Rusija je potrošila više od 50 milijardi američkih dolara za domaćinstvo Zimskih olimpijskih igara 2014. u Sočiju, a zatim je kreirala najsloženiju doping-shemu u povijesti, sve kako bi učvrstila svoj status globalne sportske velesile. Invazija ove zemlje na Ukrajinu, koja dolazi nakon još jednog skandala s možebitnim dopingom koji je stavio jednu mrlju na Olimpijske igre u Pekingu, mogla bi poslužiti potkopavanju sportske dinastije okaljane varanjem i prijevarom.
‘Ne shvaćate koliko im je sport važan’
Ako dođe do daljnjeg obračuna, naštetilo bi to sposobnosti Rusije da ugošćuje sportske događaje u zemlji, ali i da se natječe u inozemstvu. To bi zadalo ogroman financijski i psihički udarac najvećoj državi svijeta. Nema premca da bi ovo ugrozilo imidž koji su predsjednik Vladimir Putin i čelnici prije njega pokušali njegovati, imidž jedne prosperitetne zemlje ojačane snažnim sportašima koji pobjeđuju svoje međunarodne protivnike u mnogobrojnim sportovima.
Edwin Moses, jedan od najboljih atletičara ikada (osvojio dva zlata na Igrama u Montrealu 1976. i Los Angelesu 1984. na 400 m prepone), ovih je dana iznio zanimljivo stajalište o Rusiji kao natjecateljski nastrojenoj državi:
Ne shvaćate koliko im je sport važan. Ne shvaćate koliko su daleko spremni ići da se domognu najviših ostvarenja.
Uz raširenu osudu Zapada, ulazak ruskih snaga u Ukrajinu uvelike su osudile velike sportske organizacije, uključujući Međunarodni olimpijski odbor. Brojni savezi i sportovi, uključujući skijanje, curling i Formula 1, povukli su vrhunske događaje iz Rusije. Upravno tijelo europskog nogometa, UEFA, donijela je presedan kada je premjestila finale Lige prvaka iz Sankt Peterburga u Pariz. Međunarodna biatlonska unija zabranila je Rusiji sudjelovanje na svojim događajima. Najveći konglomerat od svih njih, MOO, također je osudio invaziju.
Moć Rusije u svjetskoj sportskoj zajednici najoštrije je definirana njezinim odnosom s MOO-om. Iako je Putinovoj zemlji službeno zabranjen pristup Igrama u Pekingu i Tokiju prošle godine, ondje je bio tim s više od 200 sportaša koji su se natjecali kao članovi „Ruskog olimpijskog odbora”. Manje je važno da je Putin nazočio svečanosti otvaranja s čelnikom MOO-a, Thomasom Bachom, na pekinškom stadionu Ptičje gnijezdo. Bila je to svojevrsna demonstracija prkosa – Putin je bio tamo, dok su SAD i neki od njegovih saveznika odbili poslati svoje diplomate u znak protesta protiv kršenja ljudskih prava u Kini.
Otkazivanja plivačkih događaja
Svjetska plivačka organizacija, FINA, otkazala je Svjetsko juniorsko prvenstvo u plivanju koje se trebalo održati u ruskom Kazanju krajem kolovoza, u svjetlu ruske invazije na Ukrajinu. FINA je priopćila kako je donijela odluku o otkazivanju ovog događaja nakon konzultacija sa sportašima i ostalim sudionicima.
FINA neće održavati nikakve buduće događaje u Rusiji ako se ova ozbiljna kriza nastavi,
dodala je organizacija u priopćenju u nedjelju. U petak su otkazali utakmicu Svjetske lige u vaterpolu za muškarce u Sankt Peterburgu koja se trebala odigrati sljedećeg mjeseca.
Svi svjetski mediji prenijeli su najnoviju vijest kako je i FIFA izbacila Ruse iz svojih natjecanja. Vrlo brzo je na rasporedu doigravanje za Svjetsko prvenstvo u kojem Rusija treba sudjelovati, no očito je da od ponovnog plasmana na mundijal neće biti ništa. Mogli su se izravno kvalificirati, da nije Kudrjašov postigao autogol na Poljudu u studenom, no i da se takav scenarij dogodio, ne bi vidjeli Katar…
Napad Rusije jedan je od najvećih na neku europsku državu još od Drugog svjetskog rata i prijeti da će narušiti posthladnoratovski poredak na kontinentu.