Još je 170 dana ostalo do svečanog otvorenja ljetnih Olimpijskih igara u Tokiju. Tijekom proteklih mjeseci bilo je dvojbi hoće li doći do nove odgode, makar više nema slobodnih termina, pa čak i do toga da svjedočimo prvom otkazivanju Igara nakon 1944. godine i Drugog svjetskog rata. Međutim, organizatori OI u Tokiju, kao i japanski čelnici, marljivo rade da se najveći sportski događaj na svijetu ipak održi. Tako su ovih dana objavili pravilnik ponašanja kojeg bi se svaki gledatelj za vrijeme trajanja Igara te za vrijeme boravka u Tokiju trebao pridržavati. Neka pravila u najmanju su ruku – čudna.
Sprječavanje širenja virusa na sve moguće načine
Tako pravilnik nalaže da gledatelji, kao i svi oni koji budu prisutni na sportskim borilištima, neće smjeti skandirati, to jest navijati, kao niti pjevati, no zato će si moći dati oduška – pljeskanjem. Tako će organizatori na sve moguće načine pokušati maksimalno spriječiti moguće širenje koronavirusa. Navikli smo posljednjih mjeseci na razno razne preventivne mjere, tako da nas ovakve dosjetke jako teško mogu uopće iznenaditi.
Sportaši neće smjeti pohoditi druga borilišta
Također, navedeno je kako će posjetitelji prilikom dolaska u Tokio morati ispuniti „14-dnevni plan aktivnosti“ u kojemu će navesti sve vlastite aktivnosti koja planiraju napraviti u ta dva tjedna boravka u japanskoj prijestolnici. Što se tiče sportaša, zabranjen im je odlazak na tuđa sportska borilišta, odnosno, podrška drugima, što je bila sasvim uobičajena pojava na prijašnjim olimpijskim igrama.
Tko će imati sreće, a tko ne…
Od ostalih pravila, koja su poznata još od prije, treba izdvojiti kako će sportaši morati biti negativni na testiranja u posljednja četiri tjedna prije održavanja Igara, a tijekom samih Igara testirat će se svaka četiri dana. Cijepljenje neće biti obvezno. Tako će sportaši u strogom režimu obitavati u Tokiju, a tko će uopće nastupiti na 32. Olimpijskim igrama, ostaje nam za vidjeti. Nikad faktor sreće nije bio tako važan kao što je u ovim vremenima…