Na dan kada se obilježila 30. godišnjica otvaranja ljetnih Olimpijskih igara u Barceloni, 25. srpnja, započeli smo s velikim obilježavanjem tri desetljeća otkada je Hrvatska kao samostalna i suverena zemlja stupila na sportsku kartu svijeta. Danas je na rasporedu deveta anketa u kojoj ćemo se dotaknuti najvećih uspjeha hrvatskih sportašica i sportaša koji su se zbili 2000. godine. Na Vama je da glasate u anketi ispod koji je najveći. Glasati možete do četvrtka, 25. kolovoza, kada će biti objavljeni konačni rezultati…
Olimpijsko zlato Nikolaja Pešalova
Nikolaj Pešalov osvojio je u Sydneyju prvo pojedinačno olimpijsko zlato za Hrvatsku. Bilo je sjajnih naturaliziranih sportašica i sportaša koji su mnogo toga dali za “Lijepu našu”, no rijetko tko kao Nikolaj. Ukupno 16 medalja prigrlio je na svim velikim natjecanjima pod hrvatskom zastavom, no zlato u Sydneyju ne može se mjeriti ni s čim. U Australiju je stigao kao osvajač dvije olimpijske medalje za rodnu Bugarsku, što znači da nije nipošto bio nepoznanica u svijetu dizanja utega. Zlato je osvojio s olimpijskim rekordom od dignutih 325 kilograma (rekord je držao do Londona 2012.). Na tronu Olimpa naslijedio je legendarnog Naima Suleymanoglua, “džepnog Herkula”.
1. Nikolaj Pešalov (Hrv) 325.0 kg
2. Leonidas Sabanis (Grč) 317.5 kg
3. Henadzi Aliaščuk (Bje) 317.5 kg
Olimpijska bronca veslačkog osmerca
Jedini osvajači olimpijske medalje u Sydneyju, uz spomenutog Pešalova, bili su dečki u osmercu. Nevjerojatan je bio podvig, u društvu velesila ove kraljevske discipline u veslanju kao što su Velika Britanija, Australija, SAD i Kanada, uopće ući u borbu za olimpijsku medalju, a kamoli osvojiti nešto. Talentirana (i obrazovana, moramo napomenuti) družina u velikom je finalu veći dio utrke bila drugoplasirana, no u finišu su ih prestigli Australci. Iako isprva pomalo nezadovoljni, vrlo brzo su shvatili što su postigli. Važno je spomenuti da je u pobjedničkom osmercu Velike Britanije nastupio Hrvat, Luka Grubor.
Nastupili su: Igor Francetić, Tihomir Franković, Tomislav Smoljanović, Nikša Skelin, Siniša Skelin, Krešimir Čuljak, Igor Boraska, Branimir Vujević, Silvijo Petriško (kormilar). Trener: Igor Čulina
1. Velika Britanija 5:33.08
2. Australija 5:33.88
3. Hrvatska 5:34.85
Europsko srebro Zorana Primorca
Godina 2000. bila je vrlo uspješna za hrvatski stolni tenis. Mlada, 17-godišnja Sandra Paović već je bilježila neke značajne rezultate na seniorskoj razini. Osvojila je treće mjesto na jakom Europa Top 12 turniru u Francuskoj, a na seniorskom EP-u stigla je do bronce u mješovitim parovima (s Rokom Tošićem). Upravo je to Europsko prvenstvo bilo izuzetno plodonosno. Naša se reprezentacija iz Bremena vratila s jednim srebrom i tri bronce, a jedino finale igrao je Zoran Primorac. Ulaskom u to finale osigurao je sedmu europsku medalju, no ondje je izgubio od Petera Karlssona. Sjajna je bila pobjeda u polufinalu nad Janom-Oveom Waldnerom.
1. Peter Karlsson (Švedska)
2. Zoran Primorac (Hrvatska)
3. Petr Korbel (Češka) / Jan-Ove Waldner (Švedska)
Europska bronca Tamare Boroš
Od one četiri spomenute europske medalje koje su naše stolnotenisačice i stolnotenisači nosili kući, dvije je ponijela Tamara Boroš. Uz timsku broncu (zajedno s Andreom Bakulom i Eldijanom Aganović), uzela je i brončanu medalju u singlu. Ispred nje našle su se samo Qianhong Gotsch i Mihaela Steff. Bio je to nastavak niza osvajanja medalja koji je započeo u Eindhovenu dvije godine ranije, a trajao je do Arhusa 2005. godine. U tom je razdoblju bila jedna od rijetkih Europljanki koja se mogla nositi s Kineskinjama. Prema nekim podacima, tada se u Kini stolnim tenisom bavilo 200 milijuna ljudi, što je više nego što u Europi uopće ima sportaša!
1. Qianhong Gotsch (Njemačka)
2. Mihaela Steff (Rumunjska)
3. Tamara Boroš (Hrvatska) / Jie Schopp (Njemačka)
Rukometaši Metkovića osvojili EHF Kup
“Najsportskiji mali grad na svijetu” u travnju 2000. godine doživljavao je ekstazu. Njihov rukometni klub, koji je samo tri godine ranije debitirao u Europi, igrao je finale EHF Kupa, današnje Europske lige. Nakon prolaska talijanske Rubiere i Bosne iz Visokog, u četvrtfinalu je pao i moćni Ciudad Real, osvajač Challenge Cupa godinu ranije i budući vladar europskog rukometa (druga polovica 2000-ih). Ekipa Ivice Obrvana preokretom je srušila i Slovenj Gradec u polufinalu za finalni obračun s – Flensburgom. Nijemci su bili predvođeni veličinama poput Larsa Christiansena, Igora Lavrova, Christiana Bergea. Doma je izvojevana pobjeda od +2, a, zanimljivo, na sjeveru Njemačke doživljen je poraz identičnom razlikom. Presudile su tri obrane Dragana Jerkovića u posljednjoj minuti uzvrata.
Igrali su: Dragan Jerković, Rolando Pušnik, Nikša Kaleb, Mario Bjeliš, Slavko Goluža, Zdravko Medić, Davor Dominiković, Siniša Markota, Gyorgy Zsigmond, Renato Sršen, Dario Jagić, Petar Metličić. Trener-igrač: Ivica Obrvan
1. kolo: Pallamano Rubiera (Ita) 24:20, 21:19
Osmina finala: Bosna Visoko (BiH) 22:23, 26:21
Četvrtfinale: Ciudad Real (Špa) 22:20, 28:29
Polufinale: Slovenj Gradec (Slo) 26:29, 24:19
Finale: Flensburg (Nje) 24:22, 23:25
Anketa
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
- 1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
- 1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
- 1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
- 1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
- 1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
- 1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
- 1998. svjetska bronca muške nogometne reprezentacije
- 1999. Barbara Jelić najbolja odbojkašica svijeta
2000. ?