U ono je vrijeme bilo normalno da se tenisačice izuzetno mlade probiju u sam vrh svjetskog tenisa. Primjerice, Martina Hingis svih pet Grand Slamova u singlu osvojila je u tinejdžerskim godinama, a sa 16 godina dospjela je na prvo mjesto WTA ljestvice. I Hrvatska je imala svoju veliku nadu, talent nad talentima – Ivu Majoli.
Ključan meč u osmini finala
Već s 13 godina debitirala je na WTA Touru, a dvije godine kasnije igrala je osminu finala svog najdražeg Grand Slama, Roland Garrosa. U godini svog najvećeg uspjeha, titule na pariškoj zemlji 1997., igrala je sjajan tenis kao nadopunu na prethodnu godinu kada je dospjela do četvrte pozicije na svjetskoj ljestvici. Mala napomena, tada smo imali Majoli na četvrtome mjestu WTA liste i Ivaniševića na drugome mjestu ATP ljestvice. Krasna vremena…
Te 1997., Majoli je nanizala lijepe pobjede nad respektabilnim protivnicama. Uoči dolaska u francusku prijestolnicu, uzela je trofej u Hamburgu gdje je svladala Mary Pierce i Ruxandru Dragomir Ilie. Prepuna samopouzdanja, još i zbog dva četvrtfinala u prethodna dva izdanja RG-a, stigla je u Pariz kao deveta nositeljica. Iako u prva dva meča nije izgubila set, prvo kolo protiv Čehinje, Sandre Kleinove, protekao je u velikoj borbi nakon koje je meč vrlo lako mogao otići na stranu protivnice. Domaća Fusai u drugom kolu nije pružila značajniji otpor, što se ne može reći i za Ann Wunderlich u narednome meču. Amerikanka je bila prva koja je uzela našoj Ivi set, a to je bila samo priprema za ono što tek slijedi.
Treći uzastopni prolazak u drugi tjedan Roland Garrosa izboren je s nekim turbulencijama. Preko puta mreže u osmini finala našla se prva suparnica iz samog vrha svjetskog tenisa, budući broj 1, a tada peta nositeljica, Lindsay Davenport. Amerikanka je prvi set dobila sa 7:5, u drugom je vodila s 4:0. Kraj se naslućivao. Uspjela je Majoli vratiti jedan od dva izgubljena servis-gema, a na 4:2 za Davenport, peta nositeljica vodila je i 15:40 na servis Majoli. Usprkos svemu tome, 19-godišnja Zagrepčanka “vratila se u život” izgubivši do kraja meča samo dva gema, a dobivši njih 10. Bio je to prijelomni meč turnira…
Savršenstvo u finalu
Četvrtfinale je ponudilo odličan meč Majoli i njezine prve protivnice na WTA Touru, Ruxandre Dragomir Ilie. Iva je stigla do svog prvog i jedinog Grand Slam polufinala u koji je ušla puna elana i velikog motiva. Naime, druga nositeljica, Steffi Graf, ispala je u četvrtfinalu od Južnoafrikanke, Amande Coetzer, s kojom se sastala u polufinalu. Graf nije nimalo odgovarala našoj tenisačici koju je već do tog trenutka pobijedila sedam puta u isto toliko navrata. U polufinalu koje je obilovalo pogreškama (i Majoli i Coetzer borile su se za prvo GS finale), “kraći kraj” izvukla je južnoafrička tenisačica kojoj je to bilo posljednje od tri Grand Slam polufinala. Nije to bila treća sreća za nju, ali je bila prva za Majoli.
Finale je bilo savršenstvo tenisa od strane Ive Majoli. Iako tri godine starija od Martine Hingis, bila je velika autsajderica. Naveliko se očekivala pobjeda švicarske predstavnice koja ja do tog trenutka na svojim policama imala već jedan GS u singlu i dva u paru. S nepunih 17 godina! Što se tiče 1997., još nije imala poraz, uz omjer 37-0! Najveća hrvatska tenisačica “razbila” ju je u dva seta dopustivši joj samo šest gemova za najveći individualni uspjeh hrvatskog sporta do tada.
Slavila je Majoli svoj sedmi osvojeni turnir. Kasnije je uzela još jedan, u Charlestonu 2002. kada se to od nje nije nimalo očekivalo, u godinama kada su ozljede pravile velike probleme. Iako je u sportsku mirovinu otišla sa samo 27 godina, osvojila je osam turnira. Da to stavimo u perspektivu hrvatskog ženskog tenisa – sve ostale hrvatske tenisačice u povijesti osvojile su 12!
Put do naslova u Roland Garrosu
1. kolo: Kleinova (Češ) 7:5, 6:4
2. kolo: Fusai (Fra) 6:2, 6:3
3. kolo: Grossman-Wunderlich (SAD) 6:1, 4:6, 6:1
Osmina finala: (5) Davenport (SAD) 5:7, 6:4, 6:2
Četvrtfinale: Dragomir (Rum) 6:3, 5:7, 6:2
Polufinale: (11) Coetzer (JAR) 6:3, 4:6, 7:5
Finale: (1) Hingis (Švi) 6:4, 6:2
Rezultati ankete (Najveći hrvatski sportski uspjeh 1997.)
1. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa – 64%
2. Pobjeda Dinama nad Partizanom u 1. pretkolu Lige prvaka – 23%
3. Europsko srebro ženske odbojkaške reprezentacije – 6%
4. Toni Kukoč drugi put zaredom NBA prvak s Chicago Bullsima – 4%
5. Zoran Primorac drugi put pobjednik Svjetskoga kupa – 3%
Najveći hrvatski sportski uspjesi po godinama od 1992. (Vaš izbor)
1992. olimpijsko srebro muške košarkaške reprezentacije
1993. obrana naslova europskog prvaka rukometaša Zagreba
1994. svjetska bronca muške košarkaške reprezentacije
1995. svjetsko srebro muške rukometne reprezentacije
1996. olimpijsko zlato muške rukometne reprezentacije
1997. Iva Majoli pobjednica Roland Garrosa
*Iduća anketa na rasporedu je sutra (ponedjeljak, 15. kolovoza) – Najveći hrvatski sportski uspjesi 1998. godine