U to doba bila je popularna izreka: “Rukomet je sport koji svi igraju, ali na kraju uvijek pobjeđuju Hrvati.” Zapanjujuća je činjenica da je hrvatska muška rukometna reprezentacija ostvarila nevjerojatnih 16 uzastopnih pobjeda na Svjetskom prvenstvu 2003. u Portugalu i Olimpijskim igrama 2004. u Ateni, dok je jedini poraz doživjela protiv Argentine… Na tim su turnirima dvaput pokleknuli Rusi, Mađari, Španjolci i Nijemci (oba puta u finalima), a jednom Francuzi, Danci i Islanđani. Hrvatska je dominirala rukometnim svijetom kao da sutra ne postoji.
🗓️ 𝐍𝐚 𝐝𝐚𝐧𝐚š𝐧𝐣𝐢 𝐝𝐚𝐧: 𝐎𝐥𝐢𝐦𝐩𝐢𝐣𝐬𝐤𝐨 𝐳𝐥𝐚𝐭𝐨 𝐮 𝐀𝐭𝐞𝐧𝐢 𝟐𝟎𝟎𝟒. 🇭🇷
𝘉𝘪𝘭𝘰 𝘫𝘦 𝘵𝘰 𝘫𝘰š 𝘫𝘦𝘥𝘯𝘰 𝘰𝘴𝘵𝘷𝘢𝘳𝘦𝘯𝘫𝘦 𝘻𝘭𝘢𝘵𝘯𝘦 𝘨𝘦𝘯𝘦𝘳𝘢𝘤𝘪𝘫𝘦, 𝘥𝘢𝘯 𝘬𝘰𝘫𝘪 𝘴𝘦 𝘱𝘪š𝘦 𝘱𝘰𝘴𝘦𝘣𝘯𝘪𝘮 𝘴𝘭𝘰𝘷𝘪𝘮𝘢 𝘪 𝘻𝘢𝘶𝘷𝘪𝘫𝘦𝘬 𝘱𝘢𝘮𝘵𝘪 🥇 pic.twitter.com/jWV4e6IuHK
— Hrvatski rukometni savez (@HRS_CHF) August 29, 2024
Ekipa koju je Lino Červar vodio bila je jednostavno – jedinstvena. Takva koncentracija talenta, rukometnog znanja, opuštenosti i smisla za šalu teško će se ikada ponoviti. Brojne anegdote iz te generacije koja je dominirala svjetskim rukometom 2003. i 2004. godine postale su legendarne. Od proslave rođenja sina Valtera Matoševića tijekom priprema za Olimpijske igre u Crikvenici (momci su se toliko opustili uz koju pivu više da su u hotel ušli poznatom “gusjenicom”!), preko krađe piva iz hladnjaka s lijekovima dr. Božidara Fučkara, pa sve do šala na račun mladog Drage Vukovića na dan otvaranja Olimpijskih igara. Tko mu je kriv što je bio najmlađi…
Nijemci nam nisu mogli priznati da smo bolji
Dečki su radili čudesa tog ljeta u Ateni. Bilo je pravo zadovoljstvo gledati ih. Prisjetimo se samo onog pogotka Nikše Kaleba protiv Grka u četvrtfinalu, kad je u skoku, okrenut leđima od vratara, zavaravajući kao da će pucati kroz vlastite noge, postigao gol… Nisu im smetali ni neobični termini, poput onog u trećem kolu protiv Južne Koreje, gdje je utakmica započela u 9:30 ujutro! Ništa ih nije omelo – ni grubi Slovenci u drugom kolu, ni zaostatak od četiri gola protiv branitelja naslova, Rusa, na poluvremenu četvrtoga kola.
Čak ni Nijemci u finalu, koji su zaradili pet isključenja od dvije minute, iako su realno zaslužili nekoliko crvenih kartona. Bili su teško pogođeni novim finalnim porazom od male Hrvatske, toliko da su u posljednjim sekundama, kad je već bilo jasno kome će oko vrata zasjati olimpijsko zlato, nesportski gurali Balića, podmetali nogu Dominikoviću, pa čak i oborili 53-godišnjeg Červara u naletu očaja. Nisu imali snage priznati “Kaubojima” da su bolji, ali to našim momcima nije ni trebalo. Spomenimo samo podatak od 16 pobjeda na dva velika natjecanja unutar godinu i pol dana. I zapamtimo – dvije pobjede protiv Nijemaca…
Mirza Džomba i Ivano Balić odigrali su nevjerojatan turnir. Džomba je ponovno dokazao da je stvoren za najveće utakmice, postigavši ukupno 17 golova u dva finalna dvoboja s Njemačkom, i to Henningu Fritzu! A što reći za Ivana? Pola godine ranije postao je prvi Hrvat koji je osvojio nagradu za najboljeg rukometaša svijeta, a u Ateni je tu titulu u potpunosti opravdao. Svi pamte njegovu izvanrednu predstavu u polufinalu protiv Mađarske, gdje je zabio devet golova, a novo priznanje stiglo je u obliku nagrada za najkorisnijeg igrača i najboljeg srednjeg vanjskog turnira. Ne smijemo zaboraviti ni Venija Loserta, jednog od rijetkih koji je u Ateni osvojio drugo olimpijsko zlato. Vlado Šola ponovno je bio na visokoj razini, dok je Igor Vori doživio malu nepravdu jer nije uvršten u idealnu ekipu zajedno s Balićem i Džombom. No, domaćini su morali naći mjesta za 35-godišnjeg Christiana Schwarzera…
Danas obilježavamo točno 20 godina od olimpijskog zlata u Ateni. Posljednji put kada su naši rukometaši bili na najvišoj stepenici postolja na jednom velikom natjecanju…
Rukometni olimpijski turnir, finale, 29.08.2004.
HRVATSKA – Njemačka 26:24 (11:12)
ATENA – Olimpijska arena Helliniko / Gledatelja: 13.500 / Suci: Hansson, Olsson (Švedska)
HRVATSKA: Losert (9 obrana – 20 udaraca), Šola (9-22), Kaleb 3/3, Balić 0/4, Lacković 3/7, Zrnić, Vori 3/4, Dominiković 0/2, Džomba 9/10, Vuković, Goluža 1/2, Šprem 3/5, Špoljarić, Metličić 4/8. Izbornik: Lino Červar
Njemačka: Fritz (11-34), Ramota (0-3), Dragunski, Kretzschmar 9/15, Immel, Schwarzer 3/4, Petersen, von Behren 1/1, Zerbe 2/7, Baur 0/3, Zeitz 1/3, Jansen, Stephan 3/12, Kehrmann 5/9. Izbornik: Heiner Brand
Olimpijski pobjednici iz Atene 2004.
- Venio Losert
- Vlado Šola
- Valter Matošević
- Nikša Kaleb
- Ivano Balić
- Blaženko Lacković
- Vedran Zrnić
- Igor Vori
- Davor Dominiković
- Mirza Džomba
- Drago Vuković
- Slavko Goluža
- Goran Šprem
- Denis Špoljarić
- Petar Metličić
- Izbornik: Lino Červar