Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu 17. anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2008. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do petka, 23. rujna, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Olimpijska bronca Martine Zubčić u taekwondou
Najveća nada hrvatskog taekwondoa u 2000-ima, Martina Zubčić, dosanjala je u ljeto 2008. godine olimpijsku medalju. Tri godine ranije, sa samo 16 godina, dobila je europsko zlato oko vrata, no olimpijsko odličje je ipak nešto bolje. Rijetko tko ju je uoči puta u Peking vidio na postolju u kategoriji do 57 kg, ponajviše zbog toga što je Svjetsko prvenstvo samo godinu ranije okončala na 33. mjestu. S puno borbe, sedma nositeljica probijala se do polufinala gdje je nesretno izgubila od Turkinje, Azize Tanrikulu, da bi u repasažu osigurala broncu svladavanjem ozlijeđene Tajpežanke, Su Li-Wen. Treba se znati boriti i protiv ozlijeđenih protivnika…
1. kolo: (10) Bat-El Gatterer (Izr) 4:3
Četvrtfinale: (2) Debora Nunes (Bra) 3:2
Polufinale: (3) Azize Tanrikulu (Tur) 3:5
Za broncu: (8) Su Li-Wen (Tpe) 5:4
Olimpijska bronca Sandre Šarić u taekwondou
Za razliku od pet godina mlađe kolegice, Martine, Sandra Šarić u kinesku prijestolnicu stigla je kao jedna od favoritkinja iz “sjene”. Već je u svojim vitrinama imala europsko zlato i dvije svjetske bronce. Komplet odličja s velikih natjecanja upotpunjen je u Pekingu, u kategoriji do 67 kg. U svakoj od tri borbe koja je otišla na njezinu stranu, Sandra je bila mnogo kvalitetnija od protivnica, pa čak i u četvrtfinalu u kojem je nepošteno izgubila od Južnokorejke, Hwang Kyung-Seon, koja će kasnije otići do zlata.
1. kolo: (6) Toni Rivero (Fil) 4:1
Četvrtfinale: (3) Hwang Kyung-Seon (J. Kor) 1:3
Repasaž, 1. kolo: (14) Maitha Al-Maktoum (UAE) 4:0
Za broncu: (16) Asuncion Ocasio (Pur) 5:1
Olimpijska bronca Snježane Pejčić u streljaštvu
Prvu broncu na Olimpijskim igrama u Pekingu, gledajući sve sportašice i sportaše, osvojila je naša Snježana Pejčić, u disciplini zračna puška deset metara. Već je u kvalifikacijama pokazala da nije u Peking došla na izlet osvojenim trećim mjestom. Isti uspjeh ponovila je i u finalu s rezultatom od 500.9. Moramo napomenuti da je do najvećeg podviga svoje karijere “Sneki” došla zajedno s pokojnim trenerom, Senom Čustom.
1. Katerina Emmons (Češ) 503.5 (olimpijski rekord)
2. Ljubov Galkina (Rus) 502.1
3. Snježana Pejčić (Hrv) 500.9
Olimpijsko srebro Blanke Vlašić u atletici
Niz od 34 uzastopne pobjede morao je biti prekinut baš na Olimpijskim igrama. Blanka je ondje došla kao svjetska prvakinja, i na otvorenom i u dvorani. Sve je visine preskakala kao od šale, sve do 2.05 m. Tada je prvi put rušila letvicu, dok je Tia Hellebaut letjela preko iz prvog pokušaja. U skoku u vis postoji jedno suludo pravilo – u slučaju istog rezultata, bolje mjesto osvaja onaj natjecatelj / ona natjecateljica koja posljednju visinu preskoči iz manjeg broja pokušaja. Zaključak? Iako je do pobjedničke visine letvicu rušila samo jednom, a Belgijka triput, Blanka se morala zadovoljiti srebrom.
1. Tia Hellebaut (Bel) 2.05 m
2. Blanka Vlašić (Hrv) 2.05 m
3. Ana Čičerova (Rus) 2.03 m*
*Ani Čičerovoj oduzeta je bronca zbog dopinga; brončana medalja naknadno je dodijeljena šestoplasiranoj, Chaunte Howard iz SAD-a s preskočenih 1.99 m (Jelena Slesarenko i Vita Palamar na četvrtome i petome mjestu također su kažnjene zbog dopinga)
Olimpijsko srebro Filipa Udea u gimnastici
Na veliki ponos svog Čakovca, Filip Ude iz Pekinga se vratio sa srebrom oko vrata. Neka se zna – prvi Čakovčanin na Olimpijskim igrama od osamostaljenja Hrvatske, i odmah srebrni. Razlika između kvalifikacija koje je odradio izvrsno i finala bila je čak osam dana, no nije ga to dalo smesti. U finalu konja s hvataljkama odradio je još bolji nastup te ocjenom 15.725 zauzeo fenomenalno drugo mjesto.
1. Xiao Qin (Kin) 15.875
2. Filip Ude (Hrv) 15.725
3. Louis Smith (V. Bri) 15.725
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
- 2000. olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova u dizanju utega
- 2001. Goran Ivanišević pobjednik Wimbledona
- 2002. tri olimpijska zlata i srebro Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2003. svjetsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2004. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 2005. tri svjetska zlata Janice Kostelić u alpskom skijanju
- 2006. Janica Kostelić najbolja sportašica svijeta
- 2007. svjetsko zlato muške vaterpolske reprezentacije
2008. ?