Ne sjećamo se kvalifikacijskog ciklusa u kojem je Hrvatska puno prije završetka grupne faze osigurala prolazak na veliko nogometno natjecanje. Zapravo, bilo je takvih par situacija, no u sjećanju je puno više drama.
Svejedno, naša izabrana vrsta uvijek pronađe način kako se probiti na Svjetsko prvenstvo ili na Euro pa vjerujemo da će tako biti i 2024. godine u Njemačkoj. No, dok su hrvatski nogometaši pokušavali osvojiti Ligu nacija, u skupini D stvari su se poprilično zakomplicirale.
Rezultati utakmica odigranih u petak i ponedjeljak gurnuli su Hrvatsku na treće mjesto na ljestvici, s kojeg se ne prolazi dalje. To znači da naše u rujnu i listopadu čeka mnogo posla, protiv suparnika za koje nismo očekivali da će se naći pri samom vrhu ljestvice…
Turska na vrhu, Armenija iznenadila
Nema sumnje, Wales je najveći gubitnik u lipnju u našoj kvalifikacijskoj skupini. Reprezentacija izbornika Roberta Pagea vodila je na ljestvici uoči dvije važne utakmice, no upisala je dva poraza i pala na četvrto mjesto.
Zasluga za takav rasplet pripada odličnoj Armeniji, reprezentaciji koja je ugodno iznenadila s dvije ostvarene pobjede. Iako Henrik Mhitarjan više ne igra za ovu selekciju, čini se da je Oleksandr Petrakov dobro posložio igrače koje ima na raspolaganju.
Armenci su utrpali četiri komada Velšanima, a onda još dva Latviji te imaju šest bodova iz tri odigrane utakmice, što im je dovoljno za drugo mjesto na ljestvici. Wales je pak upropastio dobar start pa mu osvojeni bod na Poljudu protiv Hrvatske vjerojatno neće mnogo značiti.
A Turska se pak probila na prvo mjesto. Bilo je muke za ovu reprezentaciju i protiv Latvije i protiv Walesa, no ostvarila je dva trijumfa i došla do 9 osvojenih bodova iz 4 utakmice, čime se na pravi način oporavila od domaćeg poraza od Hrvatske…
U rujnu s Armenijom i Latvijom
Hrvatska nogometna reprezentacija ima 4 osvojena boda dosad, a svoje kvalifikacije nastavlja u rujnu, kada će snage odmjeriti s reprezentacijama Armenije i Latvije.
Posebno dramatično moglo bi postati ako naši dožive poraz 11. rujna u Erevanu, u što naravno ne vjerujemo da će se dogoditi. Svejedno, bit će to utakmica u kojoj bi Armence trijumf približio prvom povijesnom nastupu na jednoj velikoj nogometnoj smotri, što znači da ovaj dvoboj treba maksimalno ozbiljno shvatiti.
Teške utakmice naše čekaju i u listopadu. Tada kod kuće Hrvatska 12. listopada dočekuje Tursku, a tri dana kasnije ide u Cardiff kod Walesa. To su dvoboji koji bi se trebali pokazati ključnima i vjerujemo da bi u njima Dalićeva reprezentacija trebala zacementirati mjesto među prve dvije momčadi na ljestvici, s kojih se odlazi izravno na Europsko prvenstvo.
Ako bude potrebe boriti se do samog kraja, u studenom naši još jednom igraju protiv Latvije i Armenije te imaju priliku spašavati situaciju, u slučaju eventualnih podbačaja ranije tijekom jeseni…
Hrvatska ne može ispasti iz grupe
Važno je naglasiti da ne postoji scenarij u kojem se Hrvatska ove jeseni oprašta od Europskog prvenstva. Čak i da naši izgube sve utakmice do kraja, što se sigurno neće dogoditi, i dalje će imati izglede dokopati se glavnog turnira natjecanja.
To mogu zahvaliti odličnom nastupu u Ligi nacija, zbog kojeg im je automatski osigurano mjesto u dodatnim kvalifikacijama. Znamo da naši nisu nikad dosad zapeli u baražu, već su svaki put kroz njega prošli na SP ili Euro. Međutim, uvijek se radilo o dvije utakmice s jednim protivnikom, a sada se igra po jedna s dva protivnika, bez prava na posrtaj.
Zato bi svakako trebalo prepustiti slabijim reprezentacijama da se muče s novim formatom baraža, dok Hrvatsku definitivno očekujemo na Europskom prvenstvu već po završetku skupina, bez obzira na trenutni izgled ljestvice…