveći te godine – bronce muške košarkaške reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Kanadi.
Sve je mirisalo na novo hrvatsko-američko finale
Jasno, kao i uvijek kad se pojave, s kakvom god ekipom, Amerikanci su prvi favoriti SP-a. Tako je bilo i te 1994., iako to nije bila niti približno individualno jaka momčad kao dvije godine ranije u Barceloni. Tada je na međunarodnu scenu stupio 22-godišnji Shaquille O’Neal, centar kakav do tada još nije bio viđen u NBA ligi. Na tom SP-u uzeo je nagradu MVP-ja, a u tome su mu uvelike pomogli Reggie Miller i Shawn Kemp, kao i Dominique Wilkins, Joe Dumars,… Ovu vrlo potentnu momčad s klupe je vodio veliki Don Nelson, peterostruki osvajač NBA prstena s Boston Celticsima u 60-ima i 70-ima. Niti takvim Amerikancima nitko se nije mogao suprotstaviti.
No, prema prikazanoj igri u grupnoj fazi, sve je izuzetno mirisalo na novo finale Hrvatske i SAD-a. Ameri su u prve tri utakmice turnira “razbijali” svoje protivnike s prosječnih +31, dok je Hrvatska to isto činila, ali mrvicu blaže, s +28. Rađa i Kukoč predvodili su našu reprezentaciju prema drugom krugu. Ono što je donedavno bio trio, brzo se pretvorio u duo, uslijed pogibije Dražena Petrovića godinu dana ranije. No, naučilo se živjeti s njegovim odlaskom, no veliko je pitanje na koje nikada nećemo saznati odgovor – koliko bismo još finala igrali s njim u ekipi?
Dva Sergeja zaustavili snove o finalu
Dakle – Kuba, Južna Koreja i Australija nisu imali naročite šanse protiv moćne Hrvatske koja je ponovno imala sjajnu ekipu. Ždrijeb nas je u drugom krugu upario s Grcima, domaćim Kanađanima i Kinezima, a najviše su nam se uspjeli približiti Grci – na 26 poena zaostatka! Prvo svjetsko finale mlade države već je bilo u glavama mnogih košarkaša, no prvo je trebalo proći Rusiju. Rusi su također promarširali do polufinala, a valja izdvojiti vrlo dobar otpor Amerikancima u posljednjem kolu drugoga kruga (94:111).
Predvođeni sjajnim Sergejem Bazarevičem kojemu se priključio njegov imenjak Babkov, Rusi su ipak bili neprijelazna prepreka, kao i godinu dana ranije u Munchenu. U Torontu je to ipak bilo nešto dramatičnije, no pobjeda je ponovno otišla na stranu ruske reprezentacije. Najbolji krilni centar turnira, Dino Rađa, nikako nije mogao uspostaviti kvalitetan šut, dok je ruska obrana potpuno zaustavila kreatorsku moć Tonija Kukoča koji je polufinale okončao s dvije asistencije. Bazarevič, Babkov, Kisurin i ostali nisu imali snage za finale u kojem su potopljeni od Amera s –46.
A kako su Hrvati prošli u borbi za broncu? Isto kao i godinu ranije, pronašli su mentalnu snagu i još jednom razbili Grke za treću uzastopnu medalju na velikim natjecanjima. Treću od četiri… Još valja spomenuti da smo imali dvojicu među tri najbolja strijelca Svjetskog prvenstva. Uz Rađu, na drugoj se poziciji smjestio i Arijan Komazec s prosječno ubačenih 19,4 poena.
Brončani na SP-u 1994.
- Josip Vranković
- Alan Gregov
- Arijan Komazec
- Toni Kukoč
- Vladan Alanović
- Ivica Žurić
- Davor Pejčinović
- Stojko Vranković
- Danko Cvjetićanin
- Miro Jurić
- Dino Rađa
- Veljko Mršić
Izbornik: Josip Gjergja
Put do bronce
Prvi krug
1. kolo: Kuba 85:65 (Rađa 25)
2. kolo: Južna Koreja 104:53 (Cvjetićanin 18)
3. kolo: Australija 83:69 (Komazec, Rađa 25)
Drugi krug
1. kolo: Kina 105:73 (Rađa 23)
2. kolo: Kanada 92:61 (Rađa 25)
3. kolo: Grčka 81:55 (Rađa 27)
Završnica
Polufinale: Rusija 64:66 (Komazec 22)
Za broncu: Grčka 78:60 (Rađa 22)
Rezultati ankete (najveći hrvatski sportski uspjeh 1994.)
1. Svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije – 47%
2. Svjetsko zlato Igora Boraske, Tihomira Frankovića i Milana Ražova u dvojcu s kormilarom – 14%
2. Europska bronca muške rukometne reprezentacije – 14%
2. Pobjeda muške nogometne reprezentacije nad Italijom u Palermu (2:1) – 14%
5. Drugo finale Wimbledona za Gorana Ivaniševića – 11%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
*Iduća anketa na rasporedu je sutra – Najveći hrvatski sportski uspjesi 1995. godine