Na pola smo puta između traumatičnog prolaska pored Belgije i nadolazećeg susreta osmine finala Svjetskog prvenstva protiv Japanaca. Nakon tri odigrane utakmice i četvrtog uzastopnog prolaska skupine na velikim natjecanjima, s ponosom možemo konstatirati kako niti jedan “Vatreni” dosad nije razočarao u Kataru. Nekoliko njih moglo se predstaviti u boljem svjetlu, no ne sumnjamo da će doći i njihovo vrijeme…
Vratar
Dominik Livaković – 6.5: Dinamov vratar u Kataru je postao prvi vratar hrvatske reprezentacije koji je odradio sve tri utakmice u skupini jednog velikog natjecanja i pritom primio samo jedan pogodak (Ladić je u Francuskoj primio dva, a Subašić u Rusiji jedan, ali u dvije utakmice; treću je branio Kalinić). Zazivali smo ga uoči Prvenstva ne sumnjajući u njegovu kvalitetu i formu. Još samo da bude odlučniji i hrabriji u izlascima i bit će vratar svjetske klase.
Braniči
Josip Juranović – 6.5: Nije lagano “Juri” na desnoj strani, no itekako mu ide u korist što još nije zakazao u “vatrenom” dresu u 24 dosadašnja nastupa. Više je puta dokazao da zna imati vrlo opasne centaršute za protivnička vrata, a to bismo voljeli od ovog beka Celtica gledati još češće i na ovom Svjetskom prvenstvu.
Dejan Lovren – 7: Partneri mu se mijenjaju, a on ostaje. U Brazilu 2014. stopersku je poziciju dijelio s Ćorlukom, u Rusiji s Vidom, a sada s 13 godina mlađim “wunderkindom“, Gvardiolom. Jošku puno znači što ima ovakvog iskusnog stopera pored sebe, što je i sam Dalić naglasio nakon remija s Belgijom. Sjajan je poguranac mladom Gvardiolu koji će u narednim godinama preuzeti Lovrenovu ulogu u reprezentaciji, onu nezamjenjivog stopera.
Joško Gvardiol – 8.5: Najbolji igrač Hrvatske u Kataru, a stoper je i pritom mu je samo 20 godina! Dečko koji je prije samo nekoliko godina putovao tramvajem doma nakon treninga i utakmica, ovih je dana opravdao svaki cent svoje izdašne vrijednosti koja prema Transfermarktu iznosi 60 milijuna eura. Trenutne Joškove predstave podsjećaju nas na one Fabija Cannavara u Njemačkoj 2006. godine. Talijani su osvojili svjetsko zlato uz samo dva primljena pogotka, s Cannavarom kao drugim najboljim igračem Prvenstva i najboljim stoperom, a koncem godine primio je i Zlatnu loptu za najboljeg nogometaša svijeta. Talijani su ga tada nazvali “Berlinskim zidom”. Imamo i mi svoj “zid” koji rijetko kad prima gol, ime mu je Joško Gvardiol!
Borna Sosa – 6.5: Jasno je zašto mu izbornik ukazuje povjerenje ispred Borne Barišića. Forte mu je igra u obrani, a bili bismo presretni kada bi poboljšao te ubačaje koji najčešće završe na nozi ili glavi protivničkih braniča. Međutim, obrambene ciljeve ispunjava, a ako nam bude trebala napadačka konkretnost s pozicije lijevog beka, vjerujemo kako će Dalić iskoristiti i Barišića s klupe. Upravo onako kako je balansirao između Strinića i Pivarića u Rusiji.
Veznjaci
Luka Modrić – 7: Kapetan se u 38. godini života fantastično nosi s kudikamo mlađim reprezentativcima. Postaje nam svima jasno da nećemo još dugo Luku gledati na zavidnoj razini, što se i pokazalo u nekim razdobljima utakmica protiv Kanade i Belgije. Izvrsna je pomisao da i bez njegove maestralne izvedbe, Hrvatska može igrati jako dobro. No, jedne nas činjenice može biti “strah”, da citiramo jedan komentar: “Ne znamo s kim će Luka igrati kad se Gvardiol umirovi”. Šalu na stranu, s 37 godina i skoro tri mjeseca, Modrić pokazuje partije kakve su još neviđene u njegovim godinama na svjetskim prvenstvima unatrag 20-ak godina.
Marcelo Brozović – 7: Stigao je na okupljanje reprezentacije u Rijad nedovoljno zaliječen nakon ozljede, no vidi se da mu igra raste iz utakmice u utakmicu. Trka je kod Marcela uvijek prisutna – tako je protiv trkački moćne Kanade istrčao 13,9 km. Ubrzo je Lovrenu “sjeo na volej”: “Da je za užinu umjesto kolača jeo salamu, trčao bi i 14,5 km”. “Broz” nam strašno mnogo znači u sredini terena, a protiv Japanaca će možda morati pripremiti pluća i na koji metar više…
Mateo Kovačić – 7: U utakmici s Kanadom pokazao je svoj puni potencijal koji krije u reprezentativnom dresu svih ovih godina. Još od Islanda sada pomalo davne 2013. godine nije u jednom tako važnom susretu igrao tako impresivno. Još smo te hladne studene večeri u Maksimiru vidjeli na djelu 19-godišnjega klinca koji preuzima na sebe maksimalni rizik u dvoboju koji je odlučivao putnika na SP u Brazil. Takvo preuzimanje odgovornosti želimo vidjeti još češće, jer je Mateo igrač svjetskoga kalibra.
Lovro Majer – 7.5: Veznjak Rennesa u tri utakmice skupine odigrao je tek 20-ak minuta, no to ga nije spriječilo da postigne Kanađanima pogodak za konačnih 4:1. Ocjenu koju smo mu pridodali trebamo uzeti s rezervom, no ona iskazuje našu želju da ga u nokaut fazi gledamo još više. Možda će Majer biti Dalićev “as iz rukava” za sraz sa žilavim Japancima…
Nikola Vlašić – 6: Na Svjetsko prvenstvo stigao je sa sjajnom formom donesenom iz Torina. Međutim, u Kataru nismo dobili onog Nikolu iz ekipe Ivana Jurića. Započeo je susret protiv Maroka, da bi se koncem prvog dijela žalio na ozljedu lista zbog čega je zamijenjen. U dvoboju s Kanadom igrao je 20-ak minuta, a kontra Belgijaca nismo ga niti vidjeli. Dalić je pronašao sustav u kojem Vlašić nije nužan te ga provodi vrlo uspješno.
Mario Pašalić – 6: Jedan od dvojice dužnika u Kataru, uz spomenutog Vlašića. Za razliku od Nikole, Mario je zaigrao u sve tri utakmice, i to sva tri puta ulazio je s klupe, jednom umjesto Vlašića, drugi put je zamijenio Modrića, a treći Kramarića. Protiv Belgije dobio je pola sata u kojima nije previše mogao doći do izražaja zbog jakog presinga Lukakua i društva. No, i dalje vjerujemo kako veznjak Atalante i dalje može biti jak adut s klupe.
Napadači
Andrej Kramarić – 7.5: Nakon Maroka podosta kritiziran, nakon Kanade – junak nacije! To je Andrej u Kataru. U prvom kolu rijetko kad je bio u kontaktu s Al Rihlom, službenom loptom SP-a, no zato je u drugom briljirao dvama golovima. Gledajući taj susret s Kanadom, i onaj sa Saudijskom Arabijom, Andrej je ukupno zabio šest pogodaka, no “samo” su tri priznata. Dokaz je to da je “Krama” naš najveći golgeter u 2022. godini.
Marko Livaja – 7: Mnogima možda i nije jasno kako je teško prilagoditi se igranju na svjetskoj smotri kada dolazite iz HNL-a. Uvelike su mu pomogle jake europske utakmice koje je odigrao u AEK-u iz Atene. Iako ga ne krasi iskustvo igranja za “Vatrene”, Dalić ga je u dvije utakmice gurnuo od prve minute. Marko mu se odužio već u prvoj zabivši svoj prvijenac za Hrvatsku na velikim natjecanjima.
Ivan Perišić – 7.5: Samo je pitanje vremena kada će popularnog “Perkea” krenuti i golgeterska forma. Zasada je u “dodavačkoj” formi, budući da je upisao dvije asistencije te je na diobi druge pozicije najboljih asistenata Svjetskog prvenstva (više ima jedino Harry Kane – tri). Zalaganje i volja su na mjestu, Ivan itekako želi ponovno iskusiti veliki uspjeh s “Vatrenima”, možda i veći od onog otprije četiri godine kada je za desetku odigrao protiv Engleza, zabivši i asistiravši Mandžukiću za nezaboravno slavlje.
Mislav Oršić – 7.5: Isto kao i u slučaju Lovre Majera, ovu ocjenu treba uzeti sa zadrškom. Dinamovo krilo protiv Maroka ušlo je u igru u sudačkoj nadoknadi, s Kanadom malo prije nje i potom nesebično asistirao bivšem suigraču Majeru, a u okršaj s Belgijom nije ni ulazio. Tko zna, možda Oršić bude taj koji će započeti od prve minute sraz s Japanom, s Perišićem na desnoj strani. Podsjećamo, “Orša” je proveo tri godine u Aziji te bi mu japanski mentalitet mogao biti poznat.
Bruno Petković – 7: Bruno je poznat po nedostatku motivacije u ponekim utakmicama, no kako da ta motivacija izostane na Svjetskom prvenstvu? Dinamov napadač vrlo je aktivan, rastrčan, dobio je većinu zračnih duela u susretu s Kanadom i Belgijom. Na terenu je proveo nešto više od sat vremena, što nije loša minutaža. Zlatko Dalić moći će itekako računati i na Petkovića koji bi, ne sumnjamo, dobio svaki zračni duel protiv japanskih defanzivaca.
Osmina finala Svjetskog prvenstva
- Nizozemska – Sjedinjene Američke Države (03.12., 16:00 h, Al Rayyan)
- Argentina – Australija (03.12., 20:00 h, Al Rayyan)
- Japan – HRVATSKA (05.12., 16:00 h, Al Wakrah)
- Brazil – Južna Koreja (06.12., 20:00 h, Lusail)
- Engleska – Senegal (04.12., 20:00 h, Al Khor)
- Francuska – Poljska (04.12., 16:00 h, Doha)
- Maroko – Španjolska (06.12., 16:00 h, Al Rayyan)
- Portugal – Švicarska (05.12., 20:00 h, Doha)