Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 14. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2005. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do ponedjeljka, 12. rujna, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Europsko zlato Tamare Boroš u parovima
Najbolja stolnotenisačica Europe u prvoj polovici 2000-ih, Tamara Boroš, na Europskom prvenstvu u danskom Aarhusu uzela je čak tri medalje. U pojedinačnoj konkurenciji osvojila je broncu, u ekipnom dijelu srebro, dok je u parovima bila zlatna. I to treći put zaredom! Sa svojom rumunjskom partnericom, Mihaelom Steff, bila je gotovo nepobjediva tih godina. U finalu mađarskoj kombinaciji Batorfi / Toth nisu prepustile niti set. Treba naglasiti kako se i Zoran Primorac domogao brončane medalje, i to u pojedinačnoj konkurenciji.
Finale
Boroš (Hrv) / Steff (Rum) – Batorfi (Mađ) / Toth (Mađ) 11:6, 11:6, 13:11, 11:7
Muška teniska reprezentacija osvojila Davis Cup
Jedno od najlegendarnijih sportskih natjecanja te je godine pripalo nama. Prvi put u povijesti, Hrvatska je osvojila Davis Cup. Nezaboravne su scene meč-lopte Marija Ančića u petome meču protiv Michala Mertinaka – forhend Slovaka koji završava izvan granica terena, uzvik komentatora Miće Dušanovića: “Davis Cup je naš”, hrvatska zastava na Ančićevom reketu koji brzo leti u publiku, Ljubičić u zagrljaju. Upravo smo na krilima “Ljube” stigli do finala. Ivan je do Slovačke nanizao devet uzastopnih pobjeda, što u singlu, što u parovima (Agassi, Roddick, braća Bryan, Južnji, Davidenko,…). U tom finalu svladao je prvo Karola Kučeru, a potom s Marijom i Hrbatyja i Mertinaka u parovima. Jedini koji se usudio “uzeti mu mjeru” bio je Dominik Hrbaty posljednjeg dana finalnog okršaja. No, na sreću, bio je tu Mario Ančić i donio nam povijesni Davis Cup.
Igrali su: Ivan Ljubičić, Mario Ančić, Roko Karanušić, Ivo Karlović. Izbornik: Nikola Pilić
1. kolo: SAD 3:2
Četvrtfinale: Rumunjska 4:1
Polufinale: Rusija 3:2
Finale: Slovačka 3:2
Svjetsko srebro Duje Draganje na 50 m slobodno
Nakon Igara u Ateni godinu ranije, i na Svjetskom prvenstvu u Montrealu uzeo je srebro! Duje je u finalu svoje najjače discipline 50 m slobodno isplivao hrvatski rekord, 21.89 s, što je bilo pet stotinki brže od nastupa u olimpijskom finalu. S tim bi rezultatom u Ateni osvojio zlato! Ipak, fantastičnu utrku imao je tada nepobjedivi Južnoafrikanac, Roland Schoeman, isplivavši 50 m za samo 21.69 s.
1. Roland Schoeman (JAR) 21.69
2. Duje Draganja (Hrv) +0.20
3. Bartosz Kizierowski (Polj) +0.25
Svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
Španjolska je došla na kraj “Kaubojima” u finalu Svjetskog prvenstva u Tunisu. Ponovno je Hrvatska igrala sjajno predvođena Ivanom Balićem, već u skupini svladala i Šveđane i Španjolce. No, dočekali su nas Španjolci u velikom finalu uvalivši nam 40 pogodaka, od kojih je čak 11 zabio “Juanin” Garcia. Bila je to tek prva svjetska medalja za ovu veliku naciju, dok je mala Hrvatska osvojila već treće odličje na SP-ima (jedno zlato, dva srebra). Kao i u Ateni godinu ranije, Balić je proglašen za MVP-ja, kao i za najboljeg srednjeg vanjskog, dok je Džomba bio najbolje desno krilo. Hrvatska je bila jedina država s dva rukometaša u idealnoj ekipi SP-a!
Igrali su: Venio Losert, Nikša Kaleb, Ivano Balić, Blaženko Lacković, Vedran Zrnić, Igor Vori, Davor Dominiković, Mirza Džomba, Vlado Šola, Zoran Jeftić, Slavko Goluža, Nikola Blažičko, Goran Šprem, Denis Špoljarić, Petar Metličić, Denis Buntić. Izbornik: Lino Červar
Prvi krug
1. kolo: Argentina 36:23
2. kolo: Japan 34:25
3. kolo: Australija 38:18
4. kolo: Španjolska 33:31
5. kolo: Švedska 28:27
Drugi krug
1. kolo: Norveška 25:28
2. kolo: Njemačka 29:26
3. kolo: SiCG 24:23
Završnica
Polufinale: Francuska 35:32
Finale: Španjolska 34:40
Tri svjetska zlata Janice Kostelić
Još se jednom Hrvatska prikazala svijetu kao skijaška velesila i to zahvaljujući, pogađate, Janici Kostelić. Unatoč zdravstvenim problemima koje je vukla tu sezonu, na Svjetskom prvenstvu u Bormiju i Santa Caterini osvojila je zlata u čak tri različite discipline! Najprije je pokorila konkurenciju ondje gdje je bila najviše dominantna, u kombinaciji, da bi potom u spustu iznenadila protivnice pokazavši koliko je svestrana, a prvo ime čitavog SP-a postala je osvajanjem zlata u slalomu. Dva zlatna odličja na tom SP-u pripala su Bodeju Milleru, Benjaminu Raichu i Anji Paerson. Ali nikome tri. Jedino Janici.
Kombinacija: 1. Janica Kostelić (Hrv) 2:53.70, 2. Anja Paerson (Šve) +1.45, 3. Marlies Schild (Aut) +2.70
Spust: 1. Janica Kostelić (Hrv) 1:39.90, 2. Elena Fanchini (Ita) +0.26, 3. Renate Goetschl (Aut) +0.39
Slalom: 1. Janica Kostelić (Hrv) 1:47.98, 2. Tanja Poutiainen (Fin) +0.18, 3. Šarka Zahrobska (Češ) +0.67
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
2005. ?