Spremne su hrvatske reprezentativke za 11. europsko prvenstvo od osamostaljenja, odnosno, deveto uzastopno. Hrvatice su jedne od najkonstantnijih ekipa na europskim smotrama, samo što rezultati nisu na razini na kojoj bismo ih htjeli vidjeti. Na posljednja dva Eura naša izabrana vrsta nije osvojila niti bod u šest utakmica uz gol-razliku -53. Skupina na ovom turniru gotovo je identična kao i ona otprije dvije godine. Uz iste protivnice Mađarsku i Nizozemsku, još će naše rukometašice odmjeriti snage sa Srbijom, umjesto sa Španjolskom, kao što je bio slučaj 2018. godine.
Ukupno 16 medalja s velikih natjecanja
Prvo slijedi okršaj s Mađarskom. Mađarice imaju bogatu povijest sudjelovanja na velikim natjecanjima. Ukupno su bile čak 23 puta na svjetskim prvenstvima, šest puta na olimpijskim igrama, a europske su smotre pohađale svaki put od 1994. godine, od prvog izdanja. Europske su prvakinje iz 2000. godine i trostruke brončane (1998., 2004. i 2012.). Davno su se popele na svjetski vrh, 1965. godine, a još su četiri puta igrale finale i gubile te četiri puta osvajale svjetsku broncu. S olimpijskih igara pamte srebro iz Sydneyja 2000. te bronce iz Montreala 1976. i Atlante 1996. godine.
Pomlađena Mađarska
O jačini večerašnjih hrvatskih protivnica ne treba niti previše trošiti riječi. Dovoljno je konstatirati da sve igračice nastupaju u mađarskoj ligi, koja je najjača ženska rukometna liga na svijetu. Međutim, hrvatske bi reprezentativke mogle pronaći šansu u tome što su Mađarice nedavno imale smjenu generacije te imaju vrlo malo iskusnih pojedinki. Najprije treba izdvojiti kapetanicu Aniku Kovacsics, 29-godišnju dirigenticu mađarske igre. Također, svojim iskustvom prijetit će i dvije lijeve vanjske igračice, dvije 33-godišnjakinje, bivša kapetanica Zsuszanna Tomori i Klara Csiszar-Szekeres. U svojim redovima mađarska reprezentacija ima čak osam rukometašica koje imaju 23 godine ili manje, i to ponajviše zahvaljujući dolasku na klupu aktualnog trenera Gyora i ponajboljeg svjetskog stručnjaka, Gabora Danyija. Društvo će mu na izborničkoj klupi praviti povratnik Gabor Elek.
„Spremile smo nove taktičke varijante“
Hrvatski roster pretežito se sastoji od domaćih igračica. Od 18 djevojaka, šest ih kruh zarađuje u drugim zemljama, a jedna od njih je i Ćamila Mičijević, lijeva vanjska igračica francuskog Metza. Evo kako ona komentira večerašnji sraz: „Prva utakmica je protiv Mađarica koje odlično poznajem, igrala sam tamo četiri godine i nadam se da će to pomoći u ovom susretu. Jako dobro znamo kakve nas protivnice čekaju i nijedna utakmica nije lagana. Pokušat ćemo iznenaditi Mađarice u prvoj utakmici, spremile smo neke nove taktičke varijante koje ćemo koristiti i za Nizozemsku i Srbiju.
„Vlada jedno veliko zajedništvo“
Zatim dodaje: „Ono što je važno je da ne smijemo raditi greške u obrani jer će to onda Mađarice kažnjavati lakim golovima. Nadamo se da ćemo se posložiti lijepo i u napadu jer smo na prijašnjim natjecanjima imale s tim problema. Tako da osim dobre obrane, morat ćemo se potruditi i u napadu. Ovdje vlada jedno veliko zajedništvo, svi se jako brzo uklope i ja ne osjećam da ovdje ima novih igračica, što mislim da je naša prednost. Svi smo igrači Hrvatske i dat ćemo naš maksimum.“
Lokosice moraju povući
Nenadu Šoštariću nedostajat će igračice Podravke Vegete, čiji bi izostanak svakoj reprezentaciji iznimno mnogo smanjio apetite za odličnim rezultatom. Ovako će njegove Lokosice morati povući novu Hrvatsku koja će pokušati prekinuti crni niz od šest uzastopnih poraza na europskim smotrama. Podsjećamo, iz svake od četiriju skupina najbolje tri reprezentacije prolaze u drugi krug. Susret prvoga kola Europskog prvenstva u Danskoj počinje u 18:15 sati uz prijenos na prvom programu Planet sporta.
Raspored prvoga kola skupine C
UTAKMICA | TERMIN |
---|---|
Mađarska – HRVATSKA | večeras, 18:15 h |
Nizozemska – Srbija | sutra, 20:30 h |