6 Grand Slam titula, 38 osvojenih turnira ATP razine, olimpijsko zlato i naslov u Davis Cupu. To su rezultati koje je u karijeri ostvario Mate Pavić, splitski tenisač koji od 2011. godine nastupa kao profesionalac.
Više Grand Slam titula u Hrvatskoj ima samo Ivan Dodig, ukupno 7, ali bez osvojenog olimpijskog zlata što čini Pavića najtrofejnijim među našim tenisačima i tenisačicama. No, toga svega ne bi bilo da nije odlučio povući korak nazad u karijeri i oprostiti se od pojedinačne konkurencije, kako bi postao jedan od najboljih na svijetu u igri parova.
Time je Pavić otkrio mladim hrvatskim tenisačima da nije sve gotovo ako se mučiš oko 200. mjesta ATP ljestvice i nikako da kreneš naprijed, već svejedno možeš postati jedan od najboljih na svijetu, a i odlično zaraditi…
Rano odlučio što želi u karijeri
Pavić je bio prilično talentiran junior čija je igra izgledala obećavajuće u pojedinačnoj konkurenciji. Međutim, Mate je rano odlučio da to nije put kojim želi ići, svjestan da bi se mnogo mučio kako bi se probio među 20 najboljih. Možda je i imao taj podvig u svojim rukama, no teniski single je nemilosrdan prema tijelu igrača i moglo mu se dogoditi isto što i Mariju Ančiću, da se ozlijedi, razboli i prerano završi karijeru.
Umjesto toga, Pavić je prešao među parove, gdje poeni traju vrlo kratko i fizički napor je značajno manji. Istina je, moguće je dobiti udarac lopticom u glavu iz blizine, no oni najbolji se nauče braniti pa je opasnost od ozljede tijekom meča zapravo minimalna.
Jedan od razloga zašto je Mate otpisao pojedinačne mečeve bilo je i novo pravilo u tenisu, prema kojem su 2016. godine uvedene kvalifikacije u igru parova, što znači da je postalo vrlo teško gurati i jedno i drugo istovremeno.
Pavićeva odluka se pokazala dobrom, jer već 2015. godine stigla je prva titula u Nici u kombinaciji s Michaelom Venusom, da bi zatim samo nastavio nizati naslove, s kojim god partnerom da je udružio snage.
Pa je tako Pavić prvi Grand Slam u konkurenciji muških parova osvojio s Oliverom Marachom u Melbourneu 2018. godine, da bi dvije godine kasnije uzeo i titulu s Brunom Soaresom na US Openu.
Posebno uspješna bila je njegova suradnja s Nikolom Mektićem, s kojim je dugo držao 1. mjesto na ATP ljestvici, a zajedno su osvojili čak 17 turnira, uključujući Wimbledon 2021. godine, kao i nezaboravno olimpijsko zlato u Tokiju.
Uz tri Grand Slam titule u muškim parovima Mate Pavić ima i 3 naslova u mješovitoj konkurenciji. Posljednji se dogodio s Ukrajinkom Ljudmilom Kičenok ovog tjedna u Wimbledonu, a zanimljivo je da je i u muškoj i u mješovitoj konkurenciji osvojio tri različita Grand Slama, a nedostaje mu tek Roland Garros, u kojem je u više navrata igrao u finalu.
Sve je to donijelo Mati zaradu veću od 5 milijuna dolara od nagrada na turnirima. Istina je, toliko Đoković, Nadal i ostali velikani zarade na jednom i pol Grand Slam turniru. No, Pavić se sigurno ne žali na svoja primanja i može reći da je najvjerojatnije iz svog teniskog potencijala izvukao novčani maksimum…
Tko će biti Pavićev novi partner?
Iako je s Nikolom Mektićem dominirao tenisom pune dvije sezone, suradnja je ipak popustila u 2023. godini pa se Pavić odlučio razići na svojim hrvatskim partnerom nakon Wimbledona.
Ostaje otvoreno pitanje tko će Mati postati novi suradnik na terenu. Jedan od kandidata je Robin Haase, s kojim je prijavio svoj sljedeći turnir, no moguće je da se odluči dugoročno i za nekog drugog.
Međutim, koju god odluku donio, pokazalo se da Pavić može gotovo sa svakim specijalistom za igru parova dobro surađivati pa možemo očekivati njegov ostanak u svjetskom vrhu.
Također, budući da je ipak osam godina mlađi od Dodiga, Mate bi lako mogao postati i hrvatski rekorder po osvojenim Grand Slam turnira u budućnosti, a njegov model sigurno će kopirati i neki drugi naši tenisači koji dolaze, svjesni da postoji i alternativni put kako živjeti od bijelog sporta…