Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 12. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2003. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do ponedjeljka, 5. rujna, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Dva svjetska zlata Janice Kostelić, u kombinaciji i slalomu
Nepokolebljivi Janičin duh još se jednom pokazao i na Svjetskom prvenstvu u St. Moritzu, godinu dana nakon nevjerojatnih dosega na Olimpijskim igrama u Salt Lake Cityju. Unatoč velikoj boli u načetom desnom koljenu, doskijala je do svjetskog zlata u kombinaciji, iako je nakon spusta i prve vožnje slaloma zaostala 17 stotinki za tada vodećom, Nicole Hosp. Sjajnom drugom slalomskom vožnjom prestigla je Austrijanku za samo šest stotinki te odšepala sa staze s mislima na novu medalja. Ta nova medalja stigla je pet dana kasnije u slalomu, a naša Janica time je postala jedina osoba na tom SP-u uz Bodeja Millera s dva zlata oko vrata.
Kombinacija: 1. Janica Kostelić (Hrv) 2:41.63, 2. Nicole Hosp (Aut) +0.06, 3. Marlies Oester (Švi) +2.20
Slalom: 1. Janica Kostelić (Hrv) 1:39.55, 2. Marlies Schild (Aut) +0.63, 3. Nicole Hosp (Aut) +0.91
Janica Kostelić osvojila drugi veliki Kristalni globus
Bila je to najbolja sezona u karijeri Janice Kostelić. Uz dva spomenuta zlata sa Svjetskog prvenstva, suvereno je uzela po drugi put veliki Kristalni globus, sa samo 22 godine. Još uoči završnice sezone u Lillehammeru, matematički je osigurala naslov pa se, stoga, nije trebala mučiti na sjeveru Europe. Naposljetku je imala čak 470 bodova više od drugoplasirane Karen Putzer i 528 više od “ljute” suparnice, Anje Paerson. Ukupno se 12 puta penjala na pobjedničko postolje u toj sezoni Svjetskoga kupa, od čega šest puta na najvišu stepenicu. A znate Janicu, ako je na postolju, najčešće je u sredini…
1. Janica Kostelić (Hrv) 1.570
2. Karen Putzer (Ita) 1.100
3. Anja Paerson (Šve) 1.042
Svjetsko zlato Ivice Kostelića u slalomu
Kostelići su, svakako, ispisali povijest svjetskog skijanja te veljače u švicarskom St. Moritzu. Nikada se ranije, a niti kasnije nije dogodilo da brat i sestra osvoje zlato na istom SP-u. Samo je 24 sata proteklo od drugog Janičinog zlata na tom Svjetskom prvenstvu, a već je i Ivica imao svoje oko vrata, prvo u karijeri. Janica i Ivica dali su naslutiti da bi se ovo moglo dogoditi još početkom 2003. godine kada su u istom danu slavili u Bormiju i Kranjskoj Gori. Svakako bismo i taj uspjeh uvrstili na ovu našu anketu, no moramo misliti malo i na druge sportove…
1. Ivica Kostelić (Hrv) 1:40.66
2. Silvan Zurbriggen (Švi) +0.33
3. Giorgio Rocca (Ita) +0.36
Svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
Jedni Francuzi trebali su čekati dugi niz desetljeća da se dočepaju svjetskog naslova u jednom ekipnom sportu (rukomet, 1995.), a nama Hrvatima to je pošlo za rukom tek desetak godina nakon osamostaljenja. Pored skijaških dosega iz veljače 2003., to razdoblje pamtimo, i pamtit ćemo do kraja života, po naslovu svjetskih prvaka zlatnih rukometaša u Portugalu. U samo godinu dana proputovali su stazama prekrivenim trnjem, sve do svjetskog trona – od posljednje pozicije na Europskom prvenstvu do prve na Svjetskom. Neponovljivo…
Igrali su: Mario Kelentrić, Nikša Kaleb, Renato Sulić, Ivano Balić, Božidar Jović, Blaženko Lacković, Vedran Zrnić, Igor Vori, Davor Dominiković, Mirza Džomba, Vlado Šola, Tonči Valčić, Slavko Goluža, Valter Matošević, Denis Špoljarić, Petar Metličić. Izbornik: Lino Červar
Prvi krug
1. kolo: Argentina 29:30
2. kolo: Saudijska Arabija 25:18
3. kolo: Rusija 28:26
4. kolo: Francuska 23:22
5. kolo: Mađarska 30:29
Drugi krug
1. kolo: Egipat 29:23
2. kolo: Danska 33:27
Završnica
Polufinale: Španjolska 39:37 (nakon dva produžetka)
Finale: Njemačka 34:31
Regionalni naslov košarkaša Zadra
Fantastični doseg ostvarili su košarkaši Zadra osvojivši ABA ligu 2003. godine, tada pod sponzorskim nazivom Goodyear liga. U ljubljanskom Tivoliju vladala je domaćinska atmosfera prema igračima Zadra, dobrim dijelom i zbog toga što su protivnici u finalu bili iz dalekog Izraela, Maccabi Tel Aviv. Izraelska ekipa bila je veliki favorit u tom finalu (skoro su te sezone ušli na Final Four Eurolige), no Zadrani su odigrali utakmicu sezone. Nakon triler-završnice slavili su s 91:88 uzevši svoj prvi i posljednji regionalni naslov u povijesti.
Igrali su: Marko Popović, Branimir Longin, Marko Šamanić, Mladen Erjavec, Damir Tvrdić, Michael Meeks, Hrvoje Perinčić, Michael McDonald, Šime Špralja, Marko Banić, Toni Dijan, Jasmin Perković, Jakov Vladović, Luka Popović, Tomislav Knežević, Ivo Pavić. Trener: Danijel Jusup
Osnovni dio sezone: 1. Crvena zvezda (Srb) 17-5, 2. Maccabi Tel Aviv (Izr) 17-5, 3. Union Olimpija (Slo) 17-5, 4. Zadar (Hrv) 14-8
Final Four
Polufinale: Crvena zvezda 78:77
Finale: Maccabi Tel Aviv 91:88
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić
2003. ?