Mnoga imena vežu se uz pojam neostvarenog talenta, ali prvo koje pada na pamet u hrvatskom nogometu gotovo je uvijek Alen Halilović. Iako je s 27 godina tek na sredini prosječno duge karijere, veznjak nije opravdao silna očekivanja i postao svjetski igrač. Naprotiv, prošao je mnoge destinacije, od Barcelone sve do Rijeke, a vrijednost mu je konstantno padala. Do sada.
Najbolji dribler
Naime, Halilović je danas u nizozemskoj Fortuni Sittard, kojoj se u srpnju pridružio nakon epizode na Rujevici. I u Eredivisiji uživa, jer najuspješniji je dribler lige, a u osam dosadašnjih nastupa ima gol i asistenciju – obje su stigle u pobjedi (3:1) nad Volendamom. Prema podacima ESPN-a, ostvario je čak 23 driblinga i nitko mu u navedenoj kategoriji nije ni blizu.
Isti portal uvrstio ga je među top pet pojedinaca lige od kojih očekuju najviše asistencija i golova, dodajući kako je Halilović “tip igrača koji rastapa srce gotovo svakog nogometnog romantičara”. Treba istaknuti kako dugo nije imao konstantu, a u svakoj je ligaškoj utakmici svog novog kluba, čiji je dres nosio i Andrija Balić, krenuo od prve minute.
Zbog dobrih ga je igara nagradio i njemački portal Transfermarkt koji se bavi vrijednostima nogometaša na tržištu. Cijena mu je sa skromnih 300 tisuća skočila na milijun eura, što se nije dogodilo dugih sedam godina. Naime, Halilović je zadnji porast doživio još u veljači 2016. kao igrač Barce na posudbi u Sporting Gijonu, i to sa sedam i pol na 10 milijuna eura.
Desetljeće karijere
A prošlo je već više od desetljeća od njegovog debija za zagrebački Dinamo. Prvu utakmicu za Modre odigrao je još u rujnu 2012. protiv Hajduka, da bi dvije sezone kasnije za pet milijuna eura prešao u redove Blaugrane. Međutim, po odlasku u HSV u ljeto 2016. karijera mu je krenula nizbrdo. Kasnije je redom igrao za Las Palmas, Milan, Standard Liege, nizozemski Heerenveen, da bi karijeru pokušao oživjeti u engleskom Championshipu (Birmingham, Reading) pa se u konačnici vratio u HNL, potpisavši s Rijekom.
Za reprezentaciju je debitirao 2013. kao 16-godišnjak, u vatru ga je gurnuo Igor Štimac. Zanimljivo da ga je među Vatrene zvao i Zlatko Dalić, ali bilo je to još 2019., dakle na “kockastom” ga radaru nema već četiri godine. Može li Halilović napraviti puni krug i u potpunosti oživjeti karijeru? “Desetka” Fortune na to će morati odgovoriti na terenu.
Što se ostalih hrvatskih igrača tiče, vrijednost je također porasla Ivoru Panduru, koji je u “plusu” za 500 tisuća i sada vrijedi dva milijuna eura, kao i Luki Ivanušecu, koji je sa skokom od dva milijun danas “težak” 12 milijuna eura. Borna Sosa također sada vrijedi 12 milijuna, ali zato što mu je vrijednost pala za tri milijuna eura.