Futsal je vrsta malog nogometa koji se igra na manjem terenu od standardnog nogometnog terena, obično u dvorani. Naziv “futsal” dolazi od španjolske riječi “fútbol sala” ili portugalske riječi “futebol de salão”, što znači “nogomet u dvorani”. Igra se između dvije momčadi, svaka s pet igrača, uključujući vratara, tzv. 4+1.
Što je futsal?
Glavne karakteristike futsala uključuju:
- Mali teren: Teren za futsal mnogo je manji od standardnog nogometnog terena, što rezultira bržom i dinamičnijom igrom.
- Manji broj igrača: Svaka momčad ima pet igrača, uključujući vratara, što stvara veći naglasak na tehniku, brzinu i agilnost.
- Posebna lopta: Lopta koja se koristi u futsalu manja je i teža od standardne nogometne lopte, što omogućuje bolju kontrolu i driblanje na manjem terenu.
- Brza igra: Futsal se igra brzo i dinamično, s brzim prijenosima lopte, čestim promjenama posjeda i čestim ciljevima.
- Tehničke vještine: Tehničke vještine poput driblanja, dodavanja i kontroliranja lopte ključne su u futsalu zbog manjeg terena i veće prisutnosti igrača.
Futsal je postao popularan širom svijeta kao sport koji razvija tehničke vještine i taktičku inteligenciju kod igrača. Organizirani su futsal turniri i lige diljem svijeta, a sport je dobio i priznanje kao službena varijanta nogometa od strane FIFA-e, svjetskog nogometnog tijela.
Povijest futsala
Futsal je nastao u Južnoj Americi u ranim 1930-ima kao odgovor na potrebu za igrom nogometa u zatvorenim prostorima poput dvorana i sportskih centara. Brazil se smatra kolijevkom futsala, a prve neformalne igre odigrale su se na ulicama i terasama Sao Paula i Rio de Janeira.
Ključne osobe u razvoju futsala bile su Juan Carlos Ceriani Gravier, argentinski profesor tjelesnog odgoja, te Urugvajci Juan Carlos Ceriani Gravier i Gabriel Hanot, koji su doprinijeli oblikovanju pravila igre. Ceriani je stvorio prva pravila za “fútbol de salón” 1930. godine, promovirajući igru koja bi poticala tehničke vještine, brzinu i driblanje.
Futsal je priznat kao službena varijanta nogometa 1989. godine od strane FIFA-e, što je pridonijelo njegovom širem prihvaćanju i razvoju širom svijeta. Danas je futsal popularan sport širom svijeta, s organiziranim natjecanjima, liga i turnirima na svim kontinentima, te se igra od amaterskih do profesionalnih razina.
Velika natjecanja u futsalu
Velika natjecanja u futsalu počela su se održavati tijekom kasnih 1980-ih i ranih 1990-ih godina, nakon što je futsal priznat kao službena varijanta nogometa od strane FIFA-e. Evo nekoliko ključnih događaja:
Prvo Svjetsko prvenstvo u futsalu održano je 1989. godine u Nizozemskoj. Ovo natjecanje označilo je početak velikih međunarodnih turnira u futsalu, okupljajući najbolje nacionalne reprezentacije iz cijelog svijeta. U finalu tog prvenstva, Brazil je pobijedio domaćine rezultatom 2-1 i tako osvojio prvu svjetsku titulu u povijesti futsala. Ovo je bio početak dominacije Brazila u svjetskom futsalu, a osvajanje prvog svjetskog prvenstva postavilo je temelje za daljnji razvoj ovog sporta širom svijeta.
Dosad je održano devet svjetskih prvenstava, a Brazilci su osvojili njih pet. Dva puta uzastopce, 2000. i 2004. godine, trijumfirali su Španjolci, dok su posljednja dva turnira osvojili Argentinci te Portugalci koji na Svjetsko prvenstvo 2024. godine u Uzbekistan odlaze kao branitelji naslova. Oni su 2021. godine u finalu igranom u Litvi slavili s 2-1 protiv Argentine.
UEFA je prvo Europsko prvenstvo u futsalu organizirala 1996. godine. Ovo natjecanje postalo je važan događaj u kalendaru futsala, okupljajući najbolje europske reprezentacije, a izrazito dominantna je dosad bila reprezentacija Španjolske koja se kao najbolja vraćala sa sedam od 12 turnira, dok se samo s jednog nisu vratili s medaljom. Bilo je to 2003. godine kada su bili četvrti.
I dok je Rusija osvojila naslov europskog prvaka 1999. godine, a Italija 2003. i 2014. godine, posljednja dva izdanja su osvojili malonogometaši Portugala. Oni su 2018. godine u Sloveniji u finalu porazili baš Španjolsku s 3:2 nakon produžetaka golom Bruna Coelha iz deseterca u 50. minuti. Četiri godine kasnije su u finalu gubili s 2:0 od Rusije, međutim do kraja dvoboja su postigli četiri gola te su obranili naslov prvaka.
Tijekom 2000-ih godina, razvijena su i klupska natjecanja u futsalu, poput UEFA Futsal kupa (kasnije UEFA Futsal Lige prvaka), koji okupljaju najbolje klupske ekipe iz Europe. Kao što je slučaj s europskim prvenstvima, tako Španjolci dominiraju i u tom natjecanju. Nakon što je Palma Futsal ove godine obranila naslov prvaka, španjolske momčadi su došle do 13. naslova u 23 izdanja natjecanja.
Rekorder natjecanja je Inter Futbol Sala s pet naslova, a iza njih je Barcelona s četiri s tim da su igrali finala u četiri od posljednjih pet izdanja natjecanja uz polovičan uspjeh. Više od jednog naslova, uz spomenutu Palmu, imaju Sporting, Kairat Almaty i Playas De Castellon.
Od tada, velika natjecanja u futsalu postala su redoviti događaji u kalendaru futsala, privlačeći pažnju široke publike i doprinoseći popularnosti ovog dinamičnog sporta.
Futsal u Hrvatskoj
Futsal u Hrvatskoj ima značajnu prisutnost i sve veću popularnost te se smatra jednim od najvažnijih i najrazvijenijih futsal pokreta u Europi. Evo nekoliko ključnih karakteristika futsala u Hrvatskoj:
- Liga: Hrvatska futsalna liga, poznata kao SuperSport HMNL (Prva hrvatska malonogometna liga), najviša je razina natjecanja u zemlji. Liga okuplja najbolje futsal klubove iz cijele Hrvatske i redovito se igraju uzbudljive utakmice tijekom regularne sezone, a sve kulminira doigravanjem koje se igra na dvije pobjede (četvrtfinale) te na tri pobjede (polufinale i finale).
- Klubovi: U Hrvatskoj postoji niz uspješnih futsal klubova koji sudjeluju u nacionalnim i međunarodnim natjecanjima. Klubovi poput Futsal Dinama, Olmissuma i Novo Vrijeme Apfela uživaju veliki uspjeh u Prvoj HMNL-i, ali i u međunarodnim natjecanjima poput UEFA Futsal Lige prvaka jer Hrvatska posljednje tri godine ima dva predstavnika u elitnom europskom natjecanju, a imat će ga i u sezoni 2024./25. kada će ju predstavljati novi-stari prvak Futsal Dinamo i doprvak omiški Olmissum.
- Reprezentacija: Hrvatska futsalna reprezentacija također je postigla značajne uspjehe na međunarodnoj razini. Sudjeluje u kvalifikacijama za UEFA Futsal Europsko prvenstvo i FIFA Futsal Svjetsko prvenstvo, a 2012. godine postigla je najveći uspjeh osvojivši četvrto mjesto na Europskom prvenstvu u futsalu. Prije manje od mjesec dana, Hrvatska je po drugi put u svojoj povijesti izborila plasman na Svjetsko prvenstvo izbacivši Poljsku s ukupnih 6-5.
U Hrvatskoj postoji infrastruktura za razvoj futsala na svim razinama, uključujući škole futsala, trening centre i ljetne kampove koji promiču razvoj mladih igrača. Futsal u Hrvatskoj uživa veliku popularnost, posebno među mladima i ljubiteljima sporta. Utakmice HMNL-a redovito privlače gledatelje, a reprezentativne utakmice također su popularne.