Na zapadu Njemačke, u Duesseldorfu u kojemu će za točno osam mjeseci vrlo vjerojatno pasti povijesni rekord rukometne igre, po posjećenosti jedne utakmice (Njemačka – Švicarska), danas je održan ždrijeb skupina Europskog prvenstva koje će se igrati od 10. do 28. siječnja 2024. godine. Hrvatsku je ždrijeb, slobodno možemo tvrditi, pomazio. Naši “Kauboji” snage će odmjeriti s braniteljem europskog srebra, Španjolskom, te Austrijom i Rumunjskom.
Najlakši iz drugog bubnja
Kao što je to bio slučaj na posljednjem Europskom prvenstvu 2022., hrvatska muška rukometna reprezentacija ponovno će prvu utakmicu odigrati protiv velesile. Sjetimo se – izabranici bivšeg nam izbornika, Hrvoja Horvata Jr., na startu su izgubili od Francuske (22:27), nakon čega su se morali izvlačiti u teškoj utakmici protiv Srbije (23:20) i vrlo poletnoj predstavi protiv nedorasle Ukrajine (38:25). Gledajući jačine protivnike, identičan raspored nas očekuje i u Njemačkoj početkom iduće godine…
Dva dana nakon što 16. europsku smotru na nogometnom stadionu u Duesseldorfu otvore Njemačka i Švicarska, na parket velike i moderne SAP Arene u Mannheimu istrčat će rukometaši Hrvatske i Španjolske (12.01.). Gledajući realno i objektivno – trenutnom igrom možemo se unaprijed pozdraviti s pobjedom, no bit će to dobra prilika za Gorana Perkovca da isproba neke varijante kojih će se držati u ključnim susretima protiv Austrije i Rumunjske.
Iz druge jakosne skupine, ždrijeb nam je podario Austriju koju smo najviše priželjkivali. Ustvari, Austrijance smo jedine željeli s obzirom da nam je “ples kuglica” mogao podariti nekoga iz idućega “kvarteta”: Nizozemska, Mađarska, Slovenija, Portugal. Naša reprezentacija 13 je puta igrala protiv Austrije, upisavši 12 pobjeda. Jedini poraz upisan je u prijateljskom susretu u Beču još u veljači 1993. godine. No, opreza nikada dovoljno.
Francuska, Njemačka, Island, Mađarska,…
Iz posljednjeg, onog najslabijeg pota igrat ćemo protiv Rumunjske koja će stići na svoje prvo veliko natjecanje nakon 13 godina izbivanja. Ova reprezentacija svjetlosnim je godinama daleko od godina kada se četiri puta okitila zlatnom svjetskom medaljom (1961., 1964., 1970., 1974.). Ali ponovit ćemo – opreza nikada dovoljno.
Dakle, prvi krug bi igrači Gorana Perkovca morali uspješno apsolvirati (dalje prolaze dvije prvoplasirane reprezentacije). Međutim, u drugom krugu će nam predstojati mučna borba za svaki bod. Naša skupina križa se sa skupinama A (Francuska, Njemačka, Sjeverna Makedonija, Švicarska) i C (Island, Mađarska, Srbija, Crna Gora). Kao što možete primijetiti, ovdje je niz vrlo jakih i(li) nezgodnih ekipa. Za očekivati je da će iz grupe A prolaz dalje izboriti Francuska i Njemačka, dok iz grupe C tko god da nam dođe, bit će jako neugodan. U čitavom tom okruženju jakih reprezentacija, trebat ćemo biti među dvije najbolje ako želimo vidjeti polufinale Europskog prvenstva.
Nekada nam je polufinale u najmanju ruku bio cilj. Sada je – san.
Ostvarenja Hrvatske na europskim prvenstvima
- 1994. (Portugal) – BRONCA
- 1996. (Španjolska) – 5. mjesto
- 1998. (Italija) – 8. mjesto
- 2000. (Hrvatska) – 6. mjesto
- 2002. (Švedska) – 16. mjesto
- 2004. (Slovenija) – 4. mjesto
- 2006. (Švicarska) – 4. mjesto
- 2008. (Norveška) – SREBRO
- 2010. (Austrija) – SREBRO
- 2012. (Srbija) – BRONCA
- 2014. (Danska) – 4. mjesto
- 2016. (Poljska) – BRONCA
- 2018. (Hrvatska) – 5. mjesto
- 2020. (Austrija / Norveška / Švedska) – SREBRO
- 2022. (Mađarska / Slovačka) – 8. mjesto
- 2024. (Njemačka) – ?
Zanimljivosti
- Europsko prvenstvo je jedino veliko natjecanje na kojem Hrvatska nikada nije osvojila zlatnu medalju
- Hrvatska je jedna od tri reprezentacije koje su nastupile na svakom europskom prvenstvu od prvog izdanja 1994. godine (preostale dvije su Francuska i Španjolska)
(Stavovi izneseni u člancima objavljenima pod rubrikom "Komentar" osobni su stavovi autora i ne odražavaju nužno mišljenje redakcije Hrsport.hr portala)