Kup pobjednika kupova (također poznat kao UEFA Kup pobjednika kupova) bio je europsko nogometno natjecanje koje je organizirala UEFA. Natjecanje se održavalo od 1960. do 1999. godine i bilo je drugo po važnosti klupsko natjecanje u Europi, odmah nakon Kupa europskih prvaka (danas poznatog kao Liga prvaka). U nastavku ćemo se detaljnije dotaknuti što je bio Kup pobjednika kupova i koji su najuspješniji klubovi u povijesti ovog natjecanja.
Što je bio Kup pobjednika kupova?
Natjecanje je bilo namijenjeno klubovima koji su osvojili nacionalne kupove u svojim zemljama. To je značilo da su se u njemu natjecali pobjednici domaćih kupova, poput engleskog FA Cupa, španjolskog Copa del Rey, talijanskog Coppa Italia, itd. Formatom turnira, ekipe su igrale eliminacijske utakmice od prvog kola do finala.
Povijest Kupa pobjednika kupova obilježena je nekim nezaboravnim utakmicama i pobjedama. Među najuspješnijim klubovima u ovom natjecanju bili su Barcelona, koja je osvojila četiri naslova, i AC Milan, koji je osvojio dva naslova.
Turnir je ukinut nakon sezone 1998.-1999., a njegovo mjesto zauzeo je UEFA Kup (danas UEFA Europa Liga), koji je proširen kako bi uključio više timova i pružio dodatnu priliku za kvalifikaciju klubovima koji osvoje svoje domaće kupove, ali i za timove koji se plasiraju visoko u svojim nacionalnim ligama.
Kup pobjednika kupova ostao je zapamćen kao prestižno natjecanje koje je pridonijelo bogatoj povijesti europskog klupskog nogometa.
Najuspješniji klubovi u povijesti Kupa pobjednika kupova
Tijekom svojih gotovo četiri desetljeća postojanja, nekoliko klubova istaknulo se svojim uspjesima i ostavilo neizbrisiv trag u povijesti ovog natjecanja.
FC Barcelona
FC Barcelona je najuspješniji klub u povijesti Kupa pobjednika kupova, osvojivši trofej četiri puta. Prvi put su trijumfirali 1979. godine, kada su u finalu pobijedili njemački klub Fortuna Düsseldorf sa 4-3 nakon produžetaka. Drugi naslov osvojili su 1982. godine, pobijedivši belgijski Standard Liège sa 2-1. Treći trijumf dogodio se 1989. godine kada su u finalu savladali Sampdoriu s 2-0. Posljednji naslov osvojili su 1997. godine pobijedivši Paris Saint-Germain s 1-0.
AC Milan
AC Milan je bio jedan od najuspješnijih talijanskih klubova u ovom natjecanju, osvojivši ga dva puta. Prvi put su pobijedili 1968. godine, savladavši njemački Hamburger SV s 2-0. Drugi naslov došao je 1973. godine, kada su pobijedili engleski Leeds United s 1-0 u ponovljenom finalu nakon što je prvi susret završio neriješeno 1-1.
Chelsea FC
Chelsea FC je također osvojio Kup pobjednika kupova dva puta. Prvi put su trijumfirali 1971. godine, pobijedivši Real Madrid u ponovljenom finalu sa 2-1, nakon što je prvi susret završio neriješeno 1-1. Drugi put su osvojili trofej 1998. godine, pobijedivši Stuttgart s 1-0.
RSC Anderlecht
Belgijski klub RSC Anderlecht je još jedan klub koji je dva puta osvajao Kup pobjednika kupova. Prvi put su osvojili naslov 1976. godine, pobijedivši West Ham United sa 4-2. Drugi trijumf došao je 1978. godine, kada su savladali Austria Wien sa 4-0.
Dinamo Kijev
Dinamo Kijev, jedan od najpoznatijih ukrajinskih klubova, također je dva puta osvojio ovaj prestižni trofej. Prvi put su trijumfirali 1975. godine, pobijedivši Ferencvárosi TC sa 3-0. Drugi put su osvojili 1986. godine, pobijedivši Atletico Madrid sa 3-0.
Ajax
Ajax iz Amsterdama, jedan od najpoznatijih nizozemskih klubova, osvojio je Kup pobjednika kupova jednom, ali taj je naslov bio značajan. Pobijedili su grčki Panathinaikos sa 2-0 u finalu 1987. godine.
Parma
Parma, talijanski klub koji je imao veliki uspjeh tijekom 1990-ih, osvojila je Kup pobjednika kupova 1993. godine. U finalu su pobijedili belgijski Royal Antwerp s 3-1.
Ostali značajni pobjednici
Među ostalim klubovima koji su osvajali Kup pobjednika kupova su i Manchester United, koji je 1991. godine pobijedio Barcelonu s 2-1, te Arsenal, koji je 1994. godine savladao Parmu s 1-0. Tottenham Hotspur je bio prvi engleski klub koji je osvojio ovo natjecanje, 1963. godine, pobijedivši Atletico Madrid sa 5-1.
Kup pobjednika kupova možda više ne postoji, kao i gol u gostima, ali njegova naslijeđe živi kroz sjećanja na nevjerojatne utakmice, slavne trenutke i klubove koji su se dokazali na europskoj sceni. Ovi trijumfi pomogli su u izgradnji identiteta i povijesti klubova koji su sudjelovali, dajući im europsku slavu i priznanje.
Nasljednik Kupa pobjednika kupova
Nakon što je Kup pobjednika kupova ukinut 1999. godine, njegovo je mjesto u europskom nogometnom kalendaru zauzeo prošireni UEFA Kup, koji je kasnije postao poznat kao UEFA Europa Liga. Ovo je natjecanje omogućilo većem broju klubova iz raznih europskih zemalja da se natječu na kontinentalnoj razini.
Evolucija nakon ukidanja Kupa pobjednika kupova:
- Proširenje UEFA Kupa:
Nakon što je Kup pobjednika kupova ukinut, UEFA je odlučila proširiti UEFA Kup (danas poznat kao UEFA Europa Liga). Time su omogućili da se pobjednici nacionalnih kupova direktno kvalificiraju za UEFA Kup, čime su zadržali priliku za natjecanje na europskoj razini. - Formiranje UEFA Europa Lige:
U sezoni 2009-2010, UEFA je preimenovala i reformirala UEFA Kup u UEFA Europa Ligu. Ovo novo natjecanje uključuje grupnu fazu koja prethodi nokaut fazi, slično formatu Lige prvaka. Također, u natjecanje su uključeni klubovi koji završe na visokim pozicijama u svojim nacionalnim ligama, ali se nisu kvalificirali za Ligu prvaka.
Struktura UEFA Europa Lige:
- Kvalifikacije:
Klubovi koji nisu uspjeli izboriti direktan plasman u grupnu fazu moraju proći kroz nekoliko kvalifikacijskih rundi. - Grupna faza:
Grupna faza uključuje 32 kluba podijeljena u osam grupa po četiri tima. Svaka momčad igra protiv ostalih u svojoj grupi kod kuće i u gostima. - Nokaut faza:
Dvije najbolje momčadi iz svake grupe napreduju u nokaut fazu, gdje im se pridružuju i trećeplasirani timovi iz grupne faze Lige prvaka. Nokaut faza uključuje šesnaestinu finala, osminu finala, četvrtfinale, polufinale i finale.
UEFA Europa Konferencijska liga
U sezoni 2021-2022, UEFA je uvela još jedno natjecanje pod nazivom UEFA Europa Konferencijska liga. Ovo natjecanje osmišljeno je kako bi pružilo dodatne mogućnosti za natjecanje klubovima iz manje renomiranih europskih liga, kao i klubovima koji nisu uspjeli kvalificirati se za Ligu prvaka ili Europa Ligu.
Utjecaj i značaj
Ukidanjem Kupa pobjednika kupova i proširenjem UEFA Kupa, UEFA je osigurala veću integraciju i priliku za europska natjecanja širem spektru klubova. Ovo je doprinijelo jačanju nogometne konkurencije na kontinentu, omogućivši većem broju klubova da steknu međunarodno iskustvo i izloženost.
UEFA Europa Liga danas je vrlo cijenjeno natjecanje koje pruža značajne sportske i financijske beneficije klubovima koji se natječu. Osim prestiža koji donosi osvajanje trofeja, pobjednik UEFA Europa Lige također dobiva automatsku kvalifikaciju za grupnu fazu Lige prvaka sljedeće sezone, što dodatno povećava vrijednost ovog natjecanja.