U četvrtak (03.12.) na rasporedu je početak Europskog prvenstva u rukometu za žene, a za nas će biti još zanimljivije jer će na njemu sudjelovati i reprezentacija Hrvatske. Ono se prvobitno trebalo održavati u Danskoj i Norveškoj, ali je zbog pandemije koronavirusa i mjera koje je poduzela vlada u Norveškoj, ta zemlja morala odustati od svog dijela organizacije koji je preuzela Danska i u posljednji trenutak uspjela doći do rješenja kako održati natjecanje.
Format natjecanja
Već poprilično tradicionalno, Europsko prvenstvo će se održati u četiri skupine, a u svakoj skupini nalaze se četiri reprezentacije. Iz svake skupine će u drugi krug proći čak tri reprezentacije, a četvrta će ispasti s natjecanja. U drugom krugu će tako biti 12 ekipa koje će se podijeliti u dvije skupine po šest ekipa. Također, u drugi krug će se prenositi bodovi ostvareni u prvom krugu protiv ekipa koje su isto tako izborile prolaz. Naposljetku, iz svake od skupina drugog kruga dalje će proći samo dvije ekipe te tako formirati polufinalne utakmice. Pobjednici polufinalnih utakmica idu u finale i borbu za europsko zlato, a gubitnici u borbu za treće mjesto i broncu.
Skupina A
Francuska, Danska, Crna Gora, Slovenija
Glavni favorit skupine A, ali i jedan od favorita cijelog natjecanja, zasigurno je Francuska. Ono što je ključno za njih jest da sjajna generacija nije doživjela neke veće promjene, a na prvenstvo dolaze bez značajnijih izostanaka te u odličnoj atmosferi. Riječ je o uigranoj ekipi koja će braniti titulu europskih prvakinja koja je osvojena 2018. godine, upravo u Francuskoj. Njihove planove pokušat će ugroziti Danska, Crna Gora i Slovenija, a možemo slobodno reći da u jednoj utakmici i imaju šanse učiniti nešto slično. Danska je ekipa koja uvijek može ugroziti neku od ekipa favorita, a o njihovoj konstantnosti govori činjenica da je ta reprezentacija sudjelovala na svim Europskim prvenstvima dosad. Crna Gora je standardno neugodna ekipa i jedan od pritajenih favorita koji mogu doći jako daleko. Sjajan igrački kadar predvođen dokazanim trenerom u svijetu ženskog rukometa, Kimom Rasmussenom uistinu se ima čemu nadati. Slovenija je također ekipa koju se ne smije otpisati. Predvođeni su Anom Gros koja je trenutno zabila najviše golova(67) u Ligi prvakinja te mladom Tjašom Stanko koju smo imali prilike gledati i u dresu Podravke prošle sezone.
Skupina B
Rusija, Švedska, Španjolska, Češka
Nebitno o kojem je rukometnom natjecanju riječ, Ruskinje ćemo uvijek imati u samom vrhu liste favorita natjecanja. Reprezentacija je to čiji kostur čine igračice Rostov Dona, a predvodi je možda i najbolji trener u svijetu ženskog rukometa – Ambros Martin. Ipak, Rusiju je pred samo prvenstvo zadesio ogroman peh kada im se ozlijedila najbolja igračica i jedna od najboljih igračica na svijetu općenito, a to je Anna Vyakhireva. Međutim, dovoljno je tu kvalitete kako bi se Ruskinje i dalje mogle nadati odličnom plasmanu. Švedska već tradicionalno u prvenstva ulazi s puno očekivanja, ali im jednostavno nedostaje nešto što bi ih svrstalo u sami krug favorita. Igračice koje su godinama glavne karike poput Belle Gullden polako su na zalasku karijere i ostaje vidjeti može li Švedska ove godine pokazati svoje stvarnu snagu. Španjolska je još jedna vrlo jaka ekipa koja će biti bez svoje najbolje igračice, a riječ je o Alexandrini Barbosi koja je ozlijeđena. Reprezentacija je to koja se uvelike oslanja na iskustvo i promatrat ćemo mogu li Nerea Pena i Carmen Martin predvoditi svoju zemlju do značajnijeg uspjeha. Češka je pomalo neopravdano okarakterizirana kao autsajder ove skupine, a to im na kraju može samo ići u prilog. Lako je moguće da vidimo iznenađenje ili dva od ove mlade ekipe željne dokazivanja.
Skupina C
Nizozemska, Mađarska, Srbija, Hrvatska
Nizozemke su aktualne svjetske prvakinje i slove za jedne od favoritkinja ovog Europskog prvenstva. Igrački kadar je više-manje ostao sličan onom prošlogodišnjem, ali ima i nekih promjena. Ove godine nećemo tako gledati Nycke Groot koja se povukla iz reprezentacije te Estavanu Polman koja je ozlijeđena. To su dva poprilično velika nedostatka, ali još je tu dovoljno kvalitete za značajan uspjeh. Vrijedi izdvojiti i izbornika Emmanuela Mayonnadea koje je prošle godine predvodio ovu reprezentaciju do svjetske titule, a sličan uspjeh želi ponoviti i na europskoj sceni. Mađarska je još jedna od onih reprezentacija koje nikada nisu propustile Europsko prvenstvo, ali se već duži niz godina muči ostvariti značajniji uspjeh na istom. Ove godine dolaze s pregršt talenta i želje i sve osim prolaska u drugi krug i borbe za polufinale može se smatrati neuspjehom. Srbija će ove godine opet moći računati na vodstvo Andreje Lekić i upravo od nje očekuju da svojoj reprezentaciji osigura neki značajan uspjeh na ovom natjecanju. Na žalost, izbornik Ljubomir Obradović ipak neće moći računati na Draganu Cvijić koja se ozlijedila. Hrvatska je na papiru autsajder u svojoj skupini, ali definitivno naše djevojke mogu iznenaditi jednu od spomenutih ekipa. Dejana Milosavljević je igračica od koje se najviše očekuje upravo zbog njezinih predstava koje pruža u Ligi prvakinja u dresu Podravke gdje je zabila čak 42 gola.
Skupina D
Rumunjska, Norveška, Njemačka, Poljska
Skupinu D novinari su opravdano nazvali skupinom smrti. Već se unaprijed može predvidjeti da će se u ovoj skupini voditi velike borbe i neizvjesni mečevi. Rumunjska je uvijek neugodna reprezentacija koja može pobijediti svakoga kada je tu Cristina Neagu. Jedna od najboljih igračica u povijesti rukometa i dalje ne pokazuje znakove usporavanja i mogla bi još jednom predvoditi Rumunjsku do nekog značajnog i velikog uspjeha. Norveška je reprezentacija koja je po mnogima najveći favorit ovog natjecanja, a igrački kadar to i potvrđuje. Ove godine će biti u punom sastavu, a vratila se i Nora Mork koja je ponovno u formi i to Norvešku čini noćnom morom za sve protivnice. Njemačka je jedna vrlo organizirana ekipa koja zadnjih nekoliko godina pokazuje konstantan napredak i snagu te sasvim sigurno niti jednoj od ekipa neće biti lako igrati protiv njih. Poljska je ekipa koju je zadesila strašno teška skupina, ali u reprezentaciji se imaju razloga nadati da bi mogli otkinuti koji bod nekom od protivnika jer na klupi imaju norveškog stručnjaka Arnea Senstada koji je poznat po tome da napravi velike stvari s malim timovima.
Gdje gledati Europsko prvenstvo u rukometu za žene?
Za sve koji žele pratiti Hrvatsku te bodriti naše rukometašice, Europsko prvenstvo bit će dostupno na nekom od kanala PlanetSporta. Također, za sve koji nemaju pristup jednom od tih programa, EHF ima svoju platformu na kojoj je svim ljubiteljima rukometa omogućio besplatno gledanje njihovih natjecanja koja uključuju mušku i žensku Ligu prvaka, razne kupove, a u ovom slučaju i Europsko prvenstvo. Pod uvjetom da se neka od utakmica već ne prikazuje u Hrvatskoj, korisnici stranice nakon registracije mogu birati koju utakmicu žele gledati u prijenosu uživo, a EHF-ovi prijenosi dostupni su putem ovog linka.