Toliko podcijenjen, bez naročitog razloga. Još uvijek. Istina, do prije nekoliko godina znala nas je živcirati njegova „alibi igra“, laički opisana: „ja tebi, ti meni“. No, dolaskom u Chelsea izuzetno se oslobodio, budući da u Premiershipu, najčvršćoj ligi na svijetu, takva igra nije dopuštena. Između ostaloga, mislite li da bi Mateo Kovačić do 25. godine života ostvario transfere u milanski Inter, Real Madrid i Chelsea da ne vrijedi kao vezni igrač? Gdje god da je došao, igrao je…
Treći najmlađi strijelac u povijesti Lige prvaka
Čak je i doajen hrvatskog sportskog novinarstva, pokojni Tomislav Židak, početkom prošlog desetljeća u jednom tekstu za Jutarnji list opisao „fenomen Kovačić“, onda kada je Mateo imao samo 16 godina. Naglasio je Židak kako je već s 13, Mateo igrao zrelo kao nekada Maradona. Te 2010. godine, debitirao je za prvu momčad Dinama, u gostima kod Hrvatskog dragovoljca. Već u svom debiju ostvario je i svoj prvijenac čime je u tom trenutku „srušio“ Dinu Špehara, Osijekovog igrača koji je samo tjedan ranije postavio rekord za najmlađeg strijelca u povijesti 1. HNL. Velika Dinamova nada tada je imala 16 godina i 198 dana. Kasnije su ga, po tom pitanju, prestigli Alen Halilović (16 g, 3 m, 19 d) i Lovro Zvonarek (16 g, 0 m, 14 d).
Iduće je sezone, 2011./12., one pamtljive za Dinamove navijače (prva jesen u Ligi prvaka nakon 12 godina), Mateo bio standardni prvotimac, još uvijek maloljetan (17), a protiv Lučkog ponio je i kapetansku traku te tako postao najmlađi kapetan „Modrih“ u povijesti. Dobro se sjećamo onog njegovog pogotka protiv Lyona, u susretu koji nam nije dao mnogo razloga da ga se sjetimo (rezultat nećemo pisati…). Fantastično zvuči podatak kako je današnji veznjak Chelseaja treći najmlađi strijelac u povijesti Lige prvaka, iza Petera Oforija-Queyea (Olympiacos, 1997.) i Ansu Fatija (Barcelona, 2020.)!
Za „Vatrene“ je debitirao još 2013. godine pod paskom Igora Štimca koji je za vrijeme boravka na klupi reprezentacije bio poznat kao „davatelj“ šansi mladim nadama (sjetimo se Radoševića u Belgiji 2012.). Kovačiću je prvi nastup ostao u sjajnom sjećanju, budući da je upisan protiv Srbije na Maksimiru, a od tada je za A selekciju Hrvatske upisao 77 nastupa. S tek 28 navršenih godina, ima itekako priliku jednog dana u budućnosti nadmašiti i Luku Modrića po broju utakmica. Naravno, pod uvjetom da Luka ne igra do 40. godine. Makar, ni to nas ne bi čudilo…
U svojim vitrinama, Mateo posjeduje već 18 trofeja, od kojih četiri Lige prvaka, čime je izjednačen s Modrićem (možda ne zadugo…). Zanimljivo, jedino s Interom nije polučio veće uspjehe u dvije sezone boravka u glavnom gradu mode, no bio je izuzetno cijenjen i ondje. Upravo je u Milanu od strane talijanskih novinara zaradio nadimak „Il Professore“.
Profesore, sretan 28. rođendan!
Profesionalna karijera Matea Kovačića
2010. – 2013. Dinamo Zagreb: 73 nastupa / 8 golova
2013. – 2015. Inter Milano: 97 / 8
2015. – 2019. Real Madrid: 109 / 3
2018. – 2019. Chelsea (posudba): 51 / 0
2019. – ? Chelsea: 130 / 4
2013. – ? Hrvatska: 77 / 3