Skvoš je dinamičan i brzopotezan sport koji se igra na zatvorenom terenu s visokim zidovima, koristeći lopticu i reket. Popularan je diljem svijeta, posebno među onima koji traže intenzivnu tjelesnu aktivnost i izazovne taktičke elemente. Ova igra kombinira brzinu, izdržljivost, preciznost i strategiju, čineći je izuzetno privlačnom za ljubitelje sporta.
Igra se na pravokutnom terenu, koji može biti izgrađen od različitih materijala, uključujući drvo, beton ili staklo. Ovi zidovi su ključni elementi igre, jer se loptica odbija od njih, stvarajući dinamične i neočekivane situacije tijekom meča. Dimenzije terena variraju, ali obično su oko 9 metara širine, 6 metara visine i 4 metara dubine.
Loptica koja se koristi u skvošu je malena i elastična, često od gume ili gume presvučene vunom. Ova svojstva omogućuju joj da se brzo kreće i odbija od zidova s visokom brzinom. Reketi su također posebno dizajnirani za ovu igru, obično su lakši i manji od reketa iz tenisa, omogućujući igračima brze i precizne udarce.
Što je skvoš i povijest skvoša
Skvoš ima svoje korijene u Engleskoj, gdje se razvio tijekom 19. stoljeća. Početci ovog sporta datiraju oko 1830-ih godina, kada su studenti na engleskim sveučilištima, posebno u Harrowu i Etonu, počeli igrati varijaciju rukometa koju su nazvali “rackets”. Ova igra uključivala je udaranje loptice raketama (reketa) protiv zidova, slično današnjem skvošu, ali uz neke razlike u pravilima i opremi.
Razvoj skvoša kao modernog sporta bio je postepen. Tijekom 19. stoljeća, igra je evoluirala i postala popularna u mnogim dijelovima Engleske. Klubovi su osnovani diljem zemlje, a pravila su postajala sve standardiziranija. Termini “skvoš” ili “skvoš rackets” postali su uobičajeni nazivi za ovu igru, posebno nakon što su se razlikovali od sličnih varijacija igre.
Početkom 20. stoljeća, skvoš je postao popularan i izvan Engleske, posebno u zemljama Commonwealtha poput Kanade, Australije i Novog Zelanda. Tijekom godina, sport je doživio kontinuirani rast i razvoj diljem svijeta, s osnivanjem međunarodnih organizacija poput Svjetske skvoš federacije (WSF) 1967. godine.
Danas je skvoš globalni sport s milijunima igrača i ljubitelja širom svijeta. Profesionalne turnire održavaju se u različitim zemljama, uključujući tradicionalno snažne skvoš nacije poput Engleske, Egipta i Malezije. Osim toga, skvoš je popularan rekreativni sport u mnogim zemljama, s mnogim klubovima i teretanama koji nude mogućnost igranja amaterskih mečeva.
Ukratko, iako je skvoš nastao u Engleskoj, tijekom vremena se razvio i proširio diljem svijeta, postajući globalni sport koji privlači ljude različitih dobnih skupina i razina vještine.
Skvoš: Cilj igre
Cilj igre je odbiti lopticu od zidova na način koji otežava protivniku da je vrati. Igrači se izmjenjuju u udarcima lopticom, pokušavajući je poslati na način koji će protivnika dovesti u nepovoljan položaj. Osim osnovnog cilja, postoji i niz pravila koja igrači moraju slijediti, uključujući ograničenja vezana uz kretanje po terenu i kontakte s protivnikom.
Jedna od ključnih vještina u skvošu je sposobnost brzog i preciznog reagiranja na lopticu. Igrači moraju imati izvrsnu tehniku udarca, kao i sposobnost brzog kretanja po terenu kako bi uhvatili lopticu u pokretu i vratili je natrag s kontrolom i snagom. Osim toga, taktički elementi igre igraju važnu ulogu, jer igrači moraju procijeniti protivnikovu poziciju i planirati svoje udarce kako bi ih doveli u nepovoljan položaj.
Skvoš je sport koji zahtijeva izvanrednu tjelesnu kondiciju i izdržljivost. Mečevi mogu biti izuzetno zahtjevni, s igračima koji se kreću brzo i intenzivno tijekom cijelog susreta. Iz tog razloga, igrači provode puno vremena u treningu kako bi poboljšali svoju kondiciju, snagu i tehniku, kako bi bili konkurentni na visokoj razini.
Iako je skvoš individualni sport, postoji i timski aspekt, posebno u natjecanjima i turnirima. Dvostruke i četverodnevne utakmice su popularne, gdje igrači surađuju kako bi pobijedili svoje protivnike.
Uz profesionalne natjecateljske lige diljem svijeta, skvoš je također popularan rekreativni sport. Mnogi klubovi i teretane diljem svijeta nude mogućnost igranja skvoša rekreativno, što ga čini dostupnim širokom rasponu ljudi svih dobnih skupina i razina vještine. Isto vrijedi i za sve popularniji padel.
Ukratko, skvoš je uzbudljiv, dinamičan sport koji kombinira brzinu, izdržljivost, preciznost i taktiku. Njegova popularnost širom svijeta svjedoči o njegovoj privlačnosti kao sportu koji pruža izazov i zabavu igračima svih profila.
Skvoš na Olimpijskim igrama
Nažalost, skvoš se do sada nije pojavio kao olimpijski sport, iako je dugi niz godina bio u raspravi za uključivanje u program Olimpijskih igara. Ova činjenica izaziva razočaranje u skvoš zajednici, s obzirom na popularnost i globalnu prisutnost ovog sporta.
Skvoš je bio predložen za uključivanje u program Olimpijskih igara na nekoliko različitih prilika, ali do sada nije uspio proći kroz konačnu selekciju. Ipak, to će se promijeniti 2028. godine na Olimpijskim igrama u Los Angelesu kada će skvoš debitirati na najvećoj sportskoj smotri.
Postoji nekoliko faktora koji su utjecali na to da skvoš sve dosad bude neolimpijski sport. Jedan od mogućih razloga je konkurencija između različitih sportova koji se bore za uključivanje u olimpijski program. Olimpijski odbor mora balansirati između tradicionalnih sportova, novih sportova i sportskih aktivnosti koje su popularne u određenim regijama svijeta. Kako bi se uključio novi sport, mora se pokazati da ima široku globalnu privlačnost, visoke standarde tehnike i organizacije, kao i jasnu infrastrukturu i razvojni plan.
Još jedan faktor može biti percepcija skvoša kao “manje televizijskog” sporta u usporedbi s nekim drugim sportovima. Olimpijski odbor često uzima u obzir televizijske gledanosti i marketinški potencijal sporta prilikom donošenja odluka o uključivanju u program.
Na 141. zasjedanju Međunarodnog olimpijskog odbora (IOC), na popis sportova za Olimpijske igre u Los Angelesu 2028. godine službeno su dodani bejzbol/softball, kriket (T20), flag football, lacrosse i skvoš.
Za bejzbol/softball, kriket i lacrosse će to označiti povratak na Olimpijske igre, dok će flag football i skvoš imati svoj olimpijski debi u LA-u. Bejzbol i softball su već bili dio programa na nekoliko izdanja Olimpijskih igara uključujući i OI u Tokiju 2021. godine, dok se kriket i lacrosse vraćaju poslije više od 100 godina izbivanja.
Kriket je posljednji put na programu OI bio 1900. godine u Parizu kada su zlato osvojili Britanci, dok je posljednje pojavljivanje lacrossa, u službi službenog sporta na OI, bilo 1908. godine. Nakon toga je lacrosse bio demonstracijski sport na OI 1928., 1932. te 1948. godine.