Nogomet, poznat kao najpopularniji sport na svijetu, igra se prema skupu standardiziranih pravila poznatih kao โPravila igreโ. Ta pravila su osmiลกljena kako bi osigurala fer i dosljednu igru na svim razinama, od lokalnih klubova do svjetskih prvenstava. Pravila nogometa definiraju osnovne aspekte igre, ukljuฤujuฤi veliฤinu i oblik igraliลกta, broj igraฤa (obiฤno 11 po momฤadi), trajanje utakmice (koje se obiฤno sastoji od dva poluvremena od po 45 minuta), koriลกtenje opreme i ulogu suca. Osim toga, pravila detaljno opisuju ลกto se smatra prekrลกajem, kako se dodjeljuju kazne, i kako se postiลพu golovi.
Vaลพno je napomenuti da su pravila nogometa podloลพna promjenama, koje provodi Meฤunarodni odbor nogometnih saveza (IFAB), kako bi se igra prilagodila novim tehnologijama i trendovima u sportu. To osigurava da nogomet ostane dinamiฤan i uzbudljiv za igraฤe i gledatelje diljem svijeta. Kroz povijest, nogomet je bio ne samo sport nego i sredstvo za povezivanje ljudi razliฤitih kultura i narodnosti, a njegova jednostavnost i univerzalnost doprinose njegovoj nevjerojatnoj popularnosti. Razumijevanje pravila nogometa kljuฤno je za cijenjenje igre u cijelosti, bilo da ste igraฤ, trener, sudac, ili samo ljubitelj ovog prekrasnog sporta.
Pravila nogometne igre
Nogometna pravila koja se tiฤu same igre fokusiraju se na osnovne aspekte kako se igra vodi na terenu. Evo nekih kljuฤnih pravila nogometa:
1. Broj igraฤa: Svaka momฤad treba imati 11 igraฤa na terenu, ukljuฤujuฤi jednog golmana. Zamjene su dozvoljene, ali broj zamjena i pravila oko zamjena mogu varirati ovisno o natjecanju.
2. Oprema igraฤa: Standardna oprema ukljuฤuje dres, kratke hlaฤe, ฤarape, ลกtitnike za potkoljenice i obuฤu. Golmani nose drugaฤije boje dresa od ostalih igraฤa i suca.
3. Poฤetak igre: Utakmica poฤinje srediลกnjim udarcem nakon ลกto sudac baci kovanice da odluฤi koji ฤe tim prvi zapoฤeti s loptom. Drugo poluvrijeme poฤinje srediลกnjim udarcem za drugu momฤad.
4. Pravilo zaleฤa: Igraฤ se nalazi u zaleฤu ako je bliลพe protivniฤkoj gol-liniji od lopte i posljednjeg protivniฤkog igraฤa u trenutku kada mu je lopta dodana, osim ako se nalazi na svojoj polovici terena.
5. Nogometna pravila za gol: Gol se postiลพe kada lopta u cijelosti prijeฤe gol-liniju izmeฤu gol-stupova i ispod preฤke, pod uvjetom da nema prekrลกaja od strane napadaฤke momฤadi.
6. Prekrลกaji i nesportsko ponaลกanje: Prekrลกaji ukljuฤuju igranje lopte rukom (osim za golmana unutar njegovog kaznenog prostora), udaranje, guranje, skakanje na protivnika, i sl. Prekrลกaji mogu rezultirati izravnim ili neizravnim slobodnim udarcem, ovisno o prirodi prekrลกaja.
7. Udarci s 11 metara: Kazneni udarac dodjeljuje se kada se prekrลกaj dogodi unutar kaznenog prostora. Igraฤ iz napadaฤke momฤadi izvodi udarac s kaznenog toฤka, a samo golman obrambene momฤadi smije braniti.
8. Slobodni udarci: Slobodni udarci dodjeljuju se za prekrลกaje izvan kaznenog prostora. Mogu biti izravni (iz kojih se moลพe postiฤi gol direktno protivniฤkom momฤadi) ili neizravni (gdje mora doฤi do kontakta s drugim igraฤem prije nego ลกto gol moลพe biti postignut).
9. Vanjske linije i aut: Ako lopta u cijelosti prijeฤe boฤnu liniju, igra se nastavlja autom. Ako preฤe gol-liniju (ali nije gol), igra se nastavlja gol-autom ili kutnim udarcem, ovisno o tome koja je momฤad posljednja dodirnula loptu.
10. Gol-aut: Kad lopta u cijelosti prijeฤe gol-liniju, a nije gol, i zadnji je put dodirnuta od strane napadaฤke momฤadi, golman obrambene momฤadi izvodi gol-aut s bilo kojeg dijela svog kaznenog prostora.
11. Udarac iz kuta: Dodjeljuje se kada lopta u cijelosti prijeฤe gol-liniju, a zadnji je put dodirnuta od strane obrambene momฤadi, te nije postignut gol.
12. Trajanje utakmice: Standardno trajanje utakmice je 90 minuta, podijeljenih na dva poluvremena od po 45 minuta. U mnogim natjecanjima postoji moguฤnost produลพetaka i izvoฤenja penala ako je rezultat nerijeลกen.
13. Sudac i pomoฤnici: Glavni sudac upravlja utakmicom, a pomaลพu mu dva linijska suca. Oni prate i provode pravila igre, biljeลพe prekrลกaje, i odluฤuju o golovima, ofsajdima, i drugim bitnim dijelovima igre.
14. Tehnologija na liniji gola: U nekim profesionalnim ligama i turnirima koristi se tehnologija na liniji gola kako bi se pomoglo sucima u odluci je li lopta preลกla gol-liniju.
15. VAR (Video Assistant Referee): U nekim natjecanjima koristi se VAR sustav koji omoguฤuje suฤenje pomoฤu video ponavljanja kako bi se ispravile pogreลกke ili propusti u vezi s golovima, kaznenim udarcima, direktnim crvenim kartonima, i zamjenom identiteta igraฤa.
Ova nogometna pravila ฤine osnovu nogometa i osiguravaju da igra ostane pravedna, uzbudljiva i ugodna za sve sudionike.
Nogometna pravila koja se odnose na teren
Nogometna pravila koja se odnose na teren su kljuฤna za pravilan tijek igre. Evo detaljnog pregleda:
1. Dimenzije terena: Standardne dimenzije nogometnog terena za meฤunarodne utakmice su duลพine od 100 do 110 metara i ลกirine od 64 do 75 metara. Za ostale utakmice, dimenzije mogu varirati, ali moraju biti unutar odreฤenih granica propisanih pravilima.
2. Oblik terena: Teren je pravokutnog oblika, s jasno oznaฤenim linijama. Te linije pripadaju podruฤjima koja ograniฤavaju.
3. Linije na terenu: Teren je podijeljen na dvije jednake polovice srediลกnjom linijom. U sredini te linije nalazi se srediลกnja toฤka s kruลพnicom promjera 9,15 metara.
4. Golovi: Na svakom kraju terena nalazi se gol, koji je ลกirok 7,32 metra i visok 2,44 metra. Golovi su postavljeni na sredini svake gol-linije.
5. Kazneni prostor: Kazneni prostor, poznat i kao ลกesnaesterac, veliko je pravokutno podruฤje pred svakim golom. Njegove dimenzije su 16,5 metara od svake gol-stative i 16,5 metara u teren.
6. Kaznena toฤka: Unutar kaznenog prostora nalazi se kaznena toฤka koji je udaljena 11 metara od gola (srediลกte gol-linije). To je mjesto s kojeg se izvode kazneni udarci.
7. Korner-prostor: U svakom kutu terena nalazi se kvadratni korner-prostor s radijusom od 1 metra, unutar kojeg se izvode udarci iz kuta.
8. Prostor za gol-aut: Prostor za gol-aut je podruฤje odakle se izvodi gol-aut, oznaฤeno na svakom kraju terena. Golman moลพe izvesti gol-aut s bilo kojeg mjesta unutar ovog prostora.
9. Oznake na terenu: Teren mora imati vidljive oznake koje ukljuฤuju srediลกnju liniju, linije kaznenog prostora, linije gola, linije za aut, i oznake za srediลกnju toฤku i kaznenu toฤku.
10. Povrลกina terena: Povrลกina terena moลพe biti prirodna trava ili umjetna trava, odobrena od strane relevantnih nogometnih vlasti.
11. Sigurnosni prostor: Oko terena mora biti dovoljno prostora kako bi se osigurala sigurnost igraฤa, sudaca i eventualnih loptonoลกa.
Nogometna pravila o terenu osiguravaju standardizaciju igraliลกta kako bi igra bila pravedna i konzistentna bez obzira na lokaciju.
Pravila nogometa koja se tiฤu momฤadi i igraฤa
Nogometna pravila koja se tiฤu momฤadi i igraฤa obuhvaฤaju razliฤite aspekte, od broja igraฤa do pravila o zamjenama i opremi. Evo detaljnog pregleda:
1. Broj igraฤa: Svaka momฤad na terenu mora imati 11 igraฤa, ukljuฤujuฤi jednog golmana. Ako momฤad ima manje od sedam igraฤa, utakmica se obiฤno ne moลพe nastaviti.
2. Golman: Svaka momฤad ima jednog golmana, ฤiji je glavni zadatak braniti gol. Golman je jedini igraฤ koji smije koristiti ruke i ruke unutar vlastitog kaznenog prostora.
3. Zamjene: Broj dozvoljenih zamjena tijekom utakmice varira ovisno o natjecanju. Uobiฤajeno je dozvoljeno tri do pet zamjena. Jednom zamijenjeni igraฤ ne smije se viลกe vratiti u igru.
4. Oprema igraฤa: Osnovna oprema ukljuฤuje dres, kratke hlaฤe, ฤarape, ลกtitnike za potkoljenice i obuฤu. Golman nosi drugaฤije boje dresa za razlikovanje od ostalih igraฤa i suca.
5. Kapetan momฤadi: Svaka momฤad ima kapetana koji ima posebne odgovornosti, kao ลกto su sudjelovanje u bacanju kovanice na poฤetku utakmice i komunikacija s sucima.
6. Nogometna pravila o zaleฤu (ofsajdu): Igraฤ se nalazi u ofsajdu ako je bliลพe gol-liniji suparniฤke momฤadi od lopte i posljednjeg suparniฤkog igraฤa u trenutku kada mu je lopta dodana. Ofsajd se ne kaลพnjava ako igraฤ prima loptu direktno iz auta, kornera ili gol-auta.
7. Prekrลกaji i nesportsko ponaลกanje: Igraฤi mogu biti kaลพnjeni zbog prekrลกaja kao ลกto su igranje lopte rukom (osim golmana), nepravilno startanje, udaranje ili guranje. Kazne ukljuฤuju slobodne udarce, penale i disciplinske mjere poput ลพutih i crvenih kartona.
8. Disciplinske mjere: ลฝuti karton se daje kao upozorenje za nesportsko ponaลกanje ili prekrลกaje pravila, dok crveni karton znaฤi iskljuฤenje s terena. Igraฤ koji dobije crveni karton mora napustiti igru, a njegova momฤad nastavlja s manjim brojem igraฤa.
9. Tehniฤko osoblje: Svaka momฤad ima trenera i drugo tehniฤko osoblje koje pomaลพe u upravljanju momฤadi. Oni moraju ostati unutar odreฤenog tehniฤkog prostora tijekom utakmice.
10. Fair play: Igraฤi i momฤadi oฤekuje se da slijede duh fair playa, ลกto ukljuฤuje poลกtivanje suigraฤa, protivnika, sudaca i nogometna pravila igre.
11. Zaลกtita igraฤa: Pravila nogometa naglaลกavaju zaลกtitu igraฤa od ozljeda. Ovo ukljuฤuje stroge kazne za opasno igranje, kao ลกto su visoko podignuta stopala ili klizeฤi startovi s dvije noge.
12. Odgovornosti igraฤa: Osim igranja prema pravilima, igraฤi su odgovorni za odrลพavanje sportskog ponaลกanja, poลกtivanje odluka suca i suradnju s vlastitim suigraฤima.
13. Suspendiranje igraฤa: Igraฤi koji dobiju odreฤeni broj ลพutih kartona ili izravni crveni karton u ligama i turnirima mogu biti suspendirani za odreฤeni broj buduฤih utakmica.
14. Izmjene zbog ozljeda: Ako igraฤ doลพivi ozljedu, igra ฤe biti zaustavljena kako bi se omoguฤila medicinska pomoฤ. Igraฤ moลพe napustiti teren za lijeฤenje i vratiti se nakon ลกto sudac to dopusti.
15. Ponaลกanje na klupi: Igraฤi i osoblje na klupi moraju slijediti pravila ponaลกanja, ukljuฤujuฤi poลกtovanje odluka suca i izbjegavanje nesportskog ponaลกanja.
16. Izvanterenska pitanja: Igraฤi i momฤadi mogu biti podloลพni dodatnim pravilima i propisima koji se odnose na ponaลกanje izvan terena, kao ลกto su medijske obaveze, antidoping pravila i druge profesionalne obveze.
Ova nogometna pravila su osmiลกljena kako bi osigurala fer, sigurnu i ugodnu igru za sve sudionike, te odrลพala integritet nogometne igre.
Nogometna pravila o prekrลกajima i jedanaestercima
Nogometna pravila koja se odnose na prekrลกaje i penale su kljuฤna za odrลพavanje reda i fer igre na terenu. Evo detaljnog pregleda:
Prekrลกaji
1. Direktni slobodni udarci: Dodjeljuju se kada igraฤ poฤini prekrลกaj kao ลกto su udaranje, guranje, skakanje na protivnika, nepravilno startanje, udaranje ili vuฤenje protivnika, igranje lopte rukom (osim za golmane unutar vlastitog kaznenog prostora). Ako se prekrลกaj dogodi unutar kaznenog prostora protivniฤke momฤadi, dodjeljuje se penal.
2. Neizravni slobodni udarci: Dodjeljuju se za manje prekrลกaje kao ลกto su igranje u opasnosti, spreฤavanje golmana da ispusti loptu iz ruku, ili prekrลกaji golmana poput viลกe od ลกest sekundi drลพanja lopte u rukama. Neizravni slobodni udarci ne mogu izravno rezultirati golom osim ako lopta prije ulaska u gol dodirne drugog igraฤa.
3. Nesportsko ponaลกanje: Ovo ukljuฤuje razne oblike ponaลกanja, kao ลกto su prigovaranje sucu, namjerno odugovlaฤenje igre, ponovljeno krลกenje pravila i druge oblike nesportskog ponaลกanja.
Jedanaesterci
1. Kazneni udarci (penali): Penal se dodjeljuje kada igraฤ poฤini izravni prekrลกaj unutar vlastitog kaznenog prostora. Izvodi se s kaznenog toฤka koji je udaljen 11 metara od gol-linije.
2. Izvoฤenje kaznenog udarca: Tijekom izvoฤenja penala, svi igraฤi osim vrลกitelja penala i golmana obrambene momฤadi moraju biti izvan kaznenog prostora, iza kaznenog toฤka i najmanje 9,15 metara od kaznenog toฤka. Golman mora ostati na svojoj gol-liniji dok se penal ne izvede.
3. Prekrลกaji tijekom kaznenog udarca: Ako golman napravi prekrลกaj (npr. kreฤe se s linije prije vremena) i penal se ne realizira, penal se ponavlja. Ako vrลกitelj penala napravi prekrลกaj, sudac dodjeljuje indirektni slobodni udarac za obrambenu momฤad.
Disciplinske mjere
1. ลฝuti karton: Sluลพi kao upozorenje za igraฤa. Akumulacija ลพutih kartona u jednoj utakmici ili tijekom turnira moลพe dovesti do suspenzije za sljedeฤu utakmicu.
2. Crveni karton: Znaฤi iskljuฤenje s terena. Igraฤ koji dobije crveni karton mora napustiti igru i ne moลพe biti zamijenjen, ostavljajuฤi svoju momฤad s manje igraฤa. Iskljuฤeni igraฤi takoฤer mogu biti podloลพni dodatnim suspenzijama za buduฤe utakmice, ovisno o teลพini prekrลกaja.
3. Dvostruki ลพuti karton: Ako igraฤ tijekom jedne utakmice dobije dva ลพuta kartona, automatski se pretvara u crveni karton, ลกto rezultira iskljuฤenjem s terena.
4. Postupanje s prekrลกajima: Sudac ima diskrecijsko pravo odrediti teลพinu prekrลกaja i prema tome dodijeliti odgovarajuฤu kaznu, bilo da se radi o slobodnom udarcu, penalima, ili disciplinskim mjerama kao ลกto su ลพuti ili crveni kartoni.
Posebna pravila nogometne igre
1. VAR (Video Assistant Referee): U nekim natjecanjima koristi se VAR sustav koji omoguฤuje suฤenje pomoฤu video ponavljanja za odluฤivanje o spornim situacijama kao ลกto su penali, golovi, crveni kartoni i identifikacija igraฤa za disciplinske mjere.
2. Sudac moลพe odloลพiti pokazivanje kartona: U nekim situacijama, sudac moลพe odloลพiti pokazivanje kartona kako bi omoguฤio prednost napadaฤkoj momฤadi, a zatim se vratiti i kazniti prekrลกaj nakon ลกto se igra zaustavi.
Ova nogometna pravila o prekrลกajima i penalima su kljuฤna za odrลพavanje fer igre i reda na terenu, te omoguฤuju sucima da efikasno upravljaju utakmicom i odrลพavaju sportski duh igre.
Nogometna pravila vezana uz opremu
Nogometna pravila koja se odnose na opremu igraฤa su precizno definirana kako bi osigurala fer igru i zaลกtitu svih sudionika. Evo kljuฤnih aspekata opreme prema pravilima nogometa:
1. Dresovi: Svaki igraฤ mora nositi dres s kratkim rukavima ili dugim rukavima. Dresovi moraju biti dovoljno razlikovni kako bi se razlikovali igraฤi jedne momฤadi od druge, kao i od suca. Golmani moraju nositi dresove koji su jasno razliฤiti od dresova ostalih igraฤa i suca.
2. Brojevi na dresovima: Igraฤi moraju imati brojeve na leฤima dresova, a u nekim natjecanjima i na prednjoj strani. Brojevi moraju biti jasno vidljivi i koristiti se za identifikaciju igraฤa.
3. Kratke hlaฤe: Igraฤi nose kratke hlaฤe, koje bi takoฤer trebale biti razliฤite od boja koje nose protivniฤki igraฤi i sudac.
4. ฤarape: Igraฤi moraju nositi ฤarape koje pokrivaju ลกtitnike za potkoljenice. Boja ฤarapa treba se razlikovati od boje protivnika i suca.
5. ล titnici za potkoljenice: Obavezna oprema koja mora biti izraฤena od prikladnog materijala kako bi pruลพila odgovarajuฤu zaลกtitu. ล titnici za potkoljenice moraju biti potpuno pokriveni ฤarapama.
6. Obuฤa: Igraฤi moraju nositi nogometne kopaฤke prilagoฤene povrลกini terena. Kopaฤke mogu imati plastiฤne, gumenje ili metalne ฤepove ovisno o uvjetima na terenu.
7. Oprema golmana: Golman mora nositi opremu koja ga razlikuje od ostalih igraฤa, suca i pomoฤnih suca. Ukljuฤuje dres drugaฤije boje, rukavice i po potrebi druge dijelove opreme poput hlaฤa s jastuฤiฤima.
8. Nakit: Svaki oblik nakita koji bi mogao predstavljati opasnost za igraฤe, ukljuฤujuฤi nauลกnice, prstenje, narukvice, ogrlice i piercing, strogo je zabranjen tijekom igre.
9. Zaลกtitna oprema: Igraฤi smiju koristiti zaลกtitnu opremu kao ลกto su maske za lice ili zaลกtitne trake za glavu, pod uvjetom da su napravljene od mekog materijala i ne predstavljaju opasnost za igraฤa ili ostale igraฤe.
10. Tehniฤka oprema: Neki igraฤi mogu nositi tehniฤku opremu poput GPS ureฤaja za praฤenje uฤinka, ali to mora biti odobreno od strane organizacije koja vodi natjecanje i ne smije predstavljati opasnost ni za koga na terenu.
11. Promjena opreme tijekom utakmice: Ako oprema igraฤa postane neprimjerena zbog oลกteฤenja ili drugih razloga (npr. oลกteฤen dres), igraฤ mora napustiti teren i ne moลพe se vratiti dok ne ispravi problem. U sluฤaju krvarenja, igraฤ mora promijeniti opremu koja je pokrivena krvlju.
12. Dopuลกtenje suca: U svim sluฤajevima, sudac ima pravo procijeniti i odluฤiti je li oprema prikladna i sigurna za igru. Ako sudac smatra da neki dio opreme nije prikladan, igraฤ mora promijeniti opremu prije nego ลกto mu se dopusti igranje.
Ova nogometna pravila su postavljena kako bi osigurala sigurnost igraฤa, fer igru i kako bi se sprijeฤila bilo kakva prednost koja bi mogla proizaฤi iz neprimjerene opreme.