Trener pod najmanjim pritiskom u HNL-u je Silvijo Čabraja. Dok stratezi ostalih prvoligaških klubova strepe od niza slabih rezultata, posljedično i otkaza, glavni trener zagrebačke Lokomotive bez ikakvog pritiska korača iz kola u kolo. I tako već gotovo dvije i pol godine. Jasno, pritisak rezultata uvijek je prisutan, no način na koji se radi u klubu s Kajzerice, i to na svim razinama, uzrokuje i opušteniju atmosferu u seniorskoj momčadi.
Lokomotiva je od svih hrvatskih profesionalnih nogometnih klubova, klub koji daje daleko najviše prilika mladima. Preciznije, mladima koji su ponikli u klupskoj školi nogometa. Ovakav sustav dodatno se intenzivirao otkad je Silvijo Čabraja za kormilom seniorske ekipe, a njegov brat Jurica prvi čovjek omladinskog pogona kluba. Kao nagradu toga imaju zadovoljavajuće rezultate u HNL-u, ali i priznanje koje je Silvijo dobio od Transfer Rooma, engleske agencije koja se bavi nogometnim trenerima širom Europe.
Naime, Silvijo Čabraja postavljen je na poziciju najboljeg trenera u Europi za razvoj mladih igrača! U leđa mu gledaju, primjerice, strateg člana Lige prvaka, Red Bull Salzburga, trener Gerhard Struber, kao i najbolji rumunjski nogometaš u povijesti, danas trener Farula iz Constante, Gheorghe Hagi.
Ponosno možemo reći da je naš Silvijo Čabraja najbolji trener u Europi za razvoj mladih igrača sa visokih 95 % ! 🚅💪🏻💙 pic.twitter.com/iW5yi4R94x
— NK Lokomotiva Zagreb (@NKLokomotiva) November 28, 2023
Tri ključna parametra
Ocjena povjerenja u mlade spomenutog Transfer Rooma uzima u obzir tri parametra: prosječnu dob prvih 11 pojedinog trenera, postotak minuta u prvoj momčadi koji se daje igračima mlađim od 24 godine i broj seniorskih debija koje daje glavni trener. Svaki od ovih parametara procjenjuje se na temelju njihove usporedbe s drugim momčadima u ligi, kao i na temelju globalnog prosjeka.
Za one koji ne znaju, Silvijo Čabraja imao je jako zanimljiv nogometni i životni put. Rođen 1968. u Zagrebu, odrastao je na Sigetu, u istoj generaciji slavnih nogometaša poput Davora Šukera, Zvonimira Bobana i Roberta Prosinečkog. No, dok je ovaj trojac koračao značajnim nogometnim koracima u Osijeku, Dinamu i Crvenoj zvezdi, talentirani Čabraja morao je privremeno stopirati karijeru zbog dijabetesa, u dobi od samo 20 godina. Nakon što je prve nogometne korake napravio u Lokomotivi, ondje se i etablirao, nakon čega je otišao put NK Zagreba. Kasnije, dok su Šuker, Boban i Prosinečki slavili francusku broncu, Čabraja je za stalno prekinuo nogometnu karijeru, u dresu Lučkog.
Trenerski posao u Hrvatskoj je kruh sa sedam kora, rekli bi neki, a to je najbolje na svojoj koži osjetio Čabraja. Kao mladi stručnjak vodio je mlađe selekcije Hrvatskog dragovoljca, nakon čega ga poznati brk, Ilija Lončarević, dovodi na mjesto glavnog trenera Lokomotive. Ondje se u prvom mandatu nije dugo zadržao poslije čega preuzima niželigaške ekipe sa zagrebačkog područja – Ponikve, Stupnik i Zelinu. Primanja su ondje bila onakva kakva su bila, vrlo slabašna, pa je gospodin Čabraja morao sa strane raditi još jedan posao – prodavao je žensko donje rublje! Nakon dugogodišnjeg držanja u rukama gaćica i tangica, sreća mu se osmjehnula (ne insinuiramo da držanje ženskih gaćica i tangica nije sreća…). Kratko vrijeme proveo je u Lučkom, a od 2020. neprestano je u svojoj Lokomotivi.
Sutra njegove “Lokose” očekuje osmina finala Hrvatskoga kupa, teško gostovanje kod trećeplasirane momčadi 1. NL, Vukovara 1991.
10 najboljih trenera u Europi za razvoj mladih igrača
- 1. Silvijo Čabraja (Lokomotiva Zagreb, Hrvatska)
- 2. Ziv Arie (Hapoel Jeruzalem, Izrael)
- 3. Gerhard Struber (RB Salzburg, Austrija)
- 4. Peter Zeidler (St. Gallen, Švicarska)
- 5. Johannes Thorup (Nordsjaelland, Danska)
- 6. Christer Mattiasson (Sirius, Švedska)
- 7. Christian Johnsen (Aalesunds, Norveška)
- 8. Gheorghe Hagi (Farul, Rumunjska)
- 9. John Lammers (Heracles Almelo, Nizozemska)
- 10. Kent Nielsen (Silkeborg, Danska)