Za kraj ovog našeg anketnog ciklusa koji je trajao gotovo četiri mjeseca i tijekom kojega smo obradili 29 veličanstvenih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koje ste Vi odabrali, došao je red i na najveći hrvatski sportski uspjeh u protekloj, 2021. godini. Neuobičajeno je da je baš ta godina bila olimpijska, ali nije bilo neuobičajeno ponovno gledati našu delegaciju u berbi medalja. Hrvatskoj su pripala tri zlatna, tri srebrna i dva brončana odličja, što Olimpijske igre u Tokiju čine drugim najuspješnijim u našoj povijesti, nakon Igara u Riju 2016. kada su se naše sportašice i naši sportaši dočepali čak pet zlata.
Hrvati ponovili London 1908.
U prijestolnici “Zemlje izlazećeg Sunca”, najprije nas je obradovala Matea Jelić prvim olimpijskim zlatom za Hrvatsku u taekwondou, a istog je dana i Toni Kanaet, njezin reprezentativni kolega, uzeo broncu. Tri dana kasnije, braća Sinković došla su do novog zlata u dvojcu bez kormilara. Početkom kolovoza oduševili su nas Tonči Stipanović u jedrenju i Tin Srbić u gimnastici dvjema srebrima. Međutim, dva dana prije Tončijevog srebra i četiri dana uoči Tinovog srebra, Hrvatska je slavila čak tri medalje! Istog dana, 30. srpnja, Damir Martin podario nam je broncu u veslačkom samcu nevjerojatnom predstavom u finalu, a kasnije tijekom tog dana čekalo nas je povijesno olimpijsko finale u tenisu…
Od Olimpijskih igara u Londonu 1908. godine, pa sve do Tokija 2021., u olimpijskom teniskom finalu muških parova nisu zaigrala četvorica iz iste zemlje. Dobro, valja uzeti u obzir kako tenisa nije bilo u službenom olimpijskom programu od 1924. do 1988. godine. Međutim, golemo je dostignuće da su upravo hrvatski tenisači srušili dugodišnji niz, niz koji je trajao više od jednog stoljeća. Riječ je o zlatnima Nikoli Mektiću i Mati Paviću, te srebrnima Marinu Čiliću i Ivanu Dodigu.
Pomogao im ‘pomor’ nositelja
Nikola i Mate stigli su u Tokio kao daleko najveći favoriti. Tijekom 2021., do Olimpijskih igara, odigrali su čak deset finala, pritom osvojivši osam turnira: Antalyju, Melbourne, Rotterdam, Miami, Monte Carlo, Rim, Eastbourne, i kao krunu svega – Wimbledon. Kao novopečeni “kraljevi” trave, došli su u Japan, a na ruku im je išao “pomor” nositelja u prva dva kola. U četvrtfinalu su se, osim našeg para koji je bio postavljen, jasno, za prvog nositelja, našli još samo Kolumbijci, Cabal i Farah, no svoj olimpijski nastup okončali su upravo na toj prepreci. Mektiću i Paviću ozbiljni otpor pružili su tek Talijani, Musetti i Sonego, u drugom kolu. No, i njih su Hrvati apsolvirali pobjedom u super tie-breaku.
U drugom dijelu ždrijeba, fenomenalne su igre pružala druga dvojica Hrvata. Marin i Ivan savršeno se znaju, to svi dobro znamo, a koliko kvalitetno mogu igrati u paru pokazali su još u Davis Cupu nebrojeno puta svladavši protivnike koji su u tom trenutku bili na samom vrhu, ili pri vrhu ljestvice parova. Isto kao Nikola i Mate, Čilić i Dodig na putu do finala izgubili su tek jedan set – u četvrtfinalu od Andyja Murrayja i Joea Salisburyja, a posebice dobru partiju pokazali su u polufinalu protiv Novozelanđana, Marcusa Daniella i Michaela Venusa.
‘Snovi bi bili preveliki da sanjaš zlatnu medalju’
Iskreno, Mektića i Pavića očekivali smo u finalu, a za Čilića i Dodiga znali smo da mogu biti vrlo neugodni protivnici svakome. Na ruku su im išli spomenuti loši rezultati nositelja, pa stoga na putu do finala nisu igrali niti protiv jednog nositeljskog para. Povijesno finale za hrvatski tenis obilovalo je sjajnim, neizvjesnim mečem koji je, ipak, otišao na stranu favorita. Nikola i Mate tako su nastavili godinu iz snova osvojivši deveti turnir u malo više od pola godine, ali prvi ovakve vrste. Ipak su Olimpijske igre nešto posebno…
Olimpijski pobjednici, naravno, bili su presretni. Čak i šokirani unatoč tomu što su u Tokio doputovali kao najveći favoriti. Nikola je bio apsolutno iskren odmah nakon završetka finala:
Nije da sanjaš baš ovo jer bili bi preveliki snovi da sanjaš zlatnu medalju, prije sanjaš da ćeš nastupiti, onda osvojiš i ne znaš kako bi reagirao. Mislim da će nam tek u narednim danima doći do glave što smo napravili.
Nakon dvije bronce Gorana Ivaniševića u Barceloni 1992., pojedinačne i u paru s Goranom Prpićem, pa bronce Marija Ančića i Ivana Ljubičića u Ateni 2004., Tokio 2021. pamtit ćemo itekako po veličanstvenom hrvatskom finalu u parovima – zlatu Nikole Mektića i Mate Pavića te srebru Marina Čilića i Ivana Dodiga. Za povijest!
Put do finala
(1) Nikola Mektić / Mate Pavić
- 1. kolo: Demoliner / Melo (Bra) 7:6 (6), 6:4
- Osmina finala: Musetti / Sonego (Ita) 7:5, 6:7 (5), [10:7]
- Četvrtfinale: McLachlan / Nishikori (Jap) 6:3, 6:3
- Polufinale: Krajicek / Sandgren (SAD) 6:4, 6:4
- Finale: Čilić / Dodig (Hrv) 6:4, 3:6, [10:6]
Marin Čilić / Ivan Dodig
- 1. kolo: Daniel / Nishioka (Jap) 6:2, 6:4
- Osmina finala: Ram / Tiafoe (SAD) 6:3, 7:5
- Četvrtfinale: A. Murray / Salisbury (VB) 4:6, 7:6 (2), [10:7]
- Polufinale: Daniell / Venus (N. Zel) 6:2, 6:2
- Finale: (1) Mektić / Pavić (Hrv) 4:6, 6:3, [6:10]
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 2021.)
1. Hrvatsko tenisko finale na Olimpijskim igrama – 50%
2. Četvrtfinale Europske lige zagrebačkog Dinama – 25%
3. Olimpijska bronca Damira Martina u veslanju – 8%
3. Olimpijsko zlato Martina i Valenta Sinkovića u veslanju – 8%
3. Olimpijsko zlato Matee Jelić u taekwondou – 8%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2008. olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
- 2009. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 2010. tri medalje Hrvatske na zimskim Olimpijskim igrama
- 2011. veliki Kristalni globus Ivice Kostelića
- 2012. olimpijsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2013. svjetsko zlato Sandre Perković u atletici
- 2014. Marin Čilić pobjednik US Opena
- 2015. obrana svjetskog zlata Martina i Valenta Sinkovića u veslanju
- 2016. olimpijsko zlato Sare Kolak u atletici
- 2017. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
- 2018. svjetsko srebro muške nogometne reprezentacije
- 2019. obrana svjetskog zlata Martina i Valenta Sinkovića u veslanju
- 2020. europska bronca ženske rukometne reprezentacije
2021. hrvatsko tenisko finale na Olimpijskim igrama