Ništa, ništa. Tako su radijski komentatori opisivali dosadne utakmice na domaćim nogometnim travnjacima tijekom devedesetih godina.
Istina je, rezultat 0:0 vrlo je nepopularan među nogometnim navijačima, a opravdanje suparnicima za remi bez pogodaka eventualno može biti važnost dvoboja ili loši uvjeti na travnjaku.
Otkad je pronađena magična formula i HNL je postao Liga 10, broj utakmica koje završavaju 0:0 znatno je smanjen nego u prošlosti. No, ove sezone drastično je porastao pa je dvoboj ovog petka Slavena i Lokomotive bio 21. koji je završio bez pogodaka, u ukupno 34 odigrana kola.
Ne, nisu samo sklone remijima momčadi iz donjeg dijela ljestvica i sredine. Dovoljno je reći da je Dinamo otkad ga je preuzeo Igor Bišćan posljednjih tjedana odigrao 0:0 s Istrom, Hajdukom i Osijekom, a dodao je tome i Čačić svoju utakmicu na Maksimiru s Goricom.
Ipak, u ovoj kategoriji nenadmašan je Slaven Belupo koji je odigrao 0:0 čak sedam puta, uključujući i svoje posljednje dvije utakmice, a remi bez pogodaka omaknuo se barem jednom i svima ostalima.
Sve se to događa dvostruko češće nego prošle godine, a zanimljivo je da je ova sezone druga po broju 0:0 utakmica otkad je HNL prešao na koncept Lige 10.
Puno puta 0:0, ali ni blizu rekorda
Kao što smo već spomenuli, Hrvatska Nogometna Liga ove sezone svjedočila je čak 21 utakmici koja je završila rezultatom 0:0. Još su dva kola do kraja pa se taj broj može dodatno povećati, no obično u zadnjim kolima obrane popuste na svim utakmicama.
Ako usporedimo ovu s prošlom sezonom, rast broja 0:0 utakmica je velik. U 36 kola sezone 2021./22. ukupno je bilo 11 utakmica koje su završile bez pogodaka, što znači da ih sada ima dvostruko više. Ako baš želimo cjepidlačiti, još jedan 0:0 rezultat fali da bi ih bilo dvostruko više.
To je tek drugi put da ima više od 20 utakmica bez pogodaka u sezoni otkad je Lige 10, a u četiri navrata sezone su završavale s manje od 10 nepopularnih rezultata. Najbolje je bilo u sezoni 2014./15. u kojoj je samo 7 utakmica završilo 0:0, od ukupno 180 odigranih.
No, rekordno slaba sezona po ovom kriteriju dogodila se samo godinu kasnije, u sezoni 2015./16. Još ostaje u sjećanju ono legendarno 10. kolo od 18. do 20. rujna, kada je četiri od pet utakmica završilo 0:0, a samo je Lokomotiva uspjela zabiti pogodak. U toj sezoni još su bila dva kola s po tri utakmice 0:0 i ukupno ih je bilo čak 29, što je rekord Lige 10 koji će biti teško srušiti.
Što govori mnogo 0:0 utakmica o ligi?
Nema sumnje, Liga 10 je mnogo učinila za kvalitetu hrvatskog klupskog nogometa. Dovoljno je samo vidjeti kako je to izgledalo devedesetih, kada je bilo sasvim normalno da u HNL-u bude više od 30 utakmica bez pogodaka, s prosjekom od gotovo jedne po kolu.
Rekordna je bila sezona 1993./94., u kojoj je HNL brojio danas nestvarnih 18 klubova i odigralo se ukupno 34 kola. Ukupno je zabilježeno 34 utakmice koje su završile 0:0, što je u današnje vrijeme teško ponoviti, što zbog bržeg i efikasnijeg stila nogometa, što zbog 180 utakmica, u odnosu na 272 tada odigrane.
No, što zapravo 0:0 utakmice u današnje vrijeme govore o ligi? Taj rezultat može pokazivati da se igra prilično defenzivno, a i da su vremenski uvjeti, kao i kvaliteta travnjaka slabi.
Međutim, ovakvi rezultati mogu ukazivati i na izjednačenost suparnika, što je definitivno slučaj ove sezone u elitnom rangu hrvatskog klupskog nogometa. Oni s vrha ljestvice teško probijaju obranu onih s dna pa je rezultat toga mnogo 0:0 rezultata, ali i neizvjesna borba za mjesta u Europi kojoj trenutno svjedočimo.
U svakom slučaju, kladionice trenutno možda nude manje koeficijente na konačni ishod 0:0 u domaćem nogometu, a HNL po efikasnosti nije ni blizu njemačkoj ili nizozemskoj ligi. No, razloga za paniku nema, jer čvrsti nogomet nije nužno loš smjer za naše klubove. Uostalom, upravo takve tijesne utakmice s malo prilika za pogodak donijele su broncu i srebro našoj nogometnoj reprezentaciji…