Prošle godine hrvatska muška rukometna reprezentacija osvojila je deveto mjesto na Svjetskom prvenstvu pod paskom Hrvoja Horvata. Proteklog mjeseca zauzeta je 11. pozicija na smotri najboljih europskih selekcija, što je očiti rezultatski pad. Goran Perkovac nije donio pozitivan pomak, nažalost. Neke promjene su vidljive, poput toga da možemo nadigrati jače Španjolce i Nijemce, ali i gubiti od slabijih Mađara i Islanđana. Sve u svemu, plasman je ono što se naposljetku jedino gleda, a on pokazuje da smo svoju skupinu u drugom krugu okončali na posljednjemu mjestu.
Goranu Perkovcu opasno se drma izbornička stolica, bez obzira koliko ju on nastojao primiriti. Danas je izbornik predao izvještaj s Europskog prvenstva Upravnom odboru Hrvatskog rukometnog saveza koji će imati dva dana na raspolaganju za donošenje odluke o tome hoće li Perkovac voditi “ex Kauboje” na kvalifikacijskom turniru za Olimpijske igre. U srijedu je sastanak UO-a HRS-a nakon kojega bismo trebali doznati odluku.
Vujović ne! Červar, Babić, Goluža, Smajlagić, Horvat da?
Kako to inače biva nakon “neuspjelih” velikih natjecanja, mali milijun potencijalnih novih izbornika vrtilo se i ovoga puta medijskim kanalima. Još jednom će posljednju riječ imati Zoran Gobac koji gotovo sigurno ima “asa” u rukavu. Mnogi su se razišli s njim u narušenim odnosima, no mnogi su se i pomirili. Nedavno je prvi čovjek hrvatskog rukometa bombastično izjavio kako nema šanse da Veselin Vujović preuzme našu izabranu vrstu, iako je poznati Crnogorac ukupno tri sezone vodio rukometaše Zagreba (posljednji put 2020.).
Tko je nepoznati “as” u rukavu Zorana Gopca? Nije nemoguće da se odluči dati priliku nekom od prijašnjih izbornika, poput Červara (treći put), Babića, Goluže, u kombinacijama je Zdravko Zovko, čovjek s kojim smo ostvarivali prve velike uspjehe u 90-ima, ali i Irfan Smajlagić, koji je na EP-u s BiH zauzeo posljednje, 24. mjesto. Povratak Hrvoja Horvata mnogima se ne bi svidio, stručnjaka koji nas je vodio u posljednjim olimpijskim kvalifikacijama kada smo pukom nesrećom završili iza Francuske i Portugala u skupini i ostali bez Tokija.
Na ostanak i bez Pariza ne smijemo niti pomisliti. Bio bi to pravi debakl, propuštanje dvaju Olimpijskih igara zaredom za jednu rukometnu reprezentaciju poput Hrvatske. U tom bi slučaju neke ikone hrvatskog rukometa propustile odlazak na posljednje olimpijske smotre – ponajveći rukometaš kojeg smo imali, Domagoj Duvnjak, pa 35-godišnji Igor Karačić, a možda bi se za Pariz u reprezentaciju vratili Ivan Čupić i Manuel Štrlek. Za svoj “Last dance”…
🇭🇷 𝐔 𝐇𝐚𝐧𝐧𝐨𝐯𝐞𝐫 𝐩𝐨 𝐨𝐥𝐢𝐦𝐩𝐢𝐣𝐬𝐤𝐮 𝐯𝐢𝐳𝐮❗️
Poznati su detalji kvalifikacijskog turnira za Olimpijske igre 2024. ⤵️
🆚 Austrija, Njemačka & Alžir
🗓️ 14. – 17. 3. 2024.
🏟️ ZAG Arena, Hannover
Satnica će biti poznata 🔜
Iznad svih HRVATSKA ❤️🔥#crohandball pic.twitter.com/oLNaV5z1ES
— Hrvatski rukometni savez (@HRS_CHF) February 2, 2024
Kvalifikacije za OI
- Skupina 1: Španjolska, Slovenija, Bahrein, Brazil (domaćin: Granollers, Španjolska)
- Skupina 2: Njemačka, HRVATSKA, Alžir, Austrija (domaćin: Hannover, Njemačka)
- Skupina 3: Norveška, Mađarska, Portugal, Tunis (domaćin: Tatabanya, Mađarska)
Na Olimpijske igre proći će dvije najbolje momčadi iz svake skupine.
Plasmani hrvatske rukometne reprezentacije na OI-ima
- Barcelona 1992. – nije imala pravo nastupa
- Atlanta 1996. – ZLATO
- Sydney 2000. – nije izborila nastup
- Atena 2004. – ZLATO
- Peking 2008. – 4. mjesto
- London 2012. – BRONCA
- Rio de Janeiro 2016. – 5. mjesto
- Tokio 2021. – nije izborila nastup
- Pariz 2024. – ?