Žuti i crveni karton nisu uvijek postojali u nogometu, ali su s vremenom postali dio pravila nogometne igre. I dok je žuti blaži, crveni karton najgora je kazna koju neki nogometaš može zaraditi tijekom utakmice. Kada ga sudac isključi iz igre, bilo to izravno ili nakon dvaju prikupljenih žutih kartona, momčad za koju je igrao ostaje s 10 igrača i najčešće bude u podređenoj ulozi u nastavku susreta, što suparničkoj strani može donijeti veće šanse za pobjedu. No, kako je zapravo nastali i kada su uvedeni kartoni u nogometu?
Žuti i crveni karton u nogometu
Žuti i crveni karton su disciplinske mjere koje se koriste u nogometnim utakmicama za provođenje poštene igre i održavanje discipline igrača.
Žuti karton
- Sudac pokazuje žuti karton igraču kao upozorenje za počinjenje ozbiljnog prekršaja, neslaganja ili drugog nedoličnog ponašanja koji nije dovoljno ozbiljan za trenutačno isključenje s utakmice.
- Služi kao upozorenje igraču, što ukazuje da daljnji prekršaji mogu rezultirati crvenim kartonom i isključenjem iz igre.
- U nekim slučajevima, dobivanje više žutih kartona tijekom turnira ili ligaškog natjecanja može dovesti do suspenzije iz budućih utakmica.
Crveni karton
- Crveni karton sudac pokazuje igraču kako bi označio da ga isključuje s utakmice i šalje s terena.
- Igrač obično dobije crveni karton za počinjenje ozbiljnog prekršaja, kao što je nasilničko ponašanje, ozbiljan prekršaj, pljuvanje protivnika ili službene osobe utakmice, uskraćivanje očite prilike za postizanje gola igranjem rukom (uskraćivanje prilike za postizanje gola od strane prekršaj osim rukovanja rezultira crvenim kartonom) ili dobivanjem drugog žutog kartona u istoj utakmici.
- Kada se igraču pokaže crveni karton, njegova momčad obično igra s deset igrača do kraja utakmice.
- Ovisno o težini prekršaja, igrač se može suočiti s dodatnim disciplinskim mjerama, poput suspenzije s budućih utakmica.
Ovi kartoni su važni alati za suce kako bi zadržali kontrolu nad utakmicom i osigurali da se igrači pridržavaju pravila i duha igre.
Tko je osmislio ideju o kartonima u nogometu?
Prije nego što odgovorimo na pitanje kada su uvedeni kartoni u nogometu, proučimo tko je osmislio ideju o žutom i crvenom kartonu.
Kenneth George Aston bio je engleski nogometni sudac, učitelj i inovator koji je najpoznatiji po svojoj ulozi u razvoju i uvođenju sustava žutih i crvenih kartona u nogometu. Rođen 1. rujna 1915., Aston je služio kao sudac na engleskim nogometnim utakmicama i obnašao je razne dužnosti unutar nogometne uprave.
Aston je zaslužan za ideju korištenja kartona u boji kao sredstva komunikacije na terenu između sudaca i igrača za označavanje disciplinskih mjera. Dobio je inspiraciju da razvije ovaj sustav nakon što je svjedočio zabuni tijekom utakmice četvrtfinala FIFA Svjetskog prvenstva 1966. između Engleske i Argentine, gdje igrači nisu razumjeli verbalna upozorenja suca zbog jezičnih barijera. Ideja o žutoj i crvenoj boji navodno mu je pala na pamet dok je čekao na semaforu tijekom tog istog turnira. Smatrao je da se žuta i crvena boja prometnih signala mogu koristiti za označavanje opreza i isključenja u nogometu.
Kada su uvedeni kartoni u nogometu?
Prije uvođenja žutih i crvenih kartona u nogometu, disciplinske mjere su obično bile manje formalizirane. Suci su imali manje standardiziranih alata za upravljanje ponašanjem igrača i provođenje pravila igre. Umjesto toga, suci su se oslanjali na usmena upozorenja, upozoravanje igrača ili čak privremeno uklanjanje igrača s terena zbog ozbiljnih prekršaja.
Dakle, kada su uvedeni kartoni u nogometu? Sustav žutih i crvenih kartona u nogometu je uveden 1970. godine. Ovaj sustav prvi je implementirao Međunarodni nogometni odbor (IFAB), tijelo odgovorno za utvrđivanje pravila igre. Uvođenje kartona omogućilo je sucima standardizirani način discipliniranja igrača za razne prekršaje tijekom utakmice. Žuti karton se obično prikazuje kao upozorenje za manje prekršaje, dok crveni karton označava isključenje igrača iz utakmice zbog težih prekršaja ili skupljanja više žutih kartona.
Prvo natjecanje na kojem su službeno uvedeni žuti i crveni karton bilo je Svjetsko prvenstvo u nogometu održano 1970. u Meksiku. Od tada je sustav žutih i crvenih kartona postao standardni dio nogometnih utakmica diljem svijeta, korišten u raznim natjecanjima na svim razinama sporta.
Nezaboravni žuti i crveni kartoni
Nekoliko incidenata sa žutim i crvenim kartonima stekli su slavu ili ozloglašenost u povijesti nogometa zbog svog značaja, kontroverzi ili neobičnih okolnosti. Evo nekoliko njih:
- Crveni karton Zinedinea Zidanea u finalu FIFA Svjetskog prvenstva 2006.: U svojoj posljednjoj profesionalnoj utakmici prije umirovljenja, Zidane je slavno udario glavom u prsa talijanskog braniča Marca Materazzija tijekom produžetka finala FIFA Svjetskog prvenstva 2006. između Francuske i Italije. Zidane je dobio crveni karton te je isključen, ostavljajući Francusku s deset igrača. Italija je nastavila pobjedu na jedanaesterce.
- Crveni karton Davida Beckhama na FIFA Svjetskom prvenstvu 1998.: Tijekom utakmice osmine finala Engleske protiv Argentine na FIFA Svjetskom prvenstvu 1998., David Beckham je dobio crveni karton jer je nogom udario argentinskog veznjaka Diega Simeonea. Beckhamovo isključenje viđeno je kao ključni trenutak u utakmici, koju je Engleska na kraju izgubila na jedanaesterce.
- Žuti karton Roya Keanea u finalu UEFA Lige prvaka 1999.: Kapetan Manchester Uniteda Roy Keane dobio je žuti karton u finalu UEFA Lige prvaka 1999. protiv Bayern Münchena. Usprkos Keanovom isključenju, United dramatično vratio i dobio utakmicu s 2-1.
- Rivaldovo simuliranje na FIFA Svjetskom prvenstvu 2002.: U utakmici grupne faze između Brazila i Turske na FIFA Svjetskom prvenstvu 2002., brazilski napadač Rivaldo slavno je preuveličao ozljedu nakon što ga je turski igrač Hakan Ünsal udario loptom u nogu. Unatoč minimalnom kontaktu, Rivaldo je pao držeći se za lice, što je dovelo do crvenog kartona za turskog igrača. Rivaldovo glumljenje dobilo je brojne kritike i dovelo do poziva na strože kazne za simuliranje.
- Kung-fu udarac Nigela de Jonga u finalu FIFA Svjetskog prvenstva 2010.: U finalu FIFA Svjetskog prvenstva 2010. između Nizozemske i Španjolske, nizozemski vezni igrač Nigel de Jong visoko je podignuo nogu prema španjolskom veznjaku Xabiju Alonsu i đonom ga udario u prsa. Unatoč ozbiljnosti starta, de Jong je dobio samo žuti karton, što je izazvalo polemiku i raspravu oko odluke suca.
Tri žuta kartona Josipa Šimunića
Naravno, ne možemo ne spomenuti situaciju sa Svjetskog prvenstva 2006., kada je hrvatski branič Josip Šimunić isključen nakon triju žutih kartona.
U utakmici grupne faze Hrvatske protiv Australije 22. lipnja 2006., engleski sudac Graham Poll Šimuniću je pokazao tri žuta kartona. Prvi žuti karton dobio je u 17. minuti zbog prekršaja. Šimunić je potom u 61. minuti zbog novog prekršaja dobio drugi žuti karton. No, unatoč dva puta opomenutom, ostao je na terenu. Tek u 90. minuti Šimunić je dobio treći žuti karton zbog novog prekršaja i konačno je isključen.
Hrvatska je nakon remija (2:2) ispala s turnira, a pogreška Grahama Polla koji nije uspio isključiti Šimunića nakon njegovog drugog žutog kartona postala je jedan od incidenata o kojima se najviše pričalo na Svjetskom prvenstvu u nogometu 2006. godine.