Pratite nas

Pozdrav, koji sadržaj vas zanima?

Nogomet

Ide li na ruku hrvatskoj reprezentaciji novi format Svjetskog prvenstva?

Fifa se odlučila za radikalan zaokret pa će na sljedećem Svjetskom prvenstvu igrati 48 reprezentacija, umjesto 32. Može li Hrvatska unatoč promjenama nastaviti svoju seriju osvojenih medalja?

Luka Modrić
Foto: Shutterstock

Svjetsko nogometno prvenstvo donijelo nam je mnogo radosti posljednjih godina. Da je netko rekao uoči 2018. godine da će Hrvatska osvojiti medalju na sljedeća dva SP-a, vjerojatno bi ga proglasili ludim, no upravo to se dogodilo.

Pod izbornikom Zlatkom Dalićem naši nogometaši igrali su finale u Rusiji i osvojili treće mjesto u Kataru, što je podvig o kojem ćemo vjerojatno još dugo pričati.

No, nogomet ide dalje i pred hrvatskom reprezentacijom ove su godine kvalifikacije za Europsko prvenstvo i završnica Lige nacija, u kojoj kladionice već sad nude opcije za klađenje na okršaj Hrvatske i Nizozemske.

A nakon Lige nacija i Eura naši će ponovo ganjati uspjeh na Svjetskom prvenstvu, koje će se sljedeći put igrati 2026. godine u Meksiku, Sjedinjenim Američkim Državama i Kanadi. Mnogo će toga biti drukčije na predstojećem SP-u, jer Fifa se odlučila za radikalne promjene, a ljubitelje nogometa u Hrvatskoj najviše zanima hoće li novi format natjecanja ići na ruku našoj reprezentaciji ili neće…

Što je sve novo na Svjetskom prvenstvu?

Najveća novost svakako je to što će pobjednik morati pobijediti jednu nokaut utakmicu više na putu do titule. Naime, Fifa se odlučila proširiti SP na 48 reprezentacija koje će biti raspoređene u 12 skupina, a dalje će proći dvije najbolje momčadi, kao i osam trećeplasiranih.

To znači da nokaut faza natjecanja ne počinje s osminom finala, nego sa šesnaestinom finala, odnosno 32 reprezentacije će preživjeti skupine i zatim igrati na ispadanje, sve dok ne dobijemo novog prvaka svijeta.

To znači da ćemo umjesto 64 imati čak 104 utakmice na programu SP-a, a turnir će trajati 39 dana, dok je recimo onaj u Kataru trajao manje od mjesec dana.

U novom formatu natjecanja najviše je profitirala Afrika koja će imati četiri predstavnika više, ukupno 9, dok će tri reprezentacije više imati Europa i Azija, a po dvije Sjeverna i Južna Amerika. Oceanija će pak napokon dobiti svog predstavnika, bez potrebe za dodatnim kvalifikacijama, a još dvije će momčadi pronaći put do glavnog turnira preko baraža…

Više uzbuđenja za navijače, ali i “nagaznih mina”

Što se hrvatske reprezentacije tiče, njezina budućnost izgleda odlično, jer dolazi mnogo kvalitetnih mladih igrača koji bi trebali na pravi način zamijeniti zlatnu generaciju koja je osvojila dvije medalje u nizu. Tko zna, nije nemoguće čak ni da Luka Modrić zaigra na sljedećem Svjetskom prvenstvu, iako će tada imati napunjenih 40 godina, no još uvijek igra u vrhunskoj formi i to bi moglo ostati nepromijenjeno sve do 2026. godine.

Novi format natjecanja malo olakšava europske kvalifikacije, jer Stari kontinent dobiva nova tri predstavnika. To našima ide na ruku, no i dalje će iz kvalifikacijskih skupina ići dalje samo prvoplasirana momčad, a druga će kroz dodatne utakmice tražiti put do SP-a pa treba biti oprezan. Neće to biti laka šetnja za naše kao u kvalifikacijama za Euro, ali sjetimo se da nikad nisu ispali u baražu pa ih definitivno očekujemo na svjetskoj nogometnoj smotri 2026. godine.

Što se glavnog dijela natjecanja tiče, grupna faza bi trebala biti puno lakša za prolazak. To je odlična vijest za Dalića i njegove izabranike, kad znamo da je Hrvatska u prošlosti puno puta zapela i prije nego su krenule utakmice na ispadanje.

Nokaut faza ipak će biti nešto veći izazov, jer trebat će dobiti čak pet utakmica u kojima nemate pravo na slab dan. Protivnici bi također mogli biti vrlo opasni, jer vjerojatno se neće dogoditi da netko poput Italije ostane bez SP-a, kao što je to bio slučaj u Rusiji i Kataru. Ne zaboravimo ni “nagazne mine”, odnosno reprezentacije iz drugog plana poput Maroka i Japana, koje mogu biti vrlo opasne ako ih imalo podcijenite.

Naši su dosad pokazali da igraju najbolje protiv najboljih, ali znaju malo popustiti protiv osrednjih protivnika, što je i najveća opasnost novog formata SP-a za Hrvatsku. No, pod Zlatkom Dalićem to se u velikoj mjeri promijenilo pa možemo biti sigurni da će naši u većini utakmica opravdati ulogu favorita.

A kad znamo da hrvatska reprezentacija uvijek ima čelične živce u situacijama kada dvoboj ode u produžetak ili raspucavanje penala, onda je jasno da ni povećanje broja reprezentacija na SP-u ne bi smjelo promijeniti status naše izabrane vrste, kao jednog od favorita za ostvarivanje najviših dometa na svjetskoj sceni.

Što je najvažnije, novi format Svjetskog prvenstva donijet će hrvatskim zaljubljenicima u nogomet još više napetih utakmica s Dalićevom družinom u glavnoj ulozi pa možemo reći da ova promjena neće smetati našoj reprezentaciji, dok bi sama kvaliteta nogometa na turniru ipak mogla biti nešto skromnija…

Ostavi komentar

Nogomet

Hrvatski nogometaši ove subote protiv Walesa po 18. put će igrati jednu reprezentativnu utakmicu na Poljudu. U početku je to bio stadion na kojem...

Nogomet

Kako zbog ozljede za utakmicu protiv Walesa neće biti vratara ciparskog Pafosa, Ivice Ivušića, danas je izbornik Zlatko Dalić aktivirao jedan od svojih pretpoziva...

Nogomet

Dino Drena Beljo ostvario je ove zime najuspješniji transfer iz HNL-a, što je još jedan dokaz da je Bundesliga perfektna destinacija za hrvatske nogometne...

Nogomet

Hrvatska nogometna reprezentacija započinje ovog vikenda kvalifikacije za Euro, koji će se sljedeće godine održati u Njemačkoj. Dalićeva družina u komotnoj je situaciji, jer...