Nakon što je sinoć započelo Svjetsko rukometno prvenstvo, danas se u Egiptu stvari zahuktavaju. Očekuje nas osam susreta, isto koliko i sutra kada slijedi debi Hrvatske reprezentacije na ovom turniru, protiv Japana od 18 sati. Japance smo analizirali prekjučer, druge protivnike Kauboja, Angolce, jučer, a danas nam predstoje posljednji suparnici u prvoj fazi natjecanja, Katarani, svjetski doprvaci iz 2015. godine koji od tada bilježe pad u hijerarhiji svjetskog rukometa.
U prilici izjednačiti se s Korejcima
Posljednjih godina potpuno vladaju azijskim rukometom. Od 2014. do 2020. nanizali su četiri naslova azijskih prvaka, a ako isti doseg ponove i sljedeće godine, izjednačit će rekord od pet uzastopnih naslova s Južnom Korejom, koja je dominirala azijskim kontinentom od 1983. do 1993. godine. Upravo su preko prošlog Azijskog prvenstva u Kuvajtu osigurali nastup na ovoj svjetskoj smotri, uz Južnu Koreju, Japan i Bahrein.
Internacionalizacija momčadi
Njihov apsolutno najveći doseg u povijesti osvojeno je srebro na Svjetskom prvenstvu 2015. kada su pred svojom publikom do finala ostvarili omjer od sedam pobjeda i jednog poraza (Španjolska), da bi ondje izgubili od Francuske s 22:25. Do povijesnog uspjeha stigli su s „međunarodnom“ postavom, koja danas nije toliko izražajna, a samim time i rezultati su slabiji. Dovođenje mnogih igrača koji nisu iz Katara izazvalo je najveću kontroverzu tog turnira. Sami Katarani „igrali“ su mimo IHF-ovih pravila, koja kažu da je rukometašu dopušten odlazak u drugu reprezentaciju samo ako nije za već postojeću ili prijašnje nastupao minimum tri godine u nizu u službenim utakmicama. Jedan od takvih je vratar Danijel Šarić, još uvijek aktivni 43-godišnjak koji je od 2000. do 2006. branio boje Srbije i Crne Gore.
Bosansko-kubanska kombinacija
Upravo je Šarić najveća „faca“ u redovima Katara. U lipnju će ovaj vratar Al-Duhaila, koji je još 1996. godine započeo profesionalnu karijeru u Crvenoj zvezdi, napuniti 44 godine, no to ga ne sprječava da i dalje pruža vrhunske partije. Prije dvije godine na SP-u u Njemačkoj i Danskoj imao je vrlo dobar učinak od 31 posto obranjenih udaraca. Uz njega, na pohodu prema svjetskom srebru 2015. i olimpijskom četvrtfinalu 2016. doveo ih je Rafael Capote, lijevi vanjski, rođeni Kubanac koji je Šarićev suigrač u najboljem katarskom klubu, Al-Duhailu. Bosansko-kubanska kombinacija pokušat će Katar dovesti što dalje na SP-u, na kojem bilježe pad unazad tri natjecanja (drugo mjesto 2015., osmo mjesto 2017, 13. mjesto 2019. godine).
Na klupi jedan od najvećih trenera ikada
Nikako ne smijemo zaboraviti spomenuti tko im se nalazi na klupi. Riječ je o jednom od najlegendarnijih trenera u povijesti rukometa, 67-godišnjem Valeru Riveri Lopezu. Puna dva desetljeća bio je na klupi moćne Barcelone s kojom je osvojio čak šest naslova europskog prvaka, a kasnije je s reprezentacijom Španjolske osvojio svjetsko zlato 2013. godine. Posljednjih šest godina izbornik je Katara, a uoči ove svjetske smotre izjavio je da je njegovoj momčadi cilj plasirati se u četvrtfinale SP-a.
Potrebna pobjeda protiv Hrvatske ili Danske za četvrtfinale
Valeru Riveri taj će podvig biti teško ostvariv, ako ga želi uistinu ostvariti, na putu do četvrtfinala morat će svladati barem jednu od dvije momčadi iz samog svjetskog vrha, Hrvatsku ili Dansku. Uz to da si ne smiju dopustiti opuštanje protiv ostalih ekipa od kojih su, realno, bolji. Najrealnije je za očekivati da će njima pripasti plasman između devete i 12. pozicije. Sve iznad toga bilo bi iznenađenje.
Hrvatska – Katar u utorak u 18 sati
A kad smo već kod iznenađenja, Kauboji si ne smiju dopustiti slabi ulazak u dvoboj protiv njih, budući da su nam sjećanja na OI 2016. još svježa kada je Katar prvu dionicu protiv Babićevih izabranika dobio s pomalo nestvarnih +7 (8:15). Ta se razlika održala do kraja (23:30). Susret između Hrvatske i Katara na rasporedu je u utorak s početkom od 18 sati te će, vrlo vjerojatno, odlučivati o prvoj poziciji u skupini.