Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta.
Sportska godina 1996. ostat će upamćena po prvoj hrvatskoj zlatnoj olimpijskoj medalji. Također, ostala je u sjećanju i po nekim sjajnim individualnim postignućima naših sportaša, prvenstveno košarkaša. Toni Kukoč odlično se prilagodio moćnoj ekipi Chicago Bullsa odmah po dolasku, a već u drugoj sezoni prosječno je ubacivao 14 poena po utakmici, iako ga se ne pamti prvenstveno po pogocima, koliko po asistencijama. Iduće godine, dakle, 1996., na njegovoj ruci zasjao je prvi NBA prsten, čime je od hrvatskih košarkaša naslijedio Žana Tabaka koji je osvojio NBA naslov godinu ranije. Što se tiče europske košarke, briljirao je Stojko Vranković koji je u “duetu” s Dominiqueom Wilkinsom donio Panathinaikosu prvi europski naslov u njegovoj povijesti. Pamti se njegova blokada Jose Monteru u posljednjim sekundama finalne utakmice Eurolige protiv Barcelone…
Kukoču i Vrankoviću dali smo svojevrsni “honourable mention”, a u nastavku slijedi pet najvećih uspjeha hrvatskog sporta koje smo odabrali za 1996. godinu. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do četvrtka, 11. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
Samo dva mjeseca uoči Olimpijskih igara u Atlanti, hrvatska muška rukometna reprezentacija predvođena Abasom Arslanagićem stigla je na Europsko prvenstvo u Španjolsku s epitetom jednog od favorita. Očekivanja su bila velika, no SR Jugoslavija i Rusija poslali su nas u borbu za peto mjesto. Odmah nakon grupne faze, još uoči utakmice za plasman, Arslanagić je podnio ostavku, ostavivši ekipu na cjedilu. Imao je sjajnu momčad, svjetske viceprvake, no nije znao s njima. Za razliku od Velimira Kljaića. Još se pamti njegova izjava da će preplivati Atlantik ako na OI ne osvoje medalju. Ne da su osvojili odličje bilo kakvog sjaja, nego onog najsjajnijeg. Za prvo olimpijsko zlato u mladoj povijesti Republike Hrvatske. Za povijest.
Igrali su: Patrik Ćavar, Valner Franković, Slavko Goluža, Bruno Gudelj, Vladimir Jelčić, Božidar Jović, Nenad Kljaić, Venio Losert, Valter Matošević, Zoran Mikulić, Alvaro Načinović, Goran Perkovac, Iztok Puc, Zlatko Saračević, Irfan Smajlagić, Vladimir Šujster. Izbornik: Velimir Kljaić
Prvi krug
1. kolo: Švicarska 23:22
2. kolo: Kuvajt 31:22
3. kolo: SAD 35:27
4. kolo: Rusija 25:24
5. kolo: Švedska 18:27
Završnica
Polufinale: Francuska 24:20
Finale: Švedska 27:26
Olimpijsko srebro muške vaterpolske reprezentacije
Muška vaterpolska reprezentacija Jugoslavije svojedobno je bila svjetska velesila. Osvojila je posljednja dva SP-a na kojima je nastupila (1986. u Madridu i 1991. u Perthu), uz još dvije ranije svjetske bronce (1973. i 1978.). Dobar dio igrača bili su Hrvati bez kojih ti uspjesi ne bi bili mogući. Nastavak sličnih rezultata očekivao se i osamostaljenjem Hrvatske. Nije krenulo najbolje, no onda je klupu preuzeo pokojni Bruno Silić koji je naše vaterpoliste na SP-u 1994. doveo do polufinala. Dvije godine kasnije, nositelj hrvatske zastave u Atlanti, Perica Bukić, zajedno sa Šimencom, Štritofom, Vrbičićem i ostalima dočepao se olimpijskog srebra. Vaterpolisti su se zajedno s rukometašima vratili iz SAD-a s medaljom oko vrata.
Igrali su: Maro Balić, Perica Bukić, Damir Glavan, Igor Hinić, Vjekoslav Kobešćak, Joško Kreković, Ognjen Kržić, Dubravko Šimenc, Siniša Školneković, Ratko Štritof, Renato Vrbičić, Tino Vegar, Zdeslav Vrdoljak. Izbornik: Bruno Silić
Prvi krug
1. kolo: Grčka 8:5
2. kolo: Rumunjska 11:6
3. kolo: Italija 8:10
4. kolo: Ukrajina 16:8
5. kolo: SAD 8:10
Drugi krug
Četvrtfinale: SR Jugoslavija 8:6
Polufinale: Italija 7:6
Finale: Španjolska 5:7
Europski naslov rukometašica Podravke
Svaka čast Slaven Belupu što se već četvrt stoljeća čvrsto drži u elitnom razredu hrvatskog nogometa, no najveći uspjeh u povijesti koprivničkog sporta ide “na dušu” rukometašicama Podravke. Trofej Lige prvakinja osvojen 1996. pod ravnanjem Josipa Šojata pamtit će se vječno. Godinu ranije Koprivnica je prvi put osjetila igranje finala LP-a, no tada je prejak bio austrijski Hypo Niederosterreich. Na osvetu se nije trebalo čekati dugo, iako nakon prve finalne utakmice na istoku Austrije nije slutilo na dobro. Ponajviše zbog toga što je austrijska ekipa dopustila podravkašicama samo 13 golova (13:17). Međutim, nošeni sjajnim hukom s tribina, nadoknadile su zaostatak zabivši gotovo duplo više pogodaka (25:20). U dvorani blizu centra grada vladala je takva vrućina da se parket morao brisati nakon svakog napada. Zlatne rukometašice Podravke kasnije je na Zrinski trg došlo pozdraviti čak deset tisuća vjernih navijača!
Igrale su: Valentina Cozma, Božica Gregurić, Samira Hasagić, Andreja Hrg, Dijana Ivandija, Kristina Jambrović, Tatjana Jukić, Ljerka Krajnović, Irina Maljko, Vlatka Mihoci, Renata Pavlačić, Snježana Petika, Željana Štević, Mariana Tîrca. Trener: Josip Šojat
Kvalifikacije
1. pretkolo: Bruhl (Švi) 31:14, 26:19
2. pretkolo: Anagennisi Artas (Grč) 43:17, 29:21
Grupna faza
Walle Bremen (Nje) 30:34, 26:16
BM Sagunto (Špa) 23:22, 28:20
Baekkelagets (Nor) 26:21, 25:18
Završnica
Finale: Hypo Niederosterreich (Aut) 13:17, 25:20
Europski naslov vaterpolista Mladosti
Posljednji od sedam naslova europskog prvaka vaterpolisti zagrebačke Mladosti osvojili su upravo te 1996. godine. Bio je to tada rekordni sedmi trofej, čime su se mladostaši odvojili od Partizana koji je ostao na šest (sve do 2011.). Nakon dvije godine dominacije mađarskog Ujpesta i španjolske Catalunyje, na tron Europe vratila se neka hrvatska momčad. U posljednjem ikada održanom izdanju Kupa prvaka (prije preimenovanja u Ligu prvaka), Mladost je bez problema došla do finala gdje je veliku većinu posla napravila u Mađarskoj. Ujpest je “pao” rezultatom 4:7, a u uzvratu je hrvatski prvak obranio prednost remijem 6:6.
Igrali su: Siniša Školneković, Zdeslav Vrdoljak, Dario Kobeščak, Frano Vićan, Igor Bosnić, Ratko Štritof, Vedran Jerković, Milorad Damjanić, Tino Vegar, Perica Bukić, Tomislav Rogin, Ivo Ivaniš, Vjekoslav Kobešćak, Ante Huljev. Trener: Ozren Bonačić
Završnica
Četvrtfinale: Catalunya (Špa) 10:5, 10:6
Polufinale: Barcelona (Špa) 10:6, 6:5
Finale: Ujpest (Mađ) 7:4, 6:6
Muška nogometna reprezentacija u četvrtfinalu Europskog prvenstva
Nakon sjajno odrađenih kvalifikacija u kojima su svjetski doprvaci, Talijani, morali priznati poraz na svom terenu u Palermu, očekivanja od “Vatrenih” na prvom velikom natjecanju nisu bila mala. Čitava nacija disala je kao jedno, od prvog dana turnira, pa sve do nepravednoga kraja koji je uslijedio poslije poraza od Njemačke u četvrtfinalu. O švedskom sucu, Leifu Sundellu, ipak nećemo… Ti isti Nijemci kasnije su otišli do europske titule. Iz grupne faze pamtimo nevjerojatan izljev emocija nakon Vlaovićevoga kasnoga pogotka Turcima u prvom kolu, kao i jednu od najboljih partija u povijesti “Vatrenih”, protiv Danaca, tadašnjih branitelja naslova. Šukerov lob Schmeichelu ušao je u antologiju…
Igrali su: Dražen Ladić, Nikola Jurčević, Robert Jarni, Igor Štimac, Nikola Jerkan, Slaven Bilić, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Davor Šuker, Zvonimir Boban, Alen Bokšić, Marjan Mrmić, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Dubravko Pavličić, Mladen Mladenović, Igor Pamić, Elvis Brajković, Goran Vlaović, Dario Šimić, Igor Cvitanović, Tonči Gabrić. Izbornik: Miroslav Blažević
Prvi krug
1. kolo: Turska 1:0
2. kolo: Danska 3:0
3. kolo: Portugal 0:3
Drugi krug
Četvrtfinale: Njemačka 1:2
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. ?