Utakmicom između Egipta i Čilea (35:29) otvoreno je 27. Svjetsko prvenstvo u rukometu. Za manje od 48 sati nas, pak, očekuje prvi susret hrvatske rukometne reprezentacije na turniru. Za zagrijavanje stižu Japanci, koje smo predstavili u jučerašnjoj analizi, a u nedjelju su na rasporedu Angolci, malčice zahtjevniji protivnici. No, svakako, uvelike inferiorniji naspram izabranika Line Červara…
Srušili svjetske doprvake u posljednjoj sekundi
Ovo će Angoli biti peto sudjelovanje na svjetskoj smotri, i to treće u nizu, što im je povijesni pothvat. Najbolji plasman ostvarili su prilikom svog debija, 2005. godine, osvojivši 20. poziciju. Unatoč tom turniru, u najljepšem sjećanju svim rukometnim zaljubljenicima u Angoli ostat će posljednja smotra kada su na startu turnira senzacionalno svladali Katar, svjetske doprvake iz 2015. i protivnike s kojima će odmjeriti snage preksutra, pogotkom u posljednjoj sekundi Claudija Chicole iz kontre (Chicoli je to bio jedini gol na susretu!).
Sedam puta u polufinalu Afrike, nikad u finalu
Naravno, puno su bolje prolazili na kontinentalnim smotrama, osvojivši tri bronce (2004., 2016. i 2018.). Finale Afričkog prvenstva ostalo im je pusta želja, budući da su čak sedam puta stigli do polufinala. Najčešće su bivali poraženi od jakih Egipta ili Tunisa, kao što je bio slučaj i prošle godine. Tada su „pometeni“ s parketa s više nego uvjerljivih -16 (23:39). Poraz u borbi za broncu od Alžira koštao ih je osiguravanja plasmana na kvalifikacijski turnir za Olimpijske igre, no utješna nagrada bio im je plasman na SP u Egiptu.
Najviše se uzdaju u Heba, Ferreiru i Siba
Angolci sadrže vrlo iskusne pojedince, od kojih je nekoliko starijih od 30 godina. Tu ponajviše treba izdvojiti vratara Giovanea Muachissenguea, koji će u veljači napuniti 37 godina. Međutim, nedostaje im reprezentativnog iskustva, kojeg ne uspijevaju dovoljno skupiti igrajući Afričko prvenstvo. Od svih Angolaca u igračkom kadru, valja izdvojiti trojicu koja su radili najviše problema svojim protivnicima na Mundijalu u Njemačkoj prije dvije godine: Rome Hebo (srednji vanjski), Edvaldo Ferreira (desno krilo) i Declerck Sibo (pivot). Sva trojica su u najboljim rukometnim godinama (26-30) te se navijači i simpatizeri Angole najviše uzdaju upravo u njih. S klupe ih vodi 51-godišnji Filipe Cruz, koji je na izborničkoj funkciji više od desetljeća. Uz njega se veže jedna zanimljivost, a to je da je tijekom 2016. godine istodobno vodio i mušku i žensku reprezentaciju ove države.
Prvi put imaju realnu šansu proći skupinu
Svoju priliku za prolazak u drugi krug vidjet će kroz susret s Japanom. Realno, Katarane teško mogu ponovno iznenaditi, a protiv Hrvatske se ne smiju nadati niti mrvicama sa stola. Novi format natjecanja omogućio im je da po prvi put u svojoj povijesti imaju realnu priliku proći skupinu. Na njima je da opravdaju očekivanja svoga naroda.