Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu sedma anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 1998. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do četvrtka, 18. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Europsko zlato i svjetski rekord Miloša Miloševića na 50 m leptir
Jedan od najvećih plivačkih uspjeha u povijesti Hrvatske dogodio se te 1998. godine kada je 26-godišnji Miloš Milošević na Europskom prvenstvu u Sheffieldu očarao – svijet. Ne samo Europu, nego čitavi svijet budući da je u finalu utrke na 50 m leptir osvojio zlato i pritom srušio svjetski rekord. Četiri stotinke sporiji bio je Mark Foster, najveća domaća uzdanica i jedan od najboljih britanskih plivača ikada.
1. Miloš Milošević (Hrv) 23.30
2. Mark Foster (VB) 23.34
3. Lars Frolander (Šve) 23.48
Željko Mavrović boksao za svjetsku titulu
Tadašnji broj 1 svjetske ljestvice, Željko Mavrović, bio je jedini logičan suparnik svjetskom prvaku, Lennoxu Lewisu, u borbi za pojas koji bi objedinio sve svjetske titule. “Šaka sa Srednjaka” konačno je dobila svoju priliku. Svi pamte sedmu rundu koja je mogla proslaviti našeg boksača s obzirom na teturanje Lewisa po ringu. Naposljetku je Lennox slavio nakon 12 rundi, a Mavrović je godinama kasnije priznao da ga je titule koštala makrobiotička prehrana koju je konzumirao. Bio mu je to prvi poraz u karijeri nakon 27 uzastopnih pobjeda. Također, i posljednji meč.
Svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
Nakon petog mjesta u Europi dvije godine ranije, očekivao se sličan rezultat i u Francuskoj. No, svjetska bronca nipošto ne. Još kao debitanti na svjetskim prvenstvima… Na krilima “Zlatne kopačke”, Davora Šukera, sigurnim se korakom grabilo prema borbi za medalju, a ključna je bila uvjerljiva pobjeda nad Njemačkom u četvrtfinalu (3:0), jedna od najvećih u povijesti “Vatrenih”. Poveli su “Ćirini sinovi” i u polufinalu, no Thuram se ukazao baš onda kada nije trebalo. Sjajni Nizozemci svladani su s 2:1 za povijesnu broncu.
Igrali su: Dražen Ladić, Petar Krpan, Anthony Šerić, Igor Štimac, Goran Jurić, Slaven Bilić, Aljoša Asanović, Robert Prosinečki, Davor Šuker, Zvonimir Boban, Silvio Marić, Marjan Mrmić, Mario Stanić, Zvonimir Soldo, Igor Tudor, Ardian Kozniku, Robert Jarni, Zoran Mamić, Goran Vlaović, Dario Šimić, Krunoslav Jurčić, Vladimir Vasilj. Izbornik: Miroslav Blažević
Prvi krug
1. kolo: Jamajka 3:1
2. kolo: Japan 1:0
3. kolo: Argentina 0:1
Drugi krug
Osmina finala: Rumunjska 1:0
Četvrtfinale: Njemačka 3:0
Polufinale: Francuska 1:2
Za broncu: Nizozemska 2:1
Treći NBA naslov zaredom Tonija Kukoča u Chicago Bullsima
“Točka na i” postavljena je od strane Chicago Bullsa u sezoni 1997./98. Jordan, Pippen, Rodman, Kukoč i ostali došli su do šestog NBA naslova za Bullse u 90-ima čime je zaokruženo epsko razdoblje jedne od najboljih družina koja je vladala američkim parketima. Kukoč je ponovno bio neizostavni dio stvaranja povijesti (većinu utakmica bio je u početnoj petorci), a posebno je pamtljiva bila peta utakmica finala protiv Utah Jazza kada je ubacio 30 poena uz šut iz igre 11/13.
Statistika Tonija Kukoča u osnovnom dijelu sezone 1997./98. (u zagradi je statistika u doigravanju)
Odigrane minute: 30.2 (30.3)
Poeni: 13.3 (13.1)
Skokovi: 4.4 (3.9)
Asistencije: 4.2 (2.9)
Ukradene lopte: 1.0 (1.2)
Prvo postolje Janice Kostelić u Svjetskom kupu
Iako još nije imala ni 17 godina, najveća hrvatska sportašica ikada mogla je parirati najboljim skijašicama kraja 90-ih. U studenom 1998., Janica se prvi put popela na postolje u Svjetskom kupu, zauzevši treće mjesto u slalomu u Park Cityju (sa startnim brojem 53!), istoj stazi gdje će malo više od tri godine kasnije pokoriti skijaški svijet na Olimpijskim igrama. U narednih osam godina, Janica se još 54 puta penjala na pobjedničko postolje u utrkama Svjetskoga kupa.
1. Urška Hrovat (Slo) 1:36.91
2. Sabine Egger (Aut) +0.38
3. Janica Kostelić (Hrv) +0.69
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije